Káva naša každodenná


Káva pochádza z Etiópie. V súčasnosti je druhou najpredávanejšou komoditou na celom svete. Stala sa súčasťou každodenného života mnohých ľudí – stavím sa, že aj viacerých z Vás, našich čitateľov. Ranný rituál, bez ktorého nemôže začať deň, či oživenie poobedia, keď si nemôžeme dovoliť spánok? Elixír pre študentov, ktorí sa potrebujú sústrediť, alebo lahôdka po obede, ktorá poteší chuťové poháriky?

kava 1

Tento nápoj si ľudia vo všetkých kútoch Zeme vychutnávajú na mnoho rozličných spôsobov. Espresso, s mliekom, bez cukru či so sladidlom… možností je veľa. Povedzme si preto teraz niečo aspoň o niekoľkých druhoch, ktoré patria medzi najobľúbenejšie.

Espresso

Malá šálka kávy, ktorá sa pripravuje vo vysokotlakovom kávovare. Horúca voda sa „pretlačí“ cez mletú kávu. Dobré espresso by malo pozostávať zo siedmich gramov kávy  25-30ml vody. Pripravuje sa približne pol minúty, dlhší čas by mohol uvoľniť škodlivé látky z kávy priamo do vašej šálky. Tomuto sa vyhnete s kvalitným domácim kávovarom NIVONA, s ktorým si užijete dokonalú kávu na jeden stisk. Navyše kávovar napovedá v slovenčine čo a kedy na kávovare urobiť (doplniť kávu, vodu, odvápniť atd.).

kava-sova

Cappuccino

To pravé talianske cappuccino, aké si na apeninskom polostrove radi domáci vychutnávajú pri raňajkách, pozostáva z jednej pätiny espressa, dvoch pätín našľahaného mlieka a dvoch pätín horúceho plnotučného mlieka (približne 70°C). Pena by mala byť jemná a bez bubliniek, krémovej konzistencie. S úsmevom pre baristu sa určite dočkáte aj pekného obrázku na vrchu peny.

Latte macchiato

Tento nápoj je populárny najmä u žien. V doslovnom preklade z taliančiny znamená „zafarbené mlieko“. Spôsob prípravy spočíva v pomalom nalievaní espressa po okrajoch šálky do horúceho mlieka, ktoré je pokryté mliečnou penou. Pri správnej príprave teda vznikajú viditeľné tri vrstvy: mlieko, v strede espresso a na vrchu pena. V mnohých podnikoch si môžete vybrať z mnohých príchutí, ako napríklad vanilka, čokoláda či karamel. Ozdobiť vrch je možné aj škoricou, ktorá vám pošteklí chuťové poháriky.

Urobili sme Vám chuť na kávu? Začnite uvažovať o nemeckých precíznych kávovaroch Nivona. Možno je to to pravé pre vašu domácnosť. 🙂


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok