Bizarné fóbie


Klaustrofóbia a arachofóbia sú známe pojmy, podobne ako fóbia z výšok a hadov, ale predstavte si, že niekto trpí lachanofóbiou– fóbiou zo zeleniny alebo v „lepšom prípade“ alliumfóbiou– strachom z cibule a cesnaku. A to nie sú ani upírmi…

Ľudia sú skutočne komplikované a zložité bytosti, plné úzkosti, strachu a porúch. Každý z nás si skôr, či neskôr prejde ľahšou alebo ťažšou formou psychickej poruchy. Často o nej ani nevieme, pretože ju považujeme za normálnu. Strach zo smrti, starnutia, či lietania má predsa mnoho z nás, ale počuli ste o ľuďoch, ktorí trpia fóbiou z prenasledovania kačkou? Áno kačkou. A áno aj pre nich sa nájde názov. Anatidenfóbia je jednou z vyše osemsto zistených fóbií a ich počet dennodenne stúpa.

Mnohým z nás sú niekedy nepríjemné masy ľudí, či dotyky cudzích osôb, ale sú aj takí, ktorým sú „nepríjemné“ ženy, pekné ženy alebo majú dokonca efebifóbiu – strach z tínedžerov a tu nejde len o ich nevhodné správanie, hlučný smiech a hlasné žuvanie žuvačky. Takíto ľudia sa často stránia spoločnosti a nevychádzajú z domu, tobôž ak sú ešte ouranofobici – príčinou ktorých strachu je samotná obloha. Ak sa však odhodláte vysť von, dávajte pozor na dromofóbiu- fóbiu z prechádzania cez cestu a gephyrofóbiu– fóbiu z prechádzania cez most.

 

Hippopotomonstrosesquippedaliofóbia. Aj vás striasa po prečítaní tohto slova? Zrejme ste sesquippedalofobik a máte strach z dlhých slov. Niektorých však dlhé slová netrápia. Je im jedno aj to, či sú krátke, hlavne nech sa ich nemusia učiť. Sofofobici majú totiž fóbiu z učenia, extrémisti pronemofobici zo samotného premýšľania. Tí sa môžu pokojne rovnať fóbiam z farieb, materálov, zrkadiel, diabolských čísel 666 alebo magického čísla 13.

Našu psychiku v mnohom ovplyvňuje televízia, filmy, seriály, knihy a to najmä tie hororové, ktoré v nás často prebudia strach. Po známom Hitchcockovom psychohorore Vtáky sa v niektorých, vrátane herečky Scarlett Johanson, prejavila fóbia voči operencom. Spisovateľ Stephen King vytvoril „monštrum“ v podobe klauna, za čo mu „vďačia“ hlavne herci Daniel Radcliffe a Johnny Depp, ktorí sú v súčastnosti verejne priznanými klaunofobikmi.


Autor: Monika Chupekova

Zdielať tento príspevok