Kynodontas / Dogtooth


 

Názov filmu: Kynodontas

Krajina: Grécko

Režisér: Giorgos Lanthimos

Rok vzniku: 2009

Žáner: Dráma

Jediná hranica tohoto filmu je plot. Plot v záhrade, ktorý oddeľuje ľudí žijúcich vo filme od reálneho sveta. Otec. Mama. Syn. Dcéra. Dcéra. Chvíľu mačka. Za chvíľu pes. Určite sa nedá povedať, že je s touto rodinou všetko v poriadku. Von vychádza iba otec. O svojej manželke tvrdí, že je na invalidnom vozíku a deti aj napriek ich pokročilému veku doslova ukrývajú pred svetom. Je to jeden z tých filmov, ktorý pokladá otázky. Od začiatku do konca. A na väčšinu z nich nedostávame a ani nedostaneme odpoveď.

Po celý čas nám nie je jasné, či sú deti mentálne postihnuté a práve preto ich rodičia chránia. Ak sa prikloníme k tejto verzii, rodičia nadobudnú pekné rozmery a my ich obdivujeme. Ale čo ak sú ich deti postihnuté práve vďaka ich výchove? Ak od detstva nezažili iný svet ako ten mikrosvet ich rodičov, ako by mohli byť ako iní?
Tam vonku.

Dospelými sa stávame, keď nám vypadne pravý (alebo ľavý, ako vraví hlava rodiny na tom ani tak nezáleží) hryzák. Sme pripravení čeliť svetu. My vieme, že dogtooth, či hryzák, nevypadne až do staroby. Deti to nevedia. Veria všetkému, čo im rodičia povedia. Možno akosi intuitívne cítia, že všetko v poriadku nie je a majú k sebe veľmi blízko. Možno až príliš.

Otvorené sexuálne scény sú prevedené v absolútnej spontánnosti a autenticite. Animálnosti. Všetky tabu padajú a nielen v tejto oblasti. Kamera porúša základné veľkosti záberov. Občas vidíme len kúsok ruky, kúsok hlavy. Hovorené slovo začína skôr ako obraz ku ktorému patrí. A na počudovanie, ono to funguje. Celý film plynie ako rieka, aj keď občas naráža na tvrdé miestami kruté, nečakané scény. Kamene, ktoré nám tvorca doslova hádže do hlavy.

Tento film rozhodne nie je pre slabšie povahy. Nie je to klasický film a ako každý typ takéhoto filmu bude mať svojich obdivovateľov a svojich odporcov. Je divadelný. Je hravý. Je autentický. Pretože to, čo sme videli, sa môže diať za ktorýmkoľvek plotom v našom okolí.

 

 


Autor: Barbora Gricova

Zdielať tento príspevok