58. Spišský Trh 2013


Od 18. do 21. júla mesto Spišská Nová Ves ožilo jarmočnou hudbou. Konal sa tu totiž 58. ročník Spišského trhu, vychýrenej štvordňovej udalosti, počas ktorej prichádzajú do mesta desiatky tisícok návštevníkov nielen zo Slovenska. Spišského trhu sa každoročne zúčastňujú aj delegácie z partnerských miest. Tento rok pozvanie mesta prijali hostia z Nitry (SK), Havlíčkovho Brodu (CZ), Clausthal-Zellerfeldu (DE), L’Aiglu (FR), Grójca (PL) a Kisújszállásu (HU). Zúčastnia sa ho i hostia z Naftalanu (Azerbajdžan) a Nadlaku (Rumunsko).

Po celom námestí ste sa mohli túlať pomedzi vyše 500 stánkoch, ktoré ponúkali rozličné oblečenie, kozmetiku, hračky, doplnky pre domácnosť či občerstvenie.  Najmä mladšie ročníky potešili rozmanité druhy kolotočov, z ktorých sa nie jednému zatočí hlava. Príspevok práve o zvýšenom adrenalíne si môžete pozrieť kliknutím na odkaz.

Osviežujúca ľadová triešť, vôňa cukrovej vaty alebo pravý skalický trdelník? Každý si prišiel na svoje. No a unavených manželov, ktorých už nebavilo otvárať peňaženku pri ďalšej iskre v manželkiných očiach snáď potešil pripravený bohatý kultúrny program.

58. ročník Spišského trhu sa niesol vo folklórnom duchu. Tento rok sa v rámci neho uskutočnil aj 7. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovákov žijúcich v zahraničí SLOVÁCI SLOVÁKOM 2013, pod záštitou Neinvestičného fondu Slováci Slovákom. V rámci kultúrneho programu sa návštevníkom mesta predstavili aj tri folklórne súbory zo zahraničia: SÁLAŠAN z rumunského mesta Nadlak, TURIANSKA DOLINA z ukrajinskej obce Turie Remety a Slovákov žijúcich v srbskom Báčskom Petrovci reprezentovala Petrovská družina. Slávnostné otvorenie v piatok večer mal na starosti miestny folklórny súbor Čačina spolu s Terchovskou muzikou SOKOLIE.

 

Okrem spomínaných zahraničných folklórnych súborov sa predstavil  so svojím programom aj detský folklórny súbor ČABAROK z Bieloruska. Tradične vystúpi novoveská Ľudová hudba Romana Barabasa a folklórny súbor Čačinare.

Samozrejme, mesto myslelo aj na tých, ktorí nemajú folklór v obľube, a tak na pódiách na námestí vystúpili aj miestne skupiny Sám Sebou (viac info už onedlho!), On Air, Karavana alebo The Colt. Takisto vystúpili aj známejší slovenskí umelci – kapela Desmod, Peter Stašák, či hudobná skupina Drišľak.

 

 

 

Premiéru malo aj pivo BUCHVALD vyrábané v rekreačnom stredisku Porač PARK relax & sport centrum (vzdialené od mesta Spišská Nová Ves približne 17km). Vyrába sa podľa starého pivovarského zákona o čistote piva, podľa ktorého sa pri výrobe používajú len 4 suroviny – voda, slad, chmeľ a pivovarské kvasnice. Varí sa klasickou pôvodnou metódou, bez pridania cukru alebo umelých náhrad.

Počas konania Spišského trhu sa uskutočnilo i slávnostné odhalenie reštaurovaných originálov sôch evanjelistov v miestnom evanjelickom kostole.

Sprievodným podujatím je 46. ročník Spišských výstavných trhov – SPIŠ EXPO 2013, ktorý sa už tradične nachádzal v priestoroch Zimného štadióna.

Ak Vám tento rok Spišský trh nevyšiel, pozrite si vo videu miestnej televízie Reduta aspoň krátke obrazové spomienky. No a ak Vás zaujme, určite si ho nenechajte o rok ujsť!

 

Fotografie: S. Vavrek

Zdroj: snv.sk | spisskanovaves.eu

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok