Dollangangerovská sága 1. diel


V prvej pentalógii Virginie Andrewsovej máme možnosť nahliadnuť do Foxworth Hallu, sídla rodiny Foxworthovcov, kde tajomstvá striehnu v kútoch, kým ich niekto neobjaví. Čo sa však stane, keď ich majú objaviť štyria súrodenci odvrhnutí vlastnou rodinou?

fia

Dollangangerovci sú rodinou porcelánových bábik, všetci sú bledí, modrookí a blonďaví.

Po smrti Christophera sa jeho manželka Corrine dostane do finančných problémov, a tak sa po rokoch ozve matke s prosbou o pomoc. Dvanásťročná Cathy, o dva roky starší Chris a päťročné dvojičky Carrie a Cory sa s matkou sťahujú do Foxworth Hallu. Lenže Corrine je v nemilosti matky Olívie a otca Malcolma, pretože utiekla s nevlastným strýkom a zabrali sa. Preto sa musia jej deti do smrti chorého Malcolma ukrývať v podkroví. Deti neprotestovali, veď to malo byť iba na pár dní.

Olívia nosila vnúčatám do podkrovia jedlo, ale bola k nim krutá, kým Corrine svoje deti navštevovala a nosila im darčeky, aby sa nenudili. Bezútešné podkrovie sa stalo domovom súrodencov. Steny zdobili papierové kvety a vzduchom sa niesla hudba, pri ktorej Cathy tancovala balet, kým Chris čítal. Rodičia dvojičkám chýbali najviac, a tak ich úlohu prebrali Cathy a Chris, ktorí našli v sebe navzájom útočisko, ktoré všetci zúfalo potrebovali.

Z dní ich väzenia sa stali mesiace a roky. Cathy a Chris dospievali a zamilovali sa do seba, i keď to nebolo správne. Napriek všetkému túžili po svete, do ktorého prestali patriť, a tak sa začali pripravovať na útek. Chris stále veril Corrine, ale tá začala nový život po boku právnika Barta Winslova a deti takmer nenavštevovala.

Súrodenci strávili v podkroví tri a pol roka, keď zomrel Cory na otravu arzénom, ktorým Corrine pocukrovala šišky, aby svoje deti dostala von z podkrovia. Po Coryho smrti vezmú Chris a Cathy tiež otrávenú Carrie a pod rúškom tmy utečú z Foxworth Hallu. Vďaka Heny sa dostanú do domu doktora Paula a zachránia Carrie. Paul ponúkol deťom nový domov a opateru, ktorá im tak chýbala.

No dokážu sa po tak dlhom čase vrátiť do normálneho života?

Kým Chris začal študovať medicínu, Cathy išla za svojim snom stať sa baletkou. Malá Carrie však zostala doma a túžila vyrásť, ale roky v podkroví si vybrali svoju daň.

Cathy sa zamilovala do Paula a v tanečnej škole bol jej tanečným partnerom Julian. Po hádke s Chrisom kôli svojim zásnubám s Paulom, Cathy odíde do New Yorku a vydá sa za Juliana. Nešťastné manželstvo sa skončilo, keď Cathy utiekla od Juliana na Chrisové promócie. Po autonehode nezabráni Julianovi spáchať samovraždu ani to, že čaká s Cathy dieťa.

Cathy vychováva maličkého Joryho v Paulovom dome, ale túžba po pomste jej nedá pokoj, a tak berie syna a Carrie do Virginie. Nasťahujú sa do domčeka blízko Foxworth Hallu a Cathy si otvorí baletnú školu. Všetko na pomstu je pripravené, teraz si stačí získať lásku Barta, manžela svojej matky. Carrie chodí s Alexom,ale po zásnubách sa otrávi arzénom, pretože sa nemôže stať ženou pastora alebo kňaza. Pamätá si totiž slová starej mamy, že sa nemala ona ani jej súrodenci narodiť.

Vianočný ples vo Foxworth Halle ponúka Cathy teatrálne zavŕšenie pomsty. Oblečená v rovnakých šatách ako Corrine pred rokmi a s jej šperkami, Cathy pred pozvanými odhalí pravdu.

V jednej izbe sa stretáva s Bartom, ktorý tomu nemôže uveriť, matke a starej matke. Po konfrontácii od Barta, Corrine utečie a podpáli podkrovie, kde je pochovaný jej syn Cory. Neľútostný oheň pohltil celý dom a v panike sa podarí tehotnej Cathy dostať sa s Bartom von. Z domu neodišli iba Corrine a jej nevládna matka a Bart ich ide hrdinsky zachrániť. Corrine sa dostala von, ale Bart a jej matka uhoreli. Slávny Foxworth Hall sa premenil na zhorenisko.

Corrine sa dostala na psychiatriu a Chris odviedol Cathy s Jorym domov. O niekoľko mesiacov sa narodil Jorymu brat Bart, ktorého Cathy vydávala za Paulovho.

 

Autor: Bibiána Kristína Danitová


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok