August Osage County


August Osage County/ Blízko od seba

„Life is very long“

439353-august-osage-county-august-osage-county-wallpaper

Ani jedna postava navyše.Pravdepodobne tým, že je tento film napísaný a zrežírovaný podľa divadelnej hry (získala Pulitzerovu cenu), ani jedna postava tam nie je navyše. Táto komorná dráma je od viac- menej seriálového režiséra Johna Wellsa ( Tretia hliadka, Západné krídlo, Pohotovosť) a ak sme si prečítali obsah, či dokonca si niečo podobné prežili, nesklame nás.

Matka rodiny Violet (Meryl Streep) je hlavnou a najotravnejšou postavou, ktorej zomiera manžel. Tri dcéry, pričom dve z nich sú odsťahované ďaleko, prichádzajú domov na telefonát v ktorom zisťujú, že ich otec je nezvestný. Po pár dňoch otca nájdu mŕtveho a zvyšok rodiny (sestra Violet, jej manžel a ich syn plus indiánska komorná, osobne ma prekvapil stále do očí bijúci rasizmus) sa musia vyrovnať s týmto šokujúcim zistením. Otec (Sam Shepard) je/bol básnik a pijan, pričom, my ho spoznávame len na začiatku, výrokom: “ Life is very long“, ktorý je v skutočnosti výrokom T.S. Eliota. Napriek tomu je niektorými postavami vykreslený ako dobrý a správny muž a Violet ako bezcitná a cynická manželka, ktorá okrem iného takisto pomaly zomiera na rakovinu.
Keď sa celá rodina po dlhom čase stretne, všetko svinstvo vypláva na povrch ako olejová škvrna. Prvá dcéra, ktorá zostala s matkou je zaľúbená do bratranca, ktorý, ako sa dozvedáme neskôr je jej bratom. Druhá dcéra, ktorá prichádza aj s manželom a dcérou dlho neukryje skutočnosť, že manželstvo je nalomené a aj samotný vzťah matky s dcérou. No a posledná, prichádzajúca so svojim snúbencom v priebehu zisťuje, že nie je všetko zlato, čo sa blyští a že jej nastávajúci je slizký had.
A čo sa stane, keď tieto postavy poukladáme do jedného domu? Začnú hniť. A nás tento príbeh obíde, pretože je taký chladný, že si nevie nikde nájsť svoje miesto. Vlastne nemalo by si.

Napriek tomu hviezdne obsadenie Meryl Streep, Julia Roberts, Evan McGregor,Juliete Lewis, Benedict Cumberbatch či Margo Martindale podtrháva významnosť tohoto filmu ako pripomienku citovej vyprahnutosti, hodnôt a sľubov na ktoré zabúdame a keď si na ne občas spomenieme, nie sme schopní s nimi nič spraviť.
Tento film v ktorom sa nám všetci ukazujú ako na dlani je nepreniktuteľný. Ako my a naše dlhé životy.

August Osage County

Réžia: John Wells
Podľa hry od: Tracy Letts
Rok: 2013
Žáner: Dráma

www.todayszaman.com | csfd.cz | soundandmotionmag.com


Autor: Barbora Gricova

Zdielať tento príspevok