DIY: Plstenie


Plstenie je pravdepodobne najstarší spôsob spracovania textílií. Ide konkrétne o tvorbu predmetov, často ozdobných, ale i praktických, z ovčej vlny. Podľa archeológov ide dokonca o starší proces než tkanie.

Prvé výrobky, ktoré sa našli, pochádzajú až z pred šesťtisíc rokov. Táto tradičná technika nomádskych kočovných kmeňov, bola pre ne úplne vhodná, nakoľko potrebovali ľahko prenosné obydlia, ktoré sa jednoducho skladali a rozkladali a ich výroba nebola náročná na materiál a pomôcky. Čo sa týka materiálu, ovčiu vlnu mali stále po ruke – a to predsa z ovčích stád, ktoré spolu s nomádmi putovali z miesta na miesto, z jednej pastviny na druhú. Dodnes si Mongoli svoje obydlia, takzvané juty, vyrábajú práve z ovčej vlny. Namiesto tej ovčej je aj pri plstení možné použiť napríklad vlnu lamiu či ťaviu, alebo rúno jakov – práve o týchto zvieratách hovoríme, že ich pokožku pokrýva takzvané rúno (nie srsť).

babika1

Takisto existuje legenda o vzniku plstenia ako techniky spracovania textílií. Tá hovorí, že prvú plsť náhodne vytvoril biblický Noe, ktorý na svojej arche na boží príkaz sústredil zvieratá. Po 40 dňoch plavby sa na mieste, kde sa viezli zvery s kožuchom, vytvorila súvislá vrstva „koberca“ – plste, ktorá sa postupne tvorila pravidelným dupaním zvierat po vypadaných vláknach vlny.

babika2

K technike plstenia je potrebná teplá voda, mydlo a sčasti dostatočná fyzická sila, nakoľko ide o troška náročnejší proces. Pri suchých technikách si ale vystačíte aj so šikovnými rukami. Pozdĺž vlákna vlny sú rozmiestnené mikroskopické háčiky, ktoré sa vplyvom teplej vody otvárajú a pomáhajú vlákienkam vlny dobre sa navzájom zachytiť. Mydlo tento proces urýchľuje a chráni ruku počas šúchania a plstenia vlny. Samotne plstenie spočíva v tom, že sa snažíme vlákienka vlny čo najsilnejšie do seba zamotať. Deje sa to mechanickým vaľkaním a madžganím namydlenej vlny. Takto vznikne homogénna súvislá a veľmi silná textília. Ak sa spracúva priemyselne, hotovú textíliu nazývame filc, ak ručne, hovoríme o plsti.

babika3

Na záver si môžete pre inšpiráciu pozrieť krátke video s dekoračnými predmetmi vyrobenými práve z ovčej vlny formou plstenia.

 

Via: kityplstenie.sk

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok