Dajte si pozor na správne sedenie


 

Máte aj vy sedavé zamestnanie? 8 hodín zhrbený a následné unavený robiť akúkoľvek inú aktivitu? Prečítajte si nasledujúce rady ako správne sedieť a nezničiť si prácou zdravie.

 

Sklon operadla

Sklon operadla by mal byť v rozmedzí 100° až 115°, nie 90° ako nás učili dávno v škole.

Podpora chrbtice

Správna stolička by mala mať v mieste najväčšieho priehybu chrbtice dopredu oblúk, ktorý odľahčí svalstvo a pomôže pri dlhšom sedení.

Úhol medzi trupom a nohami

Mal by byť väčší než 90°. Kolena tak majú byť nižšie ako panva. Ideálny posed je „na chlapa“ – tzn. kolena smerom dolu a od seba.

Obrazovka PC

Monitor by nemal byť dalej ako 80 cm od očí. Ak je ďalej, človek má tendenciu približovať sa k obrazovke a to následne veľmi namáha krčnú chrbticu.

Správna stolička

Ako ste si mohli všimnúť, veľa zvykov/zlozvykov ovplyvňuje práve vaša stolička. Zainvestujte preto do svojho zdravia a kúpte si kvalitné kancelárske stoličky. Raz sa vám to vráti 😉

 

Najnovšie výskumy ukazujú, že by sme na seba nemali byť až príliš prísni a mali by sme svojmu telu pri sedení dopriať aj pohodlnejšie polohy. Zistili, že priveľmi poctiví „sedáči“, teda tí, ktorí sedávali celé dni presne podla návodu, začali po čase pociťovať bolesti medzi lopatkami. Pre telo nie je prirodzené držať telo 8 hodín v jednej určenej polohe. Keď sa pozriete na neposedné deti, zistíte, že majú svoj vlastný prístup k sedeniu – nevydržia v jednej polohe dlhšie ako 5 minút. Niečo na tom asi bude a určite to so žiadnymi pravidlami netreba preháňať…. Počuli ste sťažovať sa malé deti na bolesti chrbta? 🙂

 

Pozrite si nasledujúce video o správnom sedení:

 

Pozor, bolí vás chrbát, sedíte správne a máte pravidelný pohyb? Príčina može byť aj inde:

  •  obezita
  • reuma
  • zápal nervu
  • prílišná a dlhodobá svalová námaha
  • málo pohybu
  • zlý vankúš pri spánku

Ak sa vám zdá, že všetko robíte správne, nové stoličky do kancelárie nepomohli a úľava od bolesti sa nedostavila, zájdite radšej za svojím lekárom alebo fyzioterapeutom.

 

ako spravne sediet


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok