Humans of New York a nielen o New Yorku


Hľadať zaujímavú tému, ku ktorej ešte nebolo vytvorených tisíc fráz a bezduchých klišé sa zdá byť nemožné. K myšlienkam o láske, šťastí, vnútornom pokoji a sile už bolo povedané mnoho. Preto sa dnes budeme zaoberať niečím, čo snáď zaujme oveľa viac, čo možno zarazí či prekvapí. Tak teda Bord prichádza s myšlienkou, že najpútavejší sú predsa ľudia, ich príbehy a zvyky.

Tento nápad pochádza z modrej sociálnej siete. Existuje totižto stránka mladého Brandona, ktorý ju založil pred štyrmi rokmi. Pravidelne pridáva fotografie tých najrozličnejších ľudí, ktorých stretne v New Yorku a pre každého má pripravenú otázku. Ich osudy v krátkych popisoch pridáva online, teda každý človek s prístupom na internet si tieto správy môže pozrieť a nechať sa inšpirovať.

Otázkou však ostáva, prečo takéto čosi nefunguje aj medzi Slovákmi? Vari len Američania majú každodenný život pestrý, len medzi nimi sa nachádzajú rozliční ľudia? My, Slováci, vari nemáme v sebe široké spektrum príbehov a ľudských osudov? Tak sa Bord začal pýtať.

Prvou otázkou bolo – aký je váš najčudnejší zvyk? A predstavte si, v tej chvíli bolo nad slnko jasné, prečo takáto stránka zatiaľ nefunguje. Jednoducho si myslíme, že nemáme čo ponúknuť. Že sme šedý priemer a nerobíme nič, čo by bolo nezvyčajné. Ako keby sme boli robotmi.

street

Keď sa však podobné otázky rozšírili medzi ďalších a ďalších ľudí, boli sme veľmi radi, keď sme dospeli k faktu, že skutočnosť je iná. Možno sa sprvu hanbíme, no medzi nami sa nájdu naozaj pozoruhodné, v úvodzovkách, úchylky. Existujú ľudia, ktorí si vždy obúvam najprv pravú, až tak ľavú topánku. Jeden mladý muž sa priznal, že na ľudí, ktorí ho v dave drgnú, hreší latinsky. Iné dievčatá sa zas pochválili zbierkou post-it papierikov rôznych farieb, tvarov a veľkostí – sú to tie lepiace poznámkové bločky. Možno práve váš sused je tým, ktorý neznáša dlhšiu cestu autobusom ako je desať minút. Každý iný dopravný prostriedok mu vyhovuje, odpor má len k autobusom.

Postupne sa však vynárajú ľudia s podobnými zvykmi. Bord pre vás našiel pár, ktorý si musí mäso presne rozdeliť k prílohe, inak daný chod nedoje. K jedlu sa viaže viacero tradícií – jesť párky jedine príborom, pretože inak má slečna pocit, že jej párky vysušujú ruky. Našli sme dokonca študenta, ktorý má paniku z mastných rúk, preto je aj chlieb vo vajíčku príborom.

Čo sa týka hygieny, tak vedzte, že existujú ľudia, ktorí potrebujú mať pravé slúchadlo v pravom uchu a ľavé v ľavom preto, aby neprenášali baktérie z jedného ucha do druhého. Myslíte, že je to zbytočné? No, jestvuje aj človek, ktorý skupuje rozličné hudobné nástroje pričom nevie hrať ani na jednom. Hádame, že to robí pre dobrý pocit. Tak ako dievčatá, ktoré bežne vidíte tancovať v supermarkete medzi regálmi, pretože z rádia hrala práve ich obľúbená pesnička.

 people

Určite aj vy by ste dokázali o sebe povedať čosi, o čom veríte, že robíte iba vy. Že je to váš charakteristický znak, že je to vaša mala tradícia a nejako máte o trošku horší deň, ak ste ten detail zmenili alebo urobili inak. Je milé mať svoje zásady, najmä vo svete, ktorý sa každú sekundu mení. Tak sa prestaňme hanbiť za to, kým sme. Buďme hrdí na tie maličkosti, ktoré nás robia inými. Nejde o to, zaujať iných, ide o to, aby sme si uvedomili, že naše rozličnosti nás spájajú. Stačí už len vyliezť z ulity, takže vaše malé tradície očakávame v komentároch pod článkom.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok