Homo maximalis


Ak by mal dnes Darwin zostrojiť novú časovú os s vývinovými štádiami ľudskej rasy, na jej koniec by pribudol nový typ človeka: Homo Maximalis alebo inak aj človek maximalista. Prečo?

Človek dnešného typu sa podľa psychológov snaží o nemožné. Chce totiž viesť stopercentný život v každej oblasti, chyby vníma často ako svoje zlyhanie, výsledkom čoho je neuveriteľne stúpajúce množstvo depresií a iných psychických porúch.

Môže za to spoločnosť?

Nespokojnosť so samým sebou nie je novinkou ani vo vyspelých štátoch, práve naopak. Veľakrát je to rastúca ekonomika a prekvitajúci kapitalizmus, ktoré na človeka kladú najväčšie nároky. Už od malička sme učení k porovnávaniu sa a súťaženiu. Snažíme sa o dobré známky a v práci o skvelé hodnotenia. Byť lepší a najlepší sa stalo mottom tejto doby, pretože len produktívny človek je bohatstvom pre spoločnosť. A tak sa ľudia vzdelávajú, po vysokých školách siahajú po ďalších kurzoch, študujú jazyky a učia sa novým schopnostiam.

Popritom všetkom sa snažia udržať si pracovné miesto vysokým pracovným nasadením. Neraz nestačí pracovať osem hodín denne. Ak si to situácia vyžaduje, ostane človek v práci trčať aj desať-dvanásť hodín, alebo si pracovnú ťarchu donesie rovno domov.

Nároky zvyšujú aj rodičia alebo životný partner

Svoje robí aj nezmyselne prísna výchova. Najnovším trendom moderných mamičiek  je ich dieťa prihlásiť na päť rôznych krúžkov. „Moje dieťa navštevuje dvojjazyčnú škôlku, chodí na balet a na klavír a popritom mu platím ešte súkromné hodiny ruštiny“, chvália sa mamičky medzi sebou. Je to však skutočne tá správna výchovná metóda? Psychológovia varujú. Keď na dieťa naložíte príliš veľa , nebude schopné dosahovať vo všetkom vynikajúce výsledky a začne sa cítiť menejcenne.

Veľkou ťarchou bývajú aj nároky životných partnerov. Od mužov sa očakáva, že nielen prinesú do domácnosti veľa peňazí, musia svoju partnerku takisto vždy pozorne vypočuť a na sklonku dňa, keď s vyplazeným jazykom dojachajú z práce domov, sa od nich očakáva búrlivý sex. Na miesto vhodného rozhovoru  a porozumenia volia muži lieky na rýchlu erekciu, aby sa ich partnerka nesťažovala a aby sa pred ňou necítili hlúpo, keď ju odmietnu.

Ženy takisto nemajú na ružiach ustlané. Večne krásne a perfektne upravené musia takisto ako muži dosahovať v práci vynikajúce výsledky a to s neraz oveľa nižším ohodnotením.

Riešenie? Jednoduchá matematika!

Predstavte si seba. Stojíte a pozeráte sa sebe do tváre. Vaše telo, Vaša hlava, Vaše ruky, tvoria stopercentný celok. Týchto stopercent nebude nikdy dvesto ani tristo percent, budete to stále len Vy a vaše schopnosti si budete musieť vždy rozdeliť , ak budete chcieť robiť desať vecí naraz. Preto nezúfajte a nekritizujte sa, keď na výsledkoch svojej práce uvidíte nejaké chyby. Ste človek a máte na ne plné právo!

Ďalšou skvelou radou je: Menej je niekedy viac. Nemusíte behom jedného dňa aj nakúpiť, aj poprať, aj umyť okná. Urobte len jednu činnosť a potom si sadnite s dobrým pocitom na gauč a vychutnajte si kávu.

Varovný signál je únava

Patríte aj Vy k ľudom, ktorí na seba kladú nesmierne nároky? Snažíte sa dobre vyzerať, zdravo sa stravovať, veľa zarábať a každému vyhovieť? Keď sa niečo vo Vašej rodine deje, máte tendenciu to riešiť, každému pomáhate a na Vás neostáva čas? Majte sa na pozore! Únava a nepríjemný pocit býva prvým jasným príznakom, kedy vieme, že treba spomaliť. Zabudnite na dobré mravy! Ide o Vaše zdravie, tak sa naučte konečne hovoriť „Nie“ !

Vypočujte si kontroverzné video od H16. Súhlasíte s textom piesne?


Autor: Katarina Mikulova

Zdielať tento príspevok