Kráľovná byliniek – Žihľava


Tiež vás po lete trápi vysušená koža a suché vlasy? Lezie na vás únava? Alebo vás z blížiacich sa školských povinností bolí hlava? Pálivá rastlinka vaše problémy so štúdiom síce nevyrieši, ale o všetko ostatné sa dokonale postará. Ak teda chcete byť aj po prázdninách zdraví a krásni, natrhajte si čerstvú žihľavu v prírode na vlhkých a tienistých miestach. Alebo zájdite do lekárne a obdarujte sa sušenou bylinkou.


Žihľavová vňať a listy obsahujú vysoké percento chlorofylu, ktorý pôsobí ako tonikum, podporuje celkový metabolizmus a činnosť žliaz. Je zložkou jarných bylinných kúr a podporuje tvorbu červených krviniek. Spomedzi rastlín najúčinnejšie prečisťuje krv. Ideálna je štrnásťdňová žihľavová kúra, počas ktorej by ste mali denne vypiť pollitra žihľavového čaju (čerstvé žihľavové lístky sa v horúcej vode lúhujú len 30 sekúnd, sušené by sa mali za stálej teploty variť cca 5-10 minút). Ak vás trápia vyrážky, alebo bolesti hlavy, zázračný vývar zo žihľavových listov vám určite pomôže.
Vývar zo žihľavy pomáha aj našim vlasom. Pravidelným oplachovaním v rozmedzí aspoň troch dní je koruna krásy po dvoch týždňoch hustejšia, lesklejšia, no predovšetkým zdravšia. Čo nám staré matky vravievali, to sa časom ukazuje ako ozaj účinné, takže popŕhleniu sa brániť nemusíte. Skutočne lieči reumu a dokonca aj bolesť kĺbov. Žihľava má aj antioxidačné účinky, čím sa zaraďuje do kategórie úspešných bojovníkov proti rakovine. Okrem toho obsahuje rastlinný hormón sekretín, ktorý spôsobuje vylučovanie štiav v žalúdku, črevách a v žlčníku. Všestrannosť žihľavy teda ocenia i ľudia s tráviacimi problémami.


Najlepší očistný účinok dosiahnete lisovaním šťavy z listov, alebo ich mixovaním. Potom sa zriedia vodou na polovicu. Pite pol pohára ráno a na obed. Neriedenú šťavu potom môžete použiť na potretie kože pri rôznych ochoreniach.
Mladé lístky žihľavy môžete pokojne použiť aj do šalátu;)

 

 

 

Zdroj: slniečkova.sk, lesk.azet.sk


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok