Animované Pandy a Simpsonovci v Žiline (Fest Anča 2013)


V nedeľu 30.6. sa v Žiline skončil medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča. Ako sme písali už pred časom, to, že sa nejedná o obyčajný festival, svedčí aj rekordná účasť šiesteho ročníka Fest Anči. Celé mesto zaplavilo takmer 4000 návštevníkov a festival, ako po každý rok dosvedčil, že animovaný film nepatrí len do periférie slovenských divákov. Okrem súťažných projekcií na Stanici Žilina-Záriečie a v tamojších sálach, si diváci mohli vychutnať aj výstavu v Považskej galérií umenia v Žiline, celovečerné filmy v kine Ster Century Cinemas v OC Mirage alebo niektoré predstavenia v Mestskom divadle Žilina.

Film Pandy od Matúša Vizára, získal hlavnú cenu Anča Award.

Festival mal počas štyroch dní bohatý program rozdelený po celom meste. Návštevníci si mohli vychutnať 41 najlepších animovaných filmov z celého sveta v sekcii Svetový výber. Okrem súťaží videoklipov, súčasného animovaného experimentu, poľského alebo nemeckého animovaného filmu v kocke, boli k vzhliadnutiu aj mnohé celovečerné filmy a rôzne workshopy. Na konci dňa vystúpili aj české rapperky ČokoVoko alebo všetkým známy Vec.

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 30. júna 2013 vyhlásením víťazov. Hlavné ocenenie festivalu Anča Award získal Matúš Vizár zo Slovenska za film Pandy, ktorý sa umiestnil aj na 3. mieste v kategórií študentských filmov na festivale v Cannes. Paradoxom je, že keď Matúš odovzdal film na FAMU UK, dostal zaň známku C.

Medzinárodná porota v zložení Ulrich Wegenast (DE), Michaela Pavlátová (CZ) a Emma de Swaef (BEL) tak prvý raz udelila hlavnú cenu študentskému filmu. Snímka Pandy je podľa nich „poburujúci, odvážny, zábavný a apokalyptický film s obrovskou energiou“. Matúš Vizár si okrem hlavnej ceny honorovanej sumou 1000 Eur prevzal aj víťaznú sošku z dielne Braňa Laha.

 

Matúš Vizár si preberá Anča Award od belgickej režisérky Emmy de Swaef

Anča Student Award, najlepší videoklip a detský film

Okrem hlavnej ceny porota udelila aj ocenenie najlepšiemu študentskému filmu. Stal sa ním film Zapoj a hraj (Plug & Play) švajčiarskeho režiséra Michaela Freia.

„Pohybuje sa na hranici medzi spojením a kopuláciou,“ zhodnotil dielo v mene celej poroty Ulrich Wegenast. „Je to veľmi hravá animácia, ktorá nám predstavuje svet zástrčiek a zásuviek minimalistickým spôsobom. Ručne kreslený film o absurdnom digitálnom svete, v ktorom žijeme, o čiernej a bielej, o opozícii medzi áno a nie.“

V medzinárodnej súťaži videoklipov Anča Music Award zabodoval francúzsky režisér Dimitri Stankowicz. Jeho klip Bye Bye Macadam zaujal porotu v zložení Katarína Kerekesová (SK), Tomek Ducki (HU/PL) a Paul Mumford (GB)  tým „ako pôsobivo sa v ňom dopĺňa hudba, obraz, choreografia a animácia. Dá sa pozerať stále dookola!“

Tento rok súťažili o cenu aj filmy v detskej kategórii za najlepší animovaný film. Víťazný film Dokelu (Damned) režiséra Richarda Phelana vybrala špeciálna detská porota, vybraná priamo v kinosále. A čo získal víťaz? No predsa detské šampanské 🙂

The Simpson’s Backstage Tour s Mikeom Reisson

Hneď na druhý deň festivalu sa v Mestskom divadle uskutočnila aj jedinečná Simpson’s Backstage Tour s Mikeom Reissom, jedným z tvorcov seriálu, ktorý sa v zákulisí Simpsonovcov pohybuje už 25 rokov. Počas hodinovej show, sa takmer nonstop smialo celé publikum. Divadelná sála bola rýchlo vypredaná a po skončení show, všetci odchádzali maximálne spokojný. Mike pochválil slovenské obecenstvo slovami: ,,Ženy sú tu krásne a chlapi ma pozývajú na pivo. Veľmi pekne vám ďakujem!“ S tvorcom Simpsonovcov sa bolo možné stretnúť aj nasledujúce dni na Stanici, buď pri bare, alebo v jednej z kinosál.

Mike Reiss, scenárista a producent Simpsonovcov zabával publikum v Žiline

 Anča Award

Matúš Vizár: Pandy (Slovensko)

Anča Student Award

Michael Frei: Zapoj a hraj / Plug & Play (Švajčiarsko)

Personal Special Mentions porotkyne Emmy de Swaef

Carlo Vogele: Nenápadná slza / Una Furtiva Lagrima (Francúzsko)

Personal Special Mentions porotcu  Ulricha Wegenasta

Ana Nedeljković, Nikola Majdak jr.: Zajacovo / Rabbitland (Srbsko)

Personal Special Mentions porotkyne Michaely Pavlátovej

Haiyang Wang: Double Fikret (Čína)

Anča Music Video Award

Dimitri Stankowicz: Zbohom Macadam / Bye Bye Macadam (France)

Special Mention Medzinárodná súťaž videoklipov 1

Jordan Bruner:  Turniket / Tourniquet  (USA)

Special  Mention Medzinárodná súťaž videoklipov 2

Gina Thorstensen, Nacho Rodríguez: Daj mi šancu / Giving Me a Chance  (Nemecko)


Autor: Kristof Budke

Zdielať tento príspevok