Chémia ohňostrojov


Kúpiť si zábavnú pyrotechniku a usporiadať skvelú párty s očarujúcim ohňostrojom nie je už dnes vôbec nič ťažké. Pravdepodobne aj pre ľahkú dostupnosť a prenádherné efekty sa stáva čoraz väčšou súčasťou nielen privítania nového roka, ale aj narodeninových osláv či svadieb.

Ak ste dávali pozor na hodinách chémie, pravdepodobne viete, ako sa tieto farebné kreácie rodia. Ako to tí pyrotechnici robia? Možno to však pre vás v tej dobe nebola tak zaujímavá téma, a práve pre vás je pripravený nasledujúci článok.

Základom ohňostrojového umenia je strelný prach. Táto zmes dreveného uhlia, liadku – teda dusičnana draselného a síry je najstaršou známou výbušninou na svete. Vynašli ho približne v siedmom až deviatom storočí v Číne, odkiaľ sa v trinástom storočí dostal aj do Európy.

Farebné efekty však majú na svedomí soli niektorých kovov. Tu sa dostávame k pokusom, ktorými ste určite aj v škole farbili plamene. Pri zahrievaní prvkov z prvej, druhej a tretej skupiny periodickej tabuľky plameňom, dochádza k jeho zafarbeniu. Pomocou plameňa prijímajú atómy kovov energiu, a tým dochádza k excitácii jedného alebo viacerých elektrónov do energeticky vyšších hladín ďalej od jadra. Elektróny však prechádzajú aj späť na pôvodne energeticky chudobnejšiu hladinu a nadbytočnej energie sa zbavia žiarením svetla určitej vlnovej dĺžky, čo my vnímame ako farebnú zmenu plameňa.

Tento pokus sa pripravuje na vypálenom oceľovom drôtiku. Ten očistíme brúsnym papierom a vyžíhame v plameni, tak dlho, až kým sa plameň nebude sfarbovať. Potom drôtik namočíme v roztoku soli (teda chloridu kovov) a vložíme do spodnej oblasti plameňa. Ten sa následne sfarbí podľa prítomnej látky.

Týmto princípom funguje aj sfarbenie ohňostrojov. Lítium dodá purpurovo červenú, sodík intenzívnu žltú, draslík fialovoružovú, rubídium a cézium fialovú, vápnik tehlovo červenú, stroncium karmínovú červenú, bárium žltozelenú, bór farbu zeleného jablka, indium modrofialovú až modrú, tálium smaragdovú zelenú, molybdén žltú, meď modrozelenú, selén modrú, a mangán zelenú.

Pri najbližšej príležitosti si skúste všimnúť tú škálu farieb v zábavnej pyrotechnike a spomeňte si  na náš článok. 🙂

ohnostroj

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok