Filmy 2013 alebo na čo sa môžeme tešiť


V roku 2012 sme mali možnosť vzhliadnuť veľa zaujímavých filmov z rôznych žánrov. Cez Vianoce sme si mohli vychutnať ďalší výborný film od Petera Jacksona Hobit, Christopher Nolan epicky dokončil sériu o Temnom Rytierovi, Ridley Scott nám priniesol ďalšie sci-fi Prometheus. V kinách bolo aj ďalšie, veľmi dobré spracovanie agenta 007  Skyfall a s filmom Temné Tiene sa opäť predviedlo známe duo – Burton, Depp.

Skrátka, rok 2012 bol filmový rok. No pozrime sa, na čo všetko sa môžeme tešiť v roku 2013.

 

Let/Flight

Táto dráma od úspešného režiséra Roberta Zemeckisa (Návrat do budúcnosti, Forrest Gump) má 2 nominácie na Oscara. Kvalite pridáva aj Denzel Washington, ktorý si v hlavnej úlohe zahrá skúseného pilota Whipa Whitakera, ktorý úžasným manévrom zachránil lietadlo plné cestujúcich. No napriek tomu nie je za hrdinu, ale za vyhnanca.  Zemeckis prináša zaujímavú otázku čo spraviť s kapitánom lietadla, ktorý síce ľudsky zlyhal a už nikdy by si nemal sadnúť do kokpitu, ale práve vďaka tomu zlyhaniu sa odhodlal k akcii, ktorá pripomína zázrak? Premiéra tohto filmu bola v USA 2.11.2012.

 

Bedári/Les Misérables 

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, ešte netuší, že za pätami mu bude posadnutý inšpektor Javert (Russell Crowe). Valjeanovi se darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca až starostom, ale ani vtedy nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrničky Fantine (Anne Hathaway), ktorej smrť si berie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred zákonom uteká do francúzskej metropoly. Film je 8 krát nominovaný na Oscara.

Film hrajú aktuálne v kinách.

 

Divoký Django/Django Unchained

Konečne! Konečne budeme mať (už tento mesiac) opäť možnosť uvidieť  film kultového Quentina Tarantina v kinách. Jeho nový film je o otrokovi menom Django (Jamie Foxx). Ten má šancu kvôli nájomnému lovcovi ľudí Dr. Shultzovi (Christopher Waltz) získať slobodu. Jediné, čo musí urobiť je dolapiť vraždiacich bratov Brittlovích. Djangovi sa zároveň naskytne aj príležitosť nájsť ženu, ktorú musel pred rokmi nedobrovoľne opustiť. Môžeme sa tešiť na veľa krvi, akcie, hlášiek a zábavy, proste Tarantina ako sa patrí. Django má zatiaľ 5 nominácií na zlatú sošku. Premiéra na Slovensku je 17.1.

 

Lovci Gangstrov/Gangster Squad

50 tie roky, Los Angeles. Brooklynský rodák, gangster Mickey Cohen (Sean Penn), vládne tvrdou rukou. Riadi väčšinu nelegálnych aktivít v meste a o jeho ochranu sa starajú nielen jeho kumpáni, ale tiež skorumpovaná polícia a politická elita. Je schopný zastrašiť i skúsených policajtov, ktorí by sa chceli jeho nekalým praktikám vzoprieť. Výnimku by, ale mohla predstavovať tajná jednotka LAPD, ktorú spoločne vedú John O’Mara (Josh Brolin) a Jerry Wooters (Ryan Gosling).

Po boku Ryana Goslinga (Drive) sa vo filme objaví aj Emma Stone. Režisér Ruben Fleischer má na konte filmy ako Zombieland alebo Do 30 minút.

Americká premiéra je naplánovaná na 11.1.

 

Terapia Láskou/The Silver Lainings Playbook

Táto romantická komédia s Bradley Cooperom a Jennifer Lawrence v hlavnej úlohe má už 8 nominácií na Oscara. Jej režíser David O. Russell má na konte úspešný film Boxer (Fighter).

Pat Solitano (Bradley Cooper) je učiteľ dejepisu, ktorý sa po dlhom pobyte v psychiatrickej liečebni vracia bývať do domu s rodičmi. Počas opatrovania svojej matky vymýšľa plán, ako získať späť svoju exmanželku. Plány mu ale skríži Tiffany (Jennifer Lawrence – The Hunger Games), záhadné dievča z okolia. Dvojica mentálne nestálych ľudí prejde do veľmi čudného vzťahu. Americká premiéra bola 25.decembra 2012

 

 

Smrtonosná Pasca: Opäť v akcii/A Good Day To Die Hard

Bruce Willis sa vracia so svojou najslávnejšou postavou, teda ako John McClane – hrdina, ktorý prežije všetkých a všetko. Tentokrát sa ocitne v naozaj nesprávny čas na nesprávnom mieste, konkrétne v Moskve a to preto aby pomohol synovi Jackovi. Obaja majú čoskoro na krku vlčiakov z miestneho podsvetia a spoločne tak premenia ruskú metropolu na vojnovú zónu. Vo filme sa na malý okamih mihne aj všetkým známi rapper Rytmus a slovenský herec Roman Luknár.

Na amerických plátnach uzrie film svetlo sveta 14.2.

 

Hitchock

V debutovom celovečernom filme od anglického režiséra Sacha Gervasiho Hitchock, ktorý je adaptáciou knihy ,,Alfred Hitchcock And The Making Of Psycho“ si zahrajú Scarlett Johansson, Jesica Biel a v prvom rade Anthony Hopkins ako Hitchcock. Premiéra v USA bola 14. decembra 2012.

 

Carrie

O túto ďalšiu filmovú adaptáciu slávneho príbehu podľa Stephena Kinga sa postarala zaujímavá režisérka Kimberly Pierce (Boys Don´t Cry – 1999). Do hlavnej úlohy obsadila mladú Chloë Grace Moretz, ktorá si zahrala Hit Girl z filmu Kick Ass. Máme sa načo tešiť.

Premiéra je naplánovaná na 18.10.

 

Iron Man 3

Príbeh tretieho Iron Mana je ešte relatívne prísne strážený, vieme však aspoň kedy bude americká premiéra a to už čoskoro – 3. mája 2013. V réžii Shanea Blacka (Kiss Kiss Bang Bang) sa predstavia Robert Downey Jr., Guy Pearce, Jon Favreau, Gwyneth Paltrow, Ben Kingsley, Paul Bettany a ďalší.

 

Muž z ocele/Man Of Steel
Ďalší superhrdinský film, a to o Supermanovi, bude mať v USA premiéru 14. júna tohto roku. Na tento film sa môžeme tešiť špeciálne pretože režisér Zack Snyder (300, Sucker Punch, Watchmen) s hudbou Hansa Zimmera a v hereckom obsadení: Amy Adams, Russell Crowe, Kevin Costner, Michael Shannon a Henry Cavill v hlavnej úlohe, predsa nemôže sklamať.
Argo
Už tretí film v réžií Bena Afflecka (The Town) si pripísal sedem nominácií na Oscara a Affleck už stihol získať aj Zlatý Glóbus za réžiu.
V politickom thrillery si zároveň zahrá aj agenta CIA Tonyho Mendeza, ktorý v 70. rokoch pomohol šiestim uväzneným americkým diplomatom utiecť z Iránu, kde vrcholí revolúcia. Jeho plán je tak neuveriteľný, že by mohol byť azda len vo filme, no napriek tomu je podľa skutočnej udalosti.
Premiéra tohto filmu bola v USA 12.októbra 2012

V roku 2013 nás čaká množstvo filmov, ktoré sme nezmestili do krátkych recenzií. Je to pre dĺžku článku a pre to, že mnohé filmy ešte nemajú zverejnené obsahy. Tu je zoznam filmov, ktoré si myslíme, že by ste mali vidieť: Zero Dark Thirty, Amour, Beasts of the Southern Wild, Life of Pi, Lincoln, Master, Sessions, Hansel and Gretel: Witch Hunters, Frankenwennie, Maniak  a samozrejmosťou je aj ďalší Hobit.

Príjemný filmový rok 2013!

Zdroje : csfd.cz | filmpro.sk | kinema.sk | imdb.com


Autor: Kristof Budke

Zdielať tento príspevok