Konšpiračné teórie, časť 2.: Vražda (?) princeznej Diany


31. augusta 1997 otriasla svetom smutná správa: „Kráľovná ľudských sŕdc“, vlastným menom Diana Frances Mountbattenová-Windsorová, rodená Spencerová, zomrela. Stala sa obeťou dopravnej autonehody a započítala sa tak medzi tisícky ďalších zosnulých v smutnej štatistike úmrtí na cestách. Británia, ktorá Lady Di milovala ako svoju najväčšiu hrdinku, sa ponorila do ticha, a spolu s ňou celý svet. Jediný, kto nesmútil, bola kráľovská rodina. A ani sa nepokúšala to predstierať…

Na prvý pohľad to vyzerá tak, že išlo o úplne bežnú autonehodu, ktorá si vyžiadala tri obete a jedného ťažko zraneného. V policajnej praxi nič neobvyklého… Princezná Diana, jej priateľ Dodi Al-Fayed a ich osobný strážca Trevor Rees-Jones nastúpia do čierneho Mercedesu, ktorý šoféruje už mierne podgurážený Henri Paul, zástupca vedúceho bezpečnosti hotela Ritz v Paríži. Ten, idúci vysokou rýchlosťou a pod stresom z paparazzov, ktorí ich naháňajú na motorkách kvôli fotkám princeznej, vchádza do tunela, blíži sa k pravej stene, od ktorej sa auto odrazí a čelom končí v trinástom piliéry podopierajúcom strop tunela. Dodi Al-Fayed a Henri Paul sú na mieste mŕtvi, Diana sa ocitá pod troskami auta a osobný strážca sediaci na „mieste smrti“, teda sedadle spolujazdca, utrpí vážne zranenie hlavy.


To, čo sa následne deje, je však viac ako podivné. Na miesto prichádza sanitka a odváža Dianu do nemocnice. Nie však do tej najbližšej, čo by bolo v tej chvíli logické. Princezná, ktorá je podľa privolaného lekára v tej chvíli mimo ohrozenia života a so zdravotníkmi komunikuje, teda musí absolvovať dlhú cestu trvajúcu viac ako hodinu, ktorej súčasťou je aj zastávka na desať minút. Podľa neskorších vysvetlení mala táto pomalá jazda zabezpečiť Diane pokojný presun do nemocnice a prestávka slúžila na podanie adrenalínovej injekcie.

V tom čase už bol osudný tunel takmer taký čistý, ako pred nehodou. Namiesto toho, aby ho uzavreti a preskúmali, čo sa skutočne stalo, dostali policajné jednotky rozkaz okamžite miesto vydezinfikovať a čím skôr spojazdniť, čo sa o pár krátkych hodín aj stalo. Ráno ním už prúdili autá ako za bežného dňa… Čudne sa však nezachovali iba vyšetrujúce orgány, ale aj kráľovská rodina. Okamžite potom, ako princezná Diana umrela v nemocnici na „rozsiahle vnútorné poranenia a zástavu srdca“ bol do Paríža vyslaný emisár s cieľom odobrať jej všetky cenné rodinné šperky. Hneď nato bolo jej telo zabalzamované, neuskutočnila sa teda žiadna pitva, ktorá by mohla zodpovedať mnohé otázky. Napríklad či bola princezná tehotná, s čím sa údajne krátko pred nehodou zverila svojmu doktorovi… Avšak presne tak, ako členom kráľovskej rodine záležalo na šperkoch a zabalzamovaní, im nezáležalo pamiatke a úcte k matke budúceho následníka trónu. Odmietli vydať oficiálne vyhlásenie a posledné, čo im napadlo, bolo stiahnúť palácové vlajky na pol žrde, ako by sa v takomto prípade rozhodne patrilo. Mnoho ľudí sa netají presvedčením, že princeznú nechala odstrániť samotná hlava monarchie, teda kráľovná Alžbeta II. a ostatní členovia jej rodiny, a snáď najväčším zástancom tejto teórie je samotný Mohamed Al-Fayed, obchodný magnát a Dodiho otec.


Ďalšou záhadou sú svetlá a kamery umiestnené v tuneli, kde sa celá podozrivá nehoda odohrala. Tie totiž tesne pred ňou záhadne zlyhali, z osudného momentu teda neexistujú žiadne záznamy. Náhoda? Všetkému hrá do karát aj britská tlač. Krátko pred smrťou princeznej Diany písala o jej obavách, že sa jej chce kráľovská rodina zbaviť, aby sa mohol princ Charles opäť oženiť.

Oficiálne vyšetrovanie tohto prípadu sa začalo až v roku 2005, teda dlhých 8 rokov potom, ako sa odohral. A poukázalo na mnohé nové skutočnosti, napríklad, že šofér Henri Paul bol skúsený a opatrný šofér, navyše ako bezpečnostný pracovník vytrénovaný v mnohých vodičských kurzoch. Ukázalo sa tiež, že nešiel rýchlosťou viac ako 100-110 km/h, nie dvesto, ako bolo podávané v oficiálnej správe. Podľa bezpečnostných kamier hotela Ritz sa tesne pred odchodom správal úplne normálne a polícia ho vyhlásila za opitého bez toho, aby mu odobrala vzorky krvi.

O smrti princeznej Diany a jej partnera Dodiho dnes koluje mnoho konšpiračných teórií. Jedna tvrdí, že bola zapríčinená najvyššími predstaviteľmi britskej vlády, pretože „Di“ nielenže znemožňovala svojimi aférami kráľovskú rodinu, ale navyše čakala dieťa a chystala svadbu so svojím egyptským partnerom, čo by výrazne poškodilo vážnosť a úctu k monarchii. Ďalšia teória hovorí, že Diana svoju smrť nafingovala sama, aby mala konečne pokoj od médií a mohla žiť normálnym životom. Táto sa však zdá vysoko nepravdepodobná, keďže mnohí novinári sa zhodujú, že sama princezná ich na seba upozorňovala a posielala im tipy o tom, kde sa práve nachádza, hoci to vyzeralo úplne inak. Pravdu však dnes vie iba veľmi málo ľudí, a tí si ju so sebou odnesú do hrobu.

Zdroje: dailymail.co.uk | biography.com | nydailynews.com | flickriver.com

 


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok