Kapitán Phillips


somalsko_8

Somálski piráti vo filme

Somálsko – krajina v severnom rohu Afriky s 62% negramotnosťou. Dopraviť sa do nej môžete lietadlom a to do hlavného mesta Mogadišo, loď sa neodporúča kvôli častým prepadom pirátov. Pamätníci spomínajú na Somálsko ako na kľudné kozmopolitné mesto, čo už dávno nie je pravdou. Z rybárov sa stávajú piráti, ktorí v sebe spájajú 2 princípy na ktoré Somálčania zomierajú najviac: hlad a zbrane.
A práve o tom bol v roku 2013 natočený film od Paula Greengrassa: Kapitán Phillips. Film, ktorý opisuje skutočné udalosti ku ktorým v roku 2009 došlo.
Samozrejme, že film, ako médium, nemapuje udalosti v presnom a nezmenenom poradí, to by filmoví diváci neocenili. Spojiť sa tu museli udalosti, ktoré sa naozaj odohrali, do komerčného rozsahu s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Čo je však dôležité a na čo sa nesmie zabúdať – v tomto filme nie je dôležité, že tam hrá oskarový herec, je dôležité, že svet prestáva chápať ľudí ako rovnocenných a s pomerne rovnakými potrebami (aspoň tými základnými).
Paul Greengrass je známy filmami Bournovo ultimátum, Zelená zóna a Let číslo 93. Z toho posledné dva datujú skutočné udalosti. To znamená, že režisér Greengrass sa rád zaoberá vecami, ktoré sa naozaj udiali a už pri filme Kapitán Phillips môžeme obdivovať režisérsku zručnosť s akou to aj tentoraz zvládol.

Film využíva prvky dokumentu (ručná kamera, prirodzené ruchy) a od začiatku sa najviac zameriava na hlavnú postavu: Kapitána Phillisa (Tom Hanks). Kapitána nám prezentuje ako rozumného, zodpovedného, milujúceho a inteligentného muža, čo je podstatné, pretože, aj my na konci spolu s ním pochopíme, že prežiť neznamená vždy vyhrať.
Dej je jednoduchý a dá sa zhrnúť do jednej vety: Americkú nákladnú loď napadnú somálski piráti. Preto bolo dôležité udržať si pozornosť diváka plných 134 minút. A podarilo sa, pretože v kine počas záverečných titulkov kolovalo pohrebné ticho. Zbrane, ktorými bojoval režisér boli: napätie, napätie, ticho, herectvo Toma Hanksa, civilnosť, napätie a ľudskosť. Slovo a hlavne jeho význam na ktorý sa často zabúda.

Všetci sa každý deň plavíme po neznámych vodách a zabúdame na pirátov, ktorí na nás číhajú. Tento film je toho metaforou a dôkazom.

Ak niekoho tento námet zaujal a rád by si ho porovnal aj s iným filmom v roku 2012 bola natočená aj dánska verzia od Tobiasa Lidholma s názvom Únos (Kapringen, Hijacking).

2557_maxi

 

 

Captain Phillips/ Kapitán Phillips
Réžia: Paul Greengrass
Scenár: Billy Ray
Žáner: Akčná dráma podľa skutočnej udalosti
Rok: 2013

Zdroj: čsfd.cz | wikipedia.com | tiptopglobe.com | cinema3d.pl


Autor: Barbora Gricova

Zdielať tento príspevok