Dámske hodinky


Slovo hodiny vzniklo z praslovanského pomenovania godъ, čo znamená hodovanie, slávnostná doba, alebo doba všeobecne. Dnes by sme jednoducho mohli povedať, že pod pojmom hodiny chápeme prístroj, respektíve zariadenie na meranie času. My ľudia, sme totižto jediný živočíšny druh, ktorý sa niečím takýmto zaoberá. A to už odpradávna. Hodiny totiž prešli – tak ako všetky ľudské objavy – určitým vývojom.

Medzi prvé hodiny patrili tie slnečné, neskôr presýpacie alebo ohňové. V 14. storočí sa po prvýkrát objavili hodiny, na ktoré pozeráme s veľkým obdivom – orloj. Tie vďaka zvláštnemu mechanizmu ukazujú okrem času aj polohu niektorých nebeských telies a kalendárne údaje.

watch1

Až v 15. storočí sa prvý krát objavili aj hodinky vhodné pre interiér. Ľudia prichádzali s požiadavkami mať pri sebe hodinky neustále, čo vyústilo do vynájdenia vreckových hodiniek v roku 1510. Prvé náramkové hodinky boli však uvedené na trh až počas prvej svetovej vojny.

Náramkové hodinky, ako už z názvu vyplýva, sú určené na nosenie na zápästí, podobne ako náramky. Tie dámske, ktoré len od druhej polovice minulého storočia, boli spočiatku iba veľmi jednoduché. Najčastejšie pozostávali z koženého náramku, ktorý sa dal prispôsobiť dĺžkou potrebám nositeľky. Z kovu sa začali vyrábať až v posledných desaťročiach dvadsiateho storočia, pričom boli používané najmä drahé kovy ako zlato alebo striebro, často s nie najlacnejšími aplikáciami – drahokamy, ozdobné kamienky a podobne.

Aj napriek tomu, že dnes sú už hodinky vytláčané používaním mobilných telefónov, Bord si dovolí tvrdiť, že aj napriek tomu, sú dámske hodinky stále in. Na ženských zápästiach pôsobia decentne, a úplne nenútene dopĺňajú akýkoľvek outfit. Môžu byť výraznejšie alebo aj menej nápadné, stále budú pôsobiť vkusne a na rozdiel od iných doplnkov, sú aj veľmi praktické. Ak máte teda problém, že často meškáte, stačí si vaše obľúbené hodinky nastaviť o pár minút skôr. Kontrolovaním času sa tak posúrite a tohto zlozvyku sa rýchlo zbavíte.

watch2

No a ak náhodou patríte k tým, ktorí majú radi módu, ale nestihli ste postrehnúť najnovšie trendy v nosení práve náramkových hodiniek, Bord pre vás prináša sumár.

#1: Silikónové hodinky – môžete ich nájsť takmer v každej farbe, takže môžu byť pre vás celkom nenápadné a aj naopak – pomôžu zaujať. Navyše tento materiál je vhodný v tom prípade, ak holdujete športom, je totiž odolný voči nárazom a mechanickému poškodeniu.

#2: Retro – v poslednom čase sme si mohli všimnúť, že sa viac a viac vraciame k takzvanej vintage, teda k trendom, ktoré sa nosili „kedysi“. Ak ste sa v tomto štýle našli, nesmú vám chýbať ani hodinky, ktoré budú ladiť.

watch3

#3: Boyfriend – v súčasnosti sa do popredia dostávajú „boyfriend jeans“, teda džínsy s pánskym vzhľadom. Prečo teda tento trend nepreniesť aj na zápästia? Vyznačujú sa masívnym remienkom a veľkým ciferníkom, ak ich teda šikovne zladíte so zvyškom oblečenia a vyberiete ďalšie vhodné doplnky, celkovo bude váš look vyzerať veľmi vkusne.

Aký typ hodiniek preferujete vy? Podeľte sa s nami v komentároch o vaše postrehy a tipy.

            Via: hodinky-365.cz | dianka.sk | wikipedia.org


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok