Čo majú letné tábory spoločné?


Prežili ste už leto v letnom tábore? Radosť spojenú s tou úžasnou chuťou slobody na mieste, ktoré nepoznáte, s ľuďmi, ktorých vidíte prvýkrát. Ak ste aj nepatrili medzi tie decká, ktorým rodičia vždy dopriali týždňové dobrodružstvo mimo domu, pripravili sme pre vás zoznam aktivít, ktoré ponúka a ponúkal snáď každý tábor na svete. Dnes sú možno tieto aktivity trochu zmodernizované, ale pointa zostala. Čo majú teda všetky letné tábory spoločné?

táborákTáborák. Bez táboráku nie je žiaden tábor. To je aj celkom logické. Keď letné slnko konečne zapadne a obloha potemnie sa práve na tomto mieste nemusí ísť spať. Nemusí a ani nemôže. Zakladá sa totiž oheň. Väčší ako na záhradnej grilovačke s rodičmi. Veľký, taký veľký, že zohreje celú tú bandu detí, ktoré okolo neho sedia a spievajú. Dnes tábory okrem gitary a špekačiek ponúkajú k večernému táboráku nočné kino. Alebo rôzne indiánske spestrenia ako napríklad maľovanie na tvár, tanec okolo ohňa za sprievodu chytľavých indiánskych melódií či rozprávanie legiend a príbehov. Strašidelných príbehov.

To sa dostávame k aktivite číslo dva. Skúška odvahy. Pretože keď už je noc taká hlboká, že pomaly dohára aj ten obrovský táborák, všetko sa stíši. Veselú vravu a smiech strieda šepot. Žeravé uhlíky osvetľujú napäté tváre čakajúce na vyvrcholenie posledného príbehu. Bu! Všetci zhíknu, niekto vystrašene vykríkne. Vzápätí sa dostaví uvoľnený smiech. Bol to len vedúci tábora. Prišiel však oznámiť, že prví odvážlivci sa môžu vydať na hrôzostrašnú cestu lesom v ktorého útrobách už čakajú ozaj rôzne potvory. Niekto má z adrenalínu radosť a niekto sa po ceste rozplače. To sa na táboroch nemení ani dnes. Skúška odvahy je síce trochu inšpirovaná americkými filmami, ale to je tiež forma modernizácie. Jeden tábor ponúka ako skúšku odvahy prechod Zombielandom. No trúfli by ste si?

 

skúška odvahy

Aby bol tábor táborom, musia v ňom byť hry. Športové, spoločenské, dobrodružné,… Jednoducho hry. Po prvé preto, že sú zábavné a po druhé preto, lebo máte šancu vyhrať a užiť si svojich desať sekúnd slávy pri odovzdávaní ceny a diplomu. K hrám a súťažiam kedysi stačili stoličky (stoličkový tanec – stoličiek je menej ako hráčov, tí na rytmus hudby okolo skupinky stoličiek tancujú a keď hudba skončí, musia si rýchlo posadať, na koho stolička nevyjde, vypadáva), dnes sú obľúbené skôr štvorkolky, motokáry, florbal, koleso šťastia, strieľanie z rôznych zbraní, či napodobňovanie známych televíznych show.

 

hry

 

Dôležitou súčasťou letného tábora je hľadanie pokladu. S mapou, alebo bez nej, jednoducho dostanete pár inštrukcií a hľadáte bájnu truhlicu, ktorá, ak budete mať trochu šťastia, pripadne celá vám. Dnes sú tieto dobrodružné výpravy zaodeté viac tematicky (napríklad Cesta na pirátsky ostrov). A viac komplikovane, pretože decká sú dnes, priznajme si to, oveľa sofistikovanejšie. Animátorom a vedúcim sa tu pri príprave výpravy núka široká paleta námetov z filmov, alebo z kníh. Dobrá detektívka vie dať návod na skvelú pátraciu akciu. Možno by teda nebolo na škodu sa na niečo také dopredu pripraviť a prečítať vynikajúcu detektívku. Možno by vám pomohla k tomu stať sa držiteľom pokladu. Väčšiu prestíž vám hádam neprinesie žiadna zo súťaží.

poklad

 

Obľúbenou aktivitou v táboroch je vyhlasovanie najkrajšieho dievčaťa a najkrajšieho chlapca tábora. To možno tiež vonia prestížou, ale šerpa a korunka stále nemá cenu pokladu. Čo je dnes v táboroch nové a iné ako kedysi, je zábava spojená s učením cudzieho jazyka. Najčastejšie letné tábory s angličtinou. Deti sa tak veľmi rýchlo a ozaj kreatívne naučia jazyk spôsobom, ktorý škola neponúka.

Ak sa vám po podobných zážitkoch zacnelo, nezúfajte. Organizátori táborov stále počítajú s ľuďmi, ktorí síce vyzerajú staršie, ale v skutočnosti nedospeli. Vrelo ich vítajú ako inštruktorov, animátorov, či vedúcich táborových oddielov. Necháte sa opäť strhnúť dobrodružstvom?

Via: anglickytabor.sk | borovice.cz | oslavuj.sk


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok