Ako jedným scenárom pochovať 10 rokov svojej roboty


S týmto husárskym kúskom prišla Shonda Rhimes, hlavná scenáristka seriálu Grey’s Anatomy (Klinika Grace). A my vám prinášame návod, ako na to:

keepcalm

Obsahuje spoilery 11. série Grey’s Anatomy.

 

 1. Zabite si hlavnú mužskú postavu. To ale nie je všetko! Určite pri tom využite aj ďalšie techniky na znásobenie fanúšikovského hnevu.
 2. Napríklad tým dementujte všetko, čo bolo vo vašom seriáli kedy povedané, a tiež všetko, čo ste o ňom povedali vy sami v rozličných interview.
 3. Trebárs, keď ste tvrdili, že ústredná dvojica, ktorá váš seriál robila tým, čím bol, a ktorej mužskú polovicu ste práve zabili, je „navždy“ a určite ju čaká „šťastný koniec“.
 4. Tento bod je problematickejší, pretože sa nedá spraviť v jedom dieli a teda jedným scenárom, ale určite ním znásobíte deštrukčný efekt a  vyvoláte v divákoch rokmi sa zväčšujúci odpor. Začnite o mnoho sérii skôr a postupne si pozabíjajte takmer všetkých chlapov vo vašom seriáli. Systematickú likvidáciu mužských postáv z času na čas doplňte smrťou nejakej ženskej (pre presnejší postup pozrite heslá George O’Malley, Mark Sloan, Lexie Grey). Prípadne často zabíjajte epizódne postavy (nájdete napríklad pod heslami Denny Duquette, Henry Burton, Heather Brooks). Scenárom tohto dielu svoje snahy len zavŕšite.
 5. Začnite tým, že diel nazvete How to Save a Life (Ako zachrániť život), aby ste si z divákov urobili kvalitný výsmech.
 6. Scenár vystavajte spôsobom, ktorý odporuje logike a  tak nesedí do kontextu príbehu, že vyzerá akoby tam ani nepatril.
 7. Shonde Rhimes sa to podarilo majstrovsky, takže takto má konkrétny dej vyzerať: Nech váš hrdina prechádza autom niekde po okraji Seattlu, vidí, že pre ním sa zrazili dve iné autá, a uteká ich pasažierom na pomoc. Nech ten okraj Seattlu ale väčšmi pripomína koniec sveta, mobil nemá signál a celé hodiny tade neprejde žiadne auto.
 8. Absurdnú atmosféru navoďťe napríklad tým, že keď jedno z áut vybuchne a začne sa z neho dymiť, váš hrdina zahlási: „Vidíš ten dym? Niekto ho zbadá a pošle pomoc.“
 9. Pritom ignorujte fakt, že hrdina vlastní Porsche Cayenne a účastníkov nehody – troch zranených dospelých a jedno nezranené malé dievča – by v ňom poľahky mohol odviezť do najbližšej nemocnice.
 10. Nech sa pomoc, v podobe hasičov, napokon objaví, hrdina im odovzdá ľudí, ktorých zachránil, a nasadne do svojho Porsche, ktoré z nejakého dôvodu stojí krížom cez cestu.
 11. Vtedy nech mu zazvoní mobil, pretože fakt, že tam nie je signál, predsa vôbec nie je podstatný, on sa za ním načiahne a sekundu nepozerá okolo seba.
 12. V tom momente nech sa sčista jasna zjaví nákladiak a naberie ho. Zvlášť si vychutnajte iróniu toho, že predtým celé hodiny na ceste nebolo jediného auta.derek_how to save a life
 13. Ďalšia technika, s ktorou musíte začať skôr, ale je mimoriadne efektívna: Postavu, ktorú chcete zamordovať, počas rokov postavte do množstva premakaných situácii, v ktorých ujde hrobárovi z lopaty, ale nakoniec ju dorazte nejakou úplnou blbosťou. Konkrétne Shonda Rhimes odporúča, aby hrdina prežil strelnú ranu do hrude aj pád lietadla, ale keď ho zrazí nákladiak, nech sa dostane do nemocnice plnej neschopných lekárov, ktorí neprídu nato, že mu treba urobiť CT hlavy, a neurochirurg nepríde včas, lebo je zaneprázdnený obedovaním.richard quote love illbeyourperson.tumblr.com
 14. Nezabudnite si užiť tiež iróniu toho, že vaša postava – slávny neurochirurg – preto nakoniec zomrie na krvácanie do mozgu.
 15. Shonda Rhimes ale tiež level svojej irónie dosiahla len tvrdým tréningom. Všimnite si, že jej postava neurochirurgičky porodila dieťa s diagnózou anencefália t.j. bez mozgu, pôrodníčka preistotu nemôže mať deti vôbec, a ďalší lekár sa prihlásil ako úrazový chirurg do americkej armády v Iraku, no zomrel v deň svojho prihlásenia, pretože vyšiel na ulicu a zrazil ho autobus.
 16. Pri tomto zbavovaní sa postáv si môžete pokojne prizvať na pomoc aj ďalších scenáristov z vášho tímu, ale scenár k How to Save a Life si napíšte sami, aby ste si boli istí, že práve ten je napísaný najhlúpejšie z nich všetkých.
 17. Dbajte na osobnostný rast svojich postáv. Päť rokov dozadu, keď vašho hrdinu postrelili, jeho polovička pri ňom kľačala a vzlykala: „Neumieraj! Nedokážem bez teba žiť!“ Pred niekoľkými týždňami mu povedala: „Dokážem žiť aj bez teba. Ale nechcem. Nikdy nechcem.“ Nech ho teraz odpojí od prístrojov bez toho, aby dala vedieť komukoľvek ďalšiemu z jeho rodiny a priateľov, a povie len: „To je v poriadku. Choď. My to zvládneme.“ (pravdepodobne tým myslí seba a ich dve deti)
 18. Pritom nech hrá v pozadí trefná pieseň How to Save a Life (podľa ktorej je ten diel pomenovaný).
 19. Váš seriál sa volá Grey’s Anatomy. Teda je jasné, že hlavná postava – Meredith Grey –by v ňom mala hrať kľúčovú rolu. Aby ste sa mohli skutočne sústrediť práve na jej príbeh, nechajte umrieť jej matku, pár kamarátov a známych, sestru i manžela. Čo na tom, že z jej príbehu  tak nakoniec veľa nezostane.
 20. Myslíme, že žiadaný cieľ ste už dosiahli, ale scenáristi Grey’s Anatomy ukazujú, že môžete ísť ešte ďalej. V nasledujúcom dieli niekoľkokrát preskočte veľké časové úseky, aby diváci nemohli precítiť žiadne emócie okolo celej situácie.
 21. Napriek všetkej hrôze, ktorú ste vytiahli v minulom dieli, ste si zároveň vytvorili možnosť použiť jednu skvelú, srdcervúcu zápletku, a síce že váš hrdina je mŕtvy a jeho žena zistí, že čaká dieťa (tzv. pohrobka, v tomto prípade potruhličku). Vy však potenciál tejto zápletky zahoďte vyššie spomenutými skokmi. Hlavná postava nech po pohrebe odíde z mesta aj s deťmi, pretože asi nedokáže zniesť ľútostivé pohľady všetkých okolo, potrebuje začať znova tam, kde ju nikto nepozná, alebo niečo také. V poriadku, to by sme ešte pochopili. Avšak, keď väčšinu dielu nevieme, čo s ňou je, a zrazu ju ukážete vo vysokom štádiu tehotenstva, je to celkom sila.meredith_how to save a life
 22. S hercami sa môžete rozlúčiť z najrôznejších dôvodov. Okrem toho, že o odchod sami požiadajú, prichádza do úvahy aj šetrenie financií z vašej strany (údajne prípad odchodu Erica Danea/Marka Sloana) alebo to, že ich vyhodíte kvôli rozličným nezhodám a ťahaniciam na pľaci. V každom prípade, diváci nikdy neprídu nato, ako to naozaj bolo, a buďte si istí, že ich to ani nebude trápiť. Navždy im však zostane v pamäti, ako pochybne to bolo spracované a aký to malo dopad na ich obľúbený príbeh.

Hotovo! Veríme, že tento návod pre všetkých nádejných scenáristov považujete za užitočný a budeme radi, ak s ním zoznámite ďalších ľudí vo svojom okolí. Dovidenia pri ďalších televíznych nezmysloch!

Autor: Lucia Michlerová

Foto via: illbeyourperson.tumblr.com, pinterest.com


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok