Hľadáme si nové hniezdo


Mnoho študentov, respektíve mladých ľudí po ukončení školy zháňa svoje vlastné ubytovanie. Hniezdo oddychu, oázu pokoja, miesto, kde sa budú cítiť bezpečne a komfortne. Predsa len, je to taká etapa života, kedy sa už definitívne odtrhneme od internátneho života a víkendov pri rodičoch. Tipy na vlastné bývanie pre vás Bord prináša v nasledujúcom článku.

Kvalita priestorov

Kto by už len chcel bývať v rozpadávajúcej sa budove, kde si trvalé bydlisko píše vlhkosť a plieseň? Novostavby sú však často len holobyty a preto sú pre mladých ľudí pridrahé. Ponúkajú však vysoký ubytovací štandard, podobne ako v hoteloch, a preto je len na vás, do čoho investujete. Samozrejme, existujú aj zlaté stredné cesty, tam je ale potrebné robiť kompromisy. Myslite na vek domu či bytovky, polohu – teda vzdialenosť od centra, od (aspoň malých) potravín pre núdzové prípady či obchodného strediska. Je blízko autobusová zastávka? Aké sú možnosti na parkovanie – ak vlastníte auto? Sú v blízkosti garážové domy? A čo orientácia okien, celková rozloha, prípadne balkón? Koľko izieb vlastne potrebujem pre seba? Čo plánujem v budúcnosti? Som ochotný vziať si na ubytovanie hypotéku?

Hľadanie

Je múdre si na začiatku teda zosumarizovať, čo vlastne hľadám. Vyznačiť si veci, od ktorých neupustím, a tie, kde som ochotný urobiť kompromis. Následne podľa mnou zvolených kritérií hľadám ponuky na internete či v realitných kanceláriách. Ak máte priateľov realitných maklérov, máte o mnoho vecí postarané. Určite vám vedia odborne poradiť a posúdiť podmienky toho či onoho bývania. Ak však takéto známosti nemáte, jednoducho zatvorte oči a pri obhliadke priestorov si predstavte, ako by to všetko mohlo vyzerať. Snívajte, ale nezabudnite na realitu. Uvidíte, ktorý byt na vás zapôsobí tou najlepšou energiou 🙂 Možno vám v ktoromsi zariadenom bytíku padne do oka izba LUX a pomôže vám rozhodnúť sa.

room

Oddych

Keďže bývanie je z veľkej časti najmä o tom, aby sme si po náročnom dni mohli s pokojom na duši oddýchnuť, určite si dajte pozor aj na váš prvý pocit. Je jasné, že po predchádzajúcich majiteľoch si veľa vecí zmeníte podľa vlastnej predstavy, ale musíte z izieb cítiť to, že toto je váš nový domov.  Skúste si predstaviť, ako si dáte šálku kávy so susedou na balkóne v sobotu poobede. Zamerajte sa na drobnosti, ktoré váš život na danom mieste budú robiť krásnymi. Možno objavíte skryté detaily, ktoré by ste na inom ubytovaní nenašli. Každé miesto má predsa svoje čaro a je len na vás, aby ste ho objavili.

Rozpočet

Na začiatku článku sme spomínali, že je dobré urobiť si zoznam vecí, ktoré od bytu očakávam. Od toho sa odvíja aj samotná cena bytu alebo domu. Zvážte, či chcete bývať v centre na sídlisku, alebo kdesi na vidieku. Pripočítajte si náklady na dopravu. Zistite si, v ktorej časti mesta sú najlacnejšie základné výdavky – napríklad nájomné. Nezabudnite si aj poznačiť, ktoré z ponúkaných budov sú zateplené, ktoré sú na ekonomickom princípe. Výhodu majú tie, kde si napríklad môžete sami regulovať spotrebu energií (sú bytovky, kde sa spotrebované rozpočíta medzi všetkých, inde majú zasa merače konkrétne v každej bytovej jednotke).

Máte skúsenosti s hľadaním vlastného ubytovania? Pod článok do komentárov píšte vlastné postrehy a skúsenosti 🙂

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok