Géniovia dnešnej doby: Inšpirácia alebo odstrašujúce príklady?


Mnohí z nás majú akýsi idol – vzor, ktorý dosiahol niečo, po čom túžime len vo svojich najtajnejších snoch. Niektorí sa chcú tomu svojmu chorobne podobať, iní preberajú len určité jeho postupy, ktorými sa dopracoval k úspechu a ďalší sa iba inšpirujú v určitých detailoch. Avšak ako každý človek na tomto svete, aj slávni, bohatí a vplyvní ľudia majú svoje nedostatky, dokonca sa zdá, akoby to o nich platilo dvojnásobne.
Poďme sa teda spolu pozrieť na 5 osobností našej doby, ktoré do tejto kategórie rozhodne patria. V čom by nám mohli poslúžiť ako pozitívna inšpirácia a v čom, naopak, by sa potrebovali polepšiť oni?

 

Oblasť: Technológie
Meno:
Steve Jobs
V čom bol výnimočný? Všetko čoho sa dotkol, bolo odsúdené k úspechu.
Prečo by sme sa ním mali inšpirovať? Pretože z „ničoho“ vytvoril impérium.
A prečo nie? Byť despotickým šéfom, ktorého sa boja aj vlastný zamestnanci zrejme nie je práve najšťastnejšie riešenie…

Steve Jobs
Génius, vizionár a rebel prežil svoje detstvo pod ochrannými krídlami adoptívnych rodičov v Kalifornii. O tom, čo dokázal počas svojho života vybudovať kolujú priam legendy, a preto niet pochýb, že ide o jednu z najgeniálnejších osobností našej doby. Avšak ako každý génius, aj on mal v sebe démonov, ktorí ním celý život manipulovali. To, že práve on stojí za zrodom slávneho „nahryznuteného jablka“ a je zodpovedný za novodobú závislosť menom iPhone vieme všetci. Taktiež aj to, že vďaka nemu sa na nás pred začiatkom mnohých slávnych rozprávok usmieva nočná lampička, ktorá tvorí písmeno „i“ v názve štúdia Pixar. Menej známe sú fakty, že vysokú školu opustil už po prvom semestri a duchovnú rovnováhu a osvietenie hľadal na svojich cestách do Indie, odkiaľ sa prvýkrát vrátil s oholenou hlavou a v tradičnom indickom odeve už ako budhista. No čo skutočne nevie mnoho ľudí je skutočnosť, že bol závislý na diétach, ktorými bol týraný celý život, medzi svojimi zamestnancami, ktorí sa s ním báli čo i len nastúpiť do výťahu aby neprišli o miesto šíril strach a holdoval LSD. To však v modernej dobe v ktorej žijeme už nie je žiadnym hriechom. Pod vplyvom tejto látky totiž tvorili svoje preslávené piesne aj členovia legendárnej skupiny Beatles.
Nikto nie je dokonalý, ani samotný veľký vizionár Steve Jobs nebol. Ktovie, čo všetko by ešte dokázal dať tomuto svetu, keby koncom roku 2011 neprehral svoj boj s rakovinou pankreasu. V našich očiach však zostáva navždy géniom, ktorý bude ešte dlho po svojej smrti inšpirovať milióny ľudí.

 

Oblasť: Móda
Meno: Anna Wintour
V čom je výnimočná? Čo povie ona, to je vo svete módy zákonom.
Prečo by sme sa ňou mali inšpirovať? Sebavedomie, neústupčivosť a sny, ktorých sa nevzdala za žiadnu cenu z nej urobili legendárnu ženu zo železa, za ktorú je dnes považovaná.
A prečo nie? 
Pre ten istý problém, ktorý mal aj Steve Jobs. Navyše oslnivý úspech sa dá dosiahnúť aj inými cestami, avšak proti gustu…

Áno. Toto je tá žena, ktorá nám diktuje, čo si máme ráno vybrať zo šatníka. Presne tá istá, ktorá hýbe svetom módy a ak chce, z úplne neznámeho módneho návrhára kdesi z malého mesta mihnutím ruky urobí celosvetovú značku. Nik iný ako beštia, ktorá sa stala inšpiráciou pre obľúbený film Diabol nosí Pradu. A tá, ktorá právom dostáva prezývky ako „Ľadová kráľovná“ alebo „Nukleárna Anna“. Alebo je to len mediálny ťah?
Zdá sa, akoby Annin osud bol určený už útleho detstva, keď v nej jej otec – redaktor – začal pestovať nápad, že sa jedného stane redaktorkou módy. Sama túto myšlienku vo svojej hlave rozvíjala, až sa rozrástla do neuveriteľných rozmerov. Za svojím snom šla aj cez mŕtvoly, a vôbec sa za to nehanbila. Už od svojich pätnástich rokov jej „posteľou“ prechádzali samí vplyvní starší muži, v tridsiatke už samotnej vtedajšej šéfredaktorke Vogue povedala do očí, že dostane jej miesto. A podarilo sa. Viac než dokonale. Ale až potom, ako z vypočítavosti zruinovala niekoľko magazínov od Condé Nast, vydavateľstva, ktoré je dodnes materskou základňou Vogue, a jeho riaditeľ Anne „za to“ daroval vysnené miesto. Konečne dosiahla, čo chcela.
Dnes sa jej každý, kto chce vo veľkom svete niečo znamenať hádže pod nohy a zároveň sa modlí, aby o ňom nevyslovila niečo zlé, pretože jediné jej slovo dokáže zmeniť človeku život. Sama pritom nemá problém odkázať Oprah Winfrey, aby zhodila 10 kíl či Victorii Beckham, ktorá si dokonca kvôli tomu, aby sa raz mohla objaviť vo Vogue nechala odstrániť silikónové poprsie, že nech robí čo robí, v „módnej biblií“ nikdy jej fotografia nebude. Tomu sa už hovorí odvaha. Anna to však nazýva skôr „náplň práce“.
Nech je už súčasná šéfredaktorka Vogue aká je, a nech sa dostala na svoje vysnené miesto cestami, kvôli ktorým by ju niektorí určite nazvali mnohými nepeknými prezývkami, isté je, že ak by nebola takou nechutnou perfektcionistkou, za akú je právom považovaná, zrejme by dnes nebola vedúcou osobnosťou multimiliónového priemyslu a päťdesiatou treťou najmocnejšou ženou sveta, ale priemernou ženou v domácnosti.

 

Oblasť: Šport
Meno: Michael Phelps
V čom je výnimočný? Okrem toho, že je držiteľom mnohých svetových rekordov, tiež sa môže popýšiť úctihodnou zbierkou 22 olympijských medailí.
Prečo by sme sa ním mali inšpirovať? Pretože keď si zaumieni, že získa všetky zlaté medaily z plávania na olympiáde, tak získa všetky zlaté medialy z plávania na olympiáde…
A prečo nie? Narozdiel od jeho prechádzajúcich dvoch „kolegov“ spomenutých vyššie nemá ani nervy zo železa ani nezlomnú vôľu, aj keď by sa tak na prvý pohľad mohlo zdať.

Bol zhmotnením amerického sna. Počas Olympiády v Pekingu v roku 2008 bol najväčšou hviezdou, ktorá zatienila výkony všetkých ostatných športovcov, nech boli akékoľvek dobré. Kto by vtedy spomenul Rogera Federera alebou Tysona Gaya? Všade sa hovorilo iba o Michaelovi Phelpsovi. V tej dobe by sme snáď okolo seba nenašli človeka, ktorý by neobdivoval alebo aspoň ticho nezávidel jeho hviezdny úspech. Bohužiaľ, taký bol neskôr aj jeho pád…
Práve vďaka plávaniu prekonal tento chlapec z Marylandu svoju hyperaktivitu, s ktorou bojoval už od detstva, a keď sa človek pozrie na jeho vyrysované telo uverí dokonca v to, že bol na plávanie priam predurčený. Jeho telesná stavba je totiž akoby doslova prispôsobená vode. Dlhší trup, kratšie končatiny, užšie boky a plochý zadok, chodidlá s obdivuhodnou veľkosťou 49 a neuveriteľné, až 208 centimetrové rozpätie rúk z neho robia – ako ho nazvali novinári – rybu v tele muža.
Michaelova psychika však nie je až taká pevná, ako by sa mohlo na olympijského víťaza zdať. Pri riešení traumy z rozchodu rodičov ho policajti chytili opitého za volantom, prednedávnom sa zasa v médiách objavili fotografie, na ktorých fajčí marihuanu, k čomu sa po tejto afére aj verejne priznal. Od plaveckej asociácie USA napokon dostal zákaz na niekoľko mesiacov zúčastňovať sa akýchkoľvek pretekov a dostávať od nej príjem.
Vyzeralo to na koniec veľkej hviezdy, ale Michael ukázal, že sa nevzdá a po páde na samé dno sa pomaly, ale isto dokáže opäť postaviť na nohy. Napokon nie je dôležité koľkokrát spadneš, ale koľkokrát sa postavíš na nohy a nám zostáva už len dúfať, že Michael sa viac nezrúti do hlbokej jamy alkoholu a drog, z ktorej sa naposledy už takmer nepostavil…

 

Oblasť: Politika
Meno: Barack Obama
V čom je výnimočný? Je najmocnejším mužom sveta. Ak by o sebe povedal, že je najvýnimočnejší muž na planéte, tak by to platilo.
Prečo by sme sa ním mali inšpirovať? Pretože transformácia z malého čierneho Havajčana na amerického prezidenta určite nie je jednoduchá ani bezbolestná, avšak Barack svoj sen dosiahol.
A prečo nie? Už len samotné postavenie amerického prezidenta je „trapas“. Konšpiračné teórie o spolčení s iluminátmi či „prišitie“ všetkého zla, ktoré sa na svete udeje je pri tejto funkcii na dennom poriadku. Preto ak na to nemáte žalúdok a vyslovene vás do toho neprinútia, radšej nebuďte americkým prezidentom 🙂

Neuveriteľná moc je snáď jedinou výhodou tejto funkcie, samozrejme, ak má na to človek povahu. Oveľa horšia je obrovská zodpovednosť a mediálny tlak, ktorý je na amerického prezidenta vyvíjaný. Pretože keď má človek takú moc, zaručene je spätý so slobodomurármi, iluminátmi alebo minimálne nejakou sektou, ktorá vznikla pred tisíc rokmi a vládne svetu, tým pádom musí vedieť aj o tom, ako si ukrajinský dôchodca Volodya sadí o 15:00 v predmetný deň na záhrade zeleninu… A ako bonus k tomu všetkému počúvanie vtipov typu „doteraz mala Amerika Biely dom, teraz má čierny barák“…
Ale teraz seriózne. Detstvo malého Baracka nebolo vôbec jednoduché. Už ako trojročný zažil rozvod svojich rodičov, po ktorom jeho otec odišiel späť do rodnej Kene. Svojho syna videl už iba raz v živote, než zomrel pri autonehode o necelých 20 rokov neskôr. Barackova matka sa po rozvode znova vydala a tak sa celá rodina presťahovala do Indonézie, samotný Barack sa však neskôr vrátil do Honolulu, kde žil so svojimi starými rodičmi. O niekoľko rokov sa späť na Havaj vrátila aj jeho matka, v roku 1995 však podľahla rakovine vaječníkov. O 13 rokov neskôr, 2 dni pred prezidentskými voľbami, v ktorých Barack prvýkrát zvíťazil, ho opustila aj jeho milovaná babička, ktorá taktiež umrela na rakovinu.
Napriek tomu, že Barack je držiteľom Nobelovej ceny za mier, pre autorov antiiluminátskch konšpiračných teórii bude vždy predstavovať  tŕň v oku. Istý muž, ktorý tvrdí, že bol 47 rokov členom bratstva Iluminátov a rozpovedal svoj príbeh svetu v ňom uvádza, že Barack Obama k nim síce nepatrí, ale je niečím „oveľa, oveľa horším“. Ďalší zasa tvrdia, že je iba produktom iluminátskeho „chovného“ programu (Illuminati breeding program), iní, že je samotný Antikrist. Ako to už u významných svetovoznámych osobností býva, o Barackovi budeme aj naďalej počúvať stovky konšpiračných teórií, ale pravdu sa aj tak nikdy nedozvieme. Isté je len to, že pozícia najmocnejšieho človeka na svete z neho robí tajomnú, rozporuplnú a nenávidenú osobnosť.

 

Oblasť: Business
Meno: Donald Trump
V čom je výnimočný? Dokáže sa výborne predať, vďaka čomu sa v rebríčku najvplyvnejších celebrít časopisu Forbes ocitol na 14. mieste. Taktiež sa pravidlne umiestňuje v zoznamoch najbohatších ľudí Ameriky a sveta.
Prečo by sme sa ním mali inšpirovať? Peniaze a moc sú silná motivácia…
A prečo nie? … ale nie každý po nich túži. Taktiež neopodstatnené žaloby na fyzické osoby či spoločnosti a jeho nechválne slávna povesť veľkého milovníka žien naňho nevrhajú dobré svetlo.

Donald Trump sám o sebe je legenda, jeho meno je známe po celom svete. Rovnako ako jeho tri manželstvá a päť detí. Isté je však to, že ich má z čoho zabezpečiť. V súčasnosti sa jeho majetok odhaduje na 3,1 biliónov dolárov, a ďalej sa rozrastá.
Finančník a businessman sa nebráni ani médiám, dokonca má vlastnú reality show. Menšiu rolu si dokonca zahral aj v kultovom filme Sám doma 2: Stratený v New Yorku a spomenutý bol napríklad aj v Diablovom advokátovi – nie však v dobrom. V tom sa totiž naráža na jeho povesť novodobého Casanovu. Spomenuté médiá však akceptuje len do miery, ktorá mu vyhovuje. V roku 2006 zažaloval známeho amerického reportéra za to, že sa „sekol“ v hodnote jeho majetku a jeho vydavateľa Warner Books, pretože vďaka nim údajne prišiel o 2,5 miliárd dolárov. Tento spor však prehral.
Meno Trump sa spája s mnohými budovami v Amerike, ktoré vlastní, hotelmi a kasínami po celom svete, organizáciou Miss Universe, ale aj cenou Emmy či mnohými knihami, ktoré sám napísal. Nie je preto ničím výnimočným, že ho už raz spomenutí Antiilumináti zaraďujú medzi „škodné“ tohto sveta. Ako inak – keď už do ich listu vládcov sveta zaraďujú kráľovskú rodinu, Billa Gatesa, Lady GaGa, Georga Busha, Billa Clintona, Rothschildovcov, Rockefellerovcov, Winstona Churchilla, Rihannu, Beyonce a mnohých ďalších vrátane Hiltera a Stalina. Pre nich je totiž podozrivý každý, kto sa nejakým spôsobom dostane k väčšej čiastke peňazí alebo k sláve. Je teda nemysliteľné, aby zabudli na slávneho Donalda Trumpa…

Zdroje: wikipedia.org

 


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok