Čas dovoleniek, chuť leta


Aj keď sa prázdninový čas ešte len blíži, mnohí z vás už určite premýšľajú nad tým, kde toto leto strávia. Predsa len, zimy bolo už dosť, je na čase vypnúť – k tomu nás núti aj neskutočná jarná únava. Poďme si teda s Bordom zalietať do dovolenkových destinácií.

leto

Kedy cestovať

Niektorí odchádzajú už koncom júna, iní si zas dovolenku nechávajú na poslednú chvíľu. Najmä pre tú druhú skupinu dovolenkárov ponúkajú rozličné cestovné kancelárie tisíce last minute odchodov do tých najrozličnejších krajín. Je len na vás, kam sa vyberiete. Nižšie v článku sa dočítate, na čo si dávať pri výbere pozor. Tieto ponuky sú často krát omnoho lacnejšie a výhodnejšie, na výber je široké spektrum možností. Aj takto môžete získať veľa muziky za málo peňazí.

hrad

Ako cestovať

Lietadlom, stopom či autobusom – tu je výber takisto na vašich pleciach. Exkluzívne ponuky leteniek možno nevyhovujú každej mladej rodine – za pohodlie vo forme cestovania kvalitnou dopravnou službou je samozrejmé si priplatiť. Pre tých je výhodné cestovať na vlastnú päsť – vziať auto, pár priateľov a vybrať sa „na slepo“. Ubytovanie si často nájdete v privátoch priamo v destinácií a cestu tam aj späť si vyberáte sami podľa svojich potrieb a predstáv. Má to svoje výhody, no ak predsa len preferujete mať o všetko postarané, zvoľte radšej jednu z osvedčených cestovateľských agentúr. Nezabudnite si poriadne preveriť všetky dátumy, čísla a podmienky. Výhodné je aj cestovné poistenie – opýtajte sa v danej agentúre či urobte prieskum medzi slovenskými poisťovňami sami. Nie je dobré privolávať nešťastie, za to na druhej strane je lepšie byť pripravenými.

 

Ako dovolenkovať

Každý má svoju predstavu o perfektnom pobyte inú. Niekto by si možno rád oddýchol pri mori, inému stačí sladká voda zo slovenských jazier. Ďalej či bližšie – je to na vás. Ubytovanie v luxusnom hoteli či v súkromnom priváte, stanovačka pod holým nebom alebo prespávanie v karavane – opäť je to len na osobných možnostiach a preferenciách. Nezabudnite si teda overiť, čo vaša cestovná kancelária ponúka, myslite aj na stravovanie a v letných horúčavách na pitný režim. Ak cestujete s deťmi, mali by si dovolenku užiť aj ony – pýtajte sa na animátorov a program pre ne. Okrem vylihovania tiež skúste kultúru danej krajiny spoznávať – využite turistické náučné chodníky, sprievodcov, poučte sa v histórií národa lozením po pamiatkach. Pokiaľ však ale nemusíte takéto aktívne dovolenkovanie, určite dbajte na komfort v destinácií, na hoteli či pláži.

suvenir

Dovolenka nekončí odchodom

Keď patríte do skupiny pravidelných dovolenkárov, určite viete, že po návrate vás čaká hŕba otázok od známych a blízkych. Najmä ak ste navštívili neobvyklú a exotickú dovolenkovú destináciu, ktorú nenavštívil každý. Je preto užitočné, ak ešte pred odchodom pribalíte do kufra aj fotoaparát – vytvoríte si tak krásne spomienky na dovolenku. Okrem fotografií však existujú stovky iných nápadov, ako nezabudnúť na takto strávené voľno – každý národ má svoje typické suveníry. Mnohí dovolenkári takéto drobnosti dokonca zbierajú – pohľadnice, magnetky či poháriky na alkohol. Deti potešia plyšové hračky, dámy zasa milý šperk. Medzi tie užitočné suveníry patria rozličné tašky, hrnčeky či oblečenie s názvom či typickými farbami danej oblasti a tým, ktorým nevadí z podobných detailov utierať prach, určite domácnosť doplní aj malá soška či iný spomienkový predmet. Výber je široký, opäť si stačí už len (správne) vybrať.

 

Veríme, že sme vás teda správne naladili na dovolenkový čas. Nezabudnite nám do komentárov písať vaše vlastné zážitky a tipy pre ostatných, na čo pri cestovaní nezabúdať.

 
 

Chceš si zarobiť? Plánuješ na leto brigádu? Brigády na leto nájdeš na Brigada.sk.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok