Bývanie v paneláku má svoje výhody, ale aj nevýhody


Dopyt po novom bývaní sa neustále zvyšuje. Dopyt však prevyšuje ponuku, čo spôsobuje extrémne navyšovanie cien. Ak preto hľadáte nové bývanie a uvažujete nad bývaním v paneláku, skôr, ako začnete s výberom, mali by ste si prečítať tento článok. Bývanie v paneláku má svoje výhody, ale aj nevýhody, preto je potrebné všetko dôkladne zvážiť, nakoľko ide o celoživotnú investíciu.

 

Výhody bývania v paneláku

 

Výhodou bývania v paneláku je absencia zabezpečovania paliva potrebného na vykurovanie. Byty v panelákoch odoberajú teplo z centrálneho vykurovania, čiže vám stačí skontrolovať si každý rok výpis ročného vyúčtovania nájomného, ktoré prichádza každý rok koncom mája, a uvidíte koľko energie na vykurovanie ste spotrebovali.

Ľudia žijúci v rodinných domoch si musia palivo zabezpečiť sami. Väčšina domácností stále kúri tuhým palivom. Sú však aj také domácnosti, ktoré preferujú tepelné čerpadlá, ktoré využívajú vzduch a nepotrebujú tuhé palivo.

 

Výhodou bývania v paneláku je aj absencia starostlivosti o záhradku. Viaceré ženy dnes nemajú príliš veľa času a sú rady, keď si po práci upracú a navaria, nie to ešte musia obrábať záhradku. Mať záhradu je výhoda, avšak vlastniť záhradu si vyžaduje neustálu starostlivosť.

O exteriér paneláku a o spoločné priestory sa vo väčšina panelákov stará upratovacia služba, poprípade sa zo spoločného fondu zaplatí osoba, ktorá žije v danom paneláku. V prípade, že sa o okolie a o spoločné priestory stará správca, ktorý má na starosti správu bytov a s jeho správou nie ste spokojní, môžete navrhnúť zmenu správcu.

 

Výhodou bývania v paneláku je aj lepšia dostupnosť do centra mesta, na úrady, do hypermarketov, do škôl, do práce atď.

 

Nevýhody bývania v paneláku

 

Viaceré paneláky na Slovensku nemajú balkóny a viacerí ľudia tak nemajú možnosť vyjsť si na čerstvý vzduch zo svojho bytu.

Nevýhodou je aj minimum súkromia, keďže vchod máte spoločný a na jednom poschodí máte minimálne dva- tri ďalšie byty.

Nevýhodou je aj zvýšený hluk prichádzajúci od susedov. To sa však dá vyriešiť dobrým odhlučnením bytu.

brno panelak


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok