Čo ušlo filmárom?


Aj na veľkom plátne občas vidieť nezmysly. Niekto si ich všimne okamžite, väčšinu z nás treba najprv upozorniť. No akonáhle o nich vieme, nedokážeme od nich odtrhnúť zrak. Na niektorých sa zasmejeme, iné nás privádzajú do šialenstva. Sekciu, ktorá sa im venuje, nájdete takmer na každom webovom portáli, ktorý má niečo do činenia s filmami. Ale občas sa niekto naozaj posnaží a urobí ľuďom o nich celú prednášku, tak ako Peter Konečný, šéfredaktor portálu kinema.sk.  Pre veľký záujem bola tá, ktorá sa uskutočnila v Kultúrnom centre Dunaj v Bratislave 6. mája 2015, reprízovaná 18. mája.

Nerobte si nádeje, že práve ten Váš obľúbený film je dokonalý, pretože nijaký nie je bez chyby. Tie sú niekedy menej nápadné, inokedy doslova bijú do očí, no nájdu sa všade. Zmena usporiadania scény v záberoch, ktoré nasledujú tesne za sebou, nezmyselné dialógy, nepodarené vizuálne efekty, člen štábu v zábere. Prípadne, ak ide o film podľa skutočnej udalosti, faktické a historické nepresnosti, pri ktorých ten, kto sa v problematike trošku vyzná, len zaplače. Všimli ste si aj vy niekedy nejakú filmovú chybu? Podeľte sa s nami o ňu! No ešte predtým si užite pár skutočných kuriozít.

Spodná bielizeň, výletníci i utierky

V scéne z filmu Pán prsteňov Návrat kráľa, Frodo leží na zemi vo veži a zreteľne vidieť, že mu spoza nohavíc vytŕčajú slipy značky Hanes. To keby ste náhodou nevedeli, aká móda fičí v Stredozemi.

lotr

V Pirátoch z Karibiku si zase Jack Sparrow privyrába tým, že vozí na svojej lodi výletníkov. Inak sa nedá vysvetliť človek v bielom tričku a letnom klobúku, ktorý za ním stojí v jednom zábere. Keď už sme pritom, Peter Konečný vo svojej prednáške spomenul, že biele tričká sú pre filmárov takpovediac nepísaným pravidlom. Ako sme videli podľa mnohých fotiek, ktoré nám ukázal, ak sa nejaký pripletie do záberu, vždy si musí byť istý, že je ho dobre vidieť.

depp

Chyby v kontinuite scén nájdeme takmer v každom filme, a v Jurskom parku je to tak trochu klasika. Spomeňme napríklad scénu, v ktorej pri pohľade zboku Hammond drží malý biely uterák, ale pri pohľade spredu je uterák o dosť väčší a ružový. Na podobných chybách si zgustol aj Peter Konečný. Krásnym príkladom bola napríklad sekvencia z filmu Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, kde pri starej Daisy v nemocnici sedí jej dcéra Caroline, striedavo má a nemá oblečenú čiernu bundu, potom v jednej scéne beží po zdravotnú sestru, keď sa s ňou vráti, bundu si vyzlečie, takže je v bielej blúzke, a po nasledujúcom prestrihu má na blúzke pre zmenu čiernu vestu.

ben

 

Romantika plná blbostí

Niektorí možno povedia, že film Súmrak je celý jednou veľkou chybou, ale komerčný úspech mu nemožno uprieť. Povedzme si radšej niečo o očividných nezmysloch, ktoré v ňom nájdeme. A že ich veru nie je málo. Tak napríklad na začiatku, keď Bella prichádza autom do školy, môžete v prednom skle zreteľne vidieť odraz jedného z mikrofónov. Potom v scéne, keď Bella leží v nemocnici, počuť jej pípajúce EKG. Edward jej povie, že by mala odísť do Jacksonville a Bella začne v tom momente zmätene koktať a rýchlo dýchať. Ale čo je zaujímavé, s tlkotom jej srdca to zjavne nič nerobí a EKG pokračuje v rovnakom rytme.

twilight

No a na záver nesmieme zabudnúť na veľkofilm Titanic, lebo tam tiež chýb nájdete nemálo. Začnime tým, že obraz Nymfy od Moneta, ktorý si Jack a Rose v jednej scéne prezerajú, bol namaľovaný až v roku 1920, teda osem rokov po potopení Titanicu. V tom istom roku Freud publikoval výsledky svojej štúdie, ktoré Rose zanietene spomína. Ďalšiu krásnu historickú nepresnosť vidíme, keď ukazuje liftboyovi zdvihnutý prostredník, budúce gesto z Brooklynu. Na dievča, ktoré sa ešte len učí chlapsky pľuť, je to slušný výkon. Z mnohých priestorových chýb, ktoré v tomto filme vidno, môžeme spomenúť napríklad trúbky na komíne potápajúceho sa parníka. Tie totiž v každej scéne vyzerajú ináč. Stará Rose si na loď, kde výskumníkom rozpráva o svojich zážitkoch z Titanicu, prinesie okrem iného akvárium, to ale tiež medzi scénami mení tvar.

akv

A tak by sme mohli ešte dlho pokračovať, ale zaklincujme to prešľapom, ktorý svojim spôsobom prekonáva všetky ostatné. Na začiatku Rose a jej vnučka prichádzajú na výskumnú loď a keď sa dobre pozriete, za ňou – uprostred Atlantického oceána, v miestach, kde sa potopil Titanic – uvidíte kus pevniny.

titanic1

No čo už, nech kinematografia odpočíva v pokoji.

Autor: Lucia Michlerová


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok