Fest Anča 2013 – Medzinárodný festival animovaných filmov


Už o necelý mesiac, konkrétne 27. – 30.6. sa v Žiline uskutoční už šiesty ročník festivalu medzinárodných animovaných filmov Fest Anča. A to, že sa nejedná len o obyčajný festival, dosvedčí okrem výberu toho najlepšieho zo svetovej produkcie aj samotný tvorca SpimpsonovcovMike Reiss, ktorý predstaví v Žiline svoju slávnu show Simpsons Backstage Tour.

Fest Anča nie je len obyčajná prehliadka filmov. Budú tu viaceré workshopy, semináre, výstavy a koncerty, kde vystúpia Vec, Karaoke Tundra, Emo Noiz Boys a iní.

„Jedným z najpozoruhodnejších filmov je animovaný celovečerák Christophera Sullivana, V zajatí duchov (Consuming Spirits),“ hovorí riaditeľka festivalu Eva Pavlovičová, „už samotný názov napovedá, že rozhodne nejde o detskú rozprávku. Animácia, na ktorej tvorcovia pracovali neuveriteľných 15 rokov, sa vyznačuje obrovským citom pre detail a remeselným perfekcionizmom.“ Organizátori sľubujú obrovský filmový zážitok.

Okrem veľkého množstva filmov z celého sveta, vrátane pre animáciu exotických krajín, ako Arménsko, Uruguaj, Bielorusko, Etiópia či Portoriko, tu nájdeme aj viaceré súčasné filmy, ktoré sa premietali na Berlinale, Cannes, Sundance alebo filmy nominované na Oscara.

Slovenská účasť na festivale je tiež bohatá. Tento rok sa prihlásilo až 27 filmov a premietať sa budú tri najlepšie. Začiatok programu otvorí čerstvý film Sneh od Ivany Šebestovej, ktorý rozpráva príbeh ženy, ktorá čaká na svoju lásku, príbeh muža, ktorý v ďalekých krajinách hľadá dokonalú vločku a príbeh snehu, ktorý sny zahaľuje i roztápa.

Dramaturgovia súťaže sa potešili aj hudobnému klipu Mesiac Ondreja Rudavského či krátkemu filmu Matúša Vizára Pandy, ktorý sa dostal až do Cannes.

Viac informácií nájdete na stránke festivalu http://www.festanca.sk/2013/sk/festival

Zdroj: festanca.sk


Autor: Kristof Budke

Zdielať tento príspevok