KULT celebrít


V posledných desaťročiach chtivosť slávy a chorobná posadnutosť celebritami počnúc modelkami, spevákmi a hercami a končiac športovcami vzrastá viac a viac. O čo teda ide? O nevinnú záľubu alebo fanatizmus?

miley-cyrus-10Psychológovia reagujú na tento jav a zaviedli termín CWS (Celebrity Worship Syndrom)- syndróm zbožšťovania celebrity. V súvislosti so syndrómom CWS existujú dva prístupy vedcov. Podľa jedného z prístupov ide o správanie, ktoré je z evolučného hľadiska úplne normálne a ktoré sa opisuje ako prežitie najprispôsobivejšieho jedinca. Ide vlastne o rovnakú situáciu, ktorú zažívali naši predkovia pred tisíckami rokov. Aby prežili, napodňovali tých, ktorí mali vyššie postavenie ako oni. Podľa druhého prístupu predstavuje syndróm neprirodzený stav, ktorý sa prejavuje tým, že ľudia neschopní nadviazať fungujúce vzťahy so svojím okolím a začnú premietať vlastný život do života niektorej z celebrít. Ale obajvili sa aj štúdie, podľa ktorých je i malá miera zbožšťovania celebrít výsledkom psychickej lability a depresie.

 

Justin+Bieber+PNG

Hollywoodska krásavica Angelina Jolie sa môže pochváliť hneď dvoma chorobnými fanúšičkami túžiacimi po podobe s herečkou natoľko, že absolvovali niekoľko plastických operácii. Prvou z nich je modelka z Bukurešti Luminita Perijoc, druhou je Besima Nesic zo Sarajeva, ktorá minula na plastiky viac ako 12 tisíc eur. Po tom, čo Miley Cyrus zmazala svoj účet na Twitteri s dvoma miliónmi fanúšikov, jedna fanatička zaviedla web s názvom www.mileysavefuzzy.com, kde uviedla, že ak sa speváčka na sociálnu sieť nevráti, zje svoju mačku Fuzzy. „To nie je vtip! V našej krajine nie je zakázané variť mačky!“, napísala a nanešťastie to myslela vážne. Miley sa na sieť nevrátila a Fuzzy bola údajne zjedená. Spomeňme ešte posledného z radu celebrít, je ním mladý spevák Justin Bieber. O posadnutosti jeho fanúšičiek hovorí najmä video z Buenos Aires, kde sa spevák pre chorobu nedostavil.

Ak máte dojem, že je pre vás život celebrít čím ďalej tým dôležitejší, nastal čas, aby ste sa nad sebou zamysleli a začali orientovať svoje záujmy rozumnejším spôsobom. Verte, budete šťastnejší.

Zdroj: aktuality.sk, topky.sk, pluska.sk


Autor: Monika Chupekova

Zdielať tento príspevok