L’ecume de jours/ Pena dní


L’ecume de jours / Pena dní

575339_10151611768965792_1784201388_n

Tento film neodporúčam pozerať niekomu, kto ešte nevidel ani jedno dielo Michela Gondryho. Je to neuveriteľné, neskutočné, pritahnuté za vlasy, za nohy a naprieku tomu to dáva význam, pretože je to jednoduché. Je to o láske. A takisto o zhubnej spoločnosti (neuveriteľná je hlavne tá nadčasovosť, nakoľko kniha vznikla už v roku 1947).

Áno tento film je natočený podľa knižnej predlohy a hovorí sa že to bol doslova nemožný pokus. Surrealistickú predlohu napísal samotný Boris Vian, preto bolo, alebo je prinajmenšom zaujímavé sledovať spojenie týchto dvoch výnimočných ľudí: Gondry /Vian.

Hlavnou postavou je Colin (Romain Duris), ktorý žije vo svojom idealistickom svete so svojím takisto výnimočným kuchárom (Omar Sy). Colin sa túži zamilovať a tak ho kamaráti zoznámia s jemnou Chloe a obaja vedia, že to bol osud a ak nie osud tak prinajmenšom platňa Dukea Ellingtona. Po krátkom čase prostredníctvom krásnych vizuálnych montáži a výmyslov majú svadbu.
Naneštastie Chloé ochorie záhadou chorobou (usadí sa jej na pľúcach leknín), Colinovi sa začnú mínať peniaze a tak si čoskoro musí nájsť prácu. Akoby stelesnením samotného nešťastia je oživelý dom, ktorý sa scvrkáva, šedne a doslova chradne spolu s nimi.

Popri ich príbehu sa rozvíjajú aj životy ich kamáratov najmä Chica posadnutného Partrem a jeho priateľky, ktorá to nakoniec všetko vyrieši.

Tento film je úplne iným svetom, na dve hodiny sa ocitnete mimo toho čo sa môže či smie, mimo reality všedného dňa. Nechápete, čo je to hopsatrot, pianokokteil, utekajúce topánky či čo tam valstne robí tá malá myška v podobe človeka. Vizuálne však každý chápe, že sa deje niečo zlé, lebo film zo začiatku farebný a veselý sa mení na čiernobiely a hrozivý. Všetko krásne sa ničí, aby to navždy zostalo krásnym.

Pre mňa tento film zanechal jednoznačné posolstvo:
Všetko je len nachvíľu a nič sa neopakuje.

Jedine, ak by ste sa rozhodli pozrieť si tento film ešte raz, pretože on si to doslova vyžaduje! A samozrejme, kto má chuť treba si prečítať aj knižnú predlohu a možno prídete na ďaľšie súvislosti z filmu. A možno nie.

L’ecume de jours/ Pena dní
Réžia: Michel Gondry
Podľa knižnej predlohy: Boris Vian
Rok: 2013
Žáner: Fantasy, Dráma

6711

Zdroj: grainsdesel.com | csfd.cz | indalizaluciano.blogspot.com


Autor: Barbora Gricova

Zdielať tento príspevok