Atypické bývanie – hore nohami alebo na strome


Zdá sa vám váš byt alebo dom nudný? Príliš obyčajný, všedný, bez nápadu? Potom vám možno učarujú nasledujúce architektonické skvosty z dielní dizajnérov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí sa jednoducho rozhodli nezapadať. Bývajú na strome, hore nohami či napríklad v skale.

Taliansky architekt Carlo Santamrogio dotiahol veci do extrému a navrhol dom zo skla. Z priesvitného materiálu však nie sú iba steny, ale aj nábytok! Jeho potenciálni obyvatelia teda môžu zabudnúť na akékoľvek súkromie. Jeho výstrednosť však pôsobí ozaj dychvyrážajúco. A cena? Vyše pol milióna eur. Podobnú stavbu by bolo pravdepodobne náročné zatepliť. Vo svojom vlastnom bývaní, ak sa nerozhodnete práve pre dom zo skla, vám však zateplenie dokáže razantne zvýšiť energetickú úspornosť vášho domu.

1362638_

dom zo skla

 

 

 

 

 

 

 

 

Keď vás príroda skutočne dostane, nemusí to končiť len pri turistike a letnej stanovačke. Americký manželský pár sa pri dovolenke na Kostarike nechal prírodou očariť natoľko, že tam zostali bývať. Vysoko na strome. Zachránili tak časť pralesa a tešia sa z bývania, ktoré je každú chvíľu iné. Kto sa totiž rozhodne bývať v korunách stromov, musí byť ochotný akceptovať priebežné zmeny v dizajne, ako napríklad keď cez kuchyňu začne prerastať konár stromu. Do podobne vlhkého prostredia ako je prales by sa možno hodil aj odvlhčovač. Ak máte problém s vlhkosťou aj napriek tomu, že nebývate v pralese, odvlhčovač je skutočne dobrou investíciou.

dom na strome

Za účelom umeleckej výstavby bol v roku 2008 postavený dom hore nohami. Nachádza sa v Usedome – na ostrove v severnom Nemecku. Stavitelia povedali, že sa nechali inšpirovať domami podobnej štruktúry v Amerike a Španielsku, ktoré boli otočené strechou k zemi. Návštevníci mali z návštevy takéhoto domu zmiešané pocity. “Zvláštny” interiér v nich vyvolal závrat a cítili sa dezorientovaní. Hoci je dom úplne bezpečný, nikto v ňom momentálne nežije. Ktovie prečo.  dom hore nohami

dom4

dom3Portugalsko okrem turisticky obľúbených destinácií v okolí Lisabonu, Algarve či Porta ukrýva aj ďalšie poklady. Na severe krajiny, v oblasti Fafe stojí v horách “kamenný dom”. Dom zaseknutý medzi dvomi obrovskými kameňmi pokrýva škridlová strecha a nechýbajú ani skutočné okná. Podobná stavba pôsobí takým tesným dojmom, že akékoľvek tesnenia sa zdajú zbytočné. Štandardné stavby si však zabudované tesnenia vyžadujú.

dom v skale

Múzeum umenia v Grazi bolo postavené v roku 2003, kedy sa rakúske mestečko stalo európskym hlavným mestom kultúry. Jeho tvorcovia Peter Cook a Colin Fournier mu ihneď dali prezývku “Priateľský mimozemšťan”. Múzeum slúži najmä modernému umeniu a v zástavbe barokových domov pôsobí skutočne exoticky.
mimozemská stavba

Via: webnoviny.sk | adam.sk |estar.sk | coolplaneta.sk


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok