Leto a sloboda


Predo dvermi je leto. Čo vo vás to slovo prebúdza? Leto možno symbolizuje pre každého niečo iné – pre študentov prázdniny, pre turistov ďalšia odškrtnutá krajina na mape, ktorá dostala status: navštívená, no a pre melancholikov tas pribúdajú letné búrky. Skrátka, každý si v lete nájde niečo to svoje. Teplé slnečné lúče či chladivý a osviežujúci dážď. Plné kúpaliská návštevníkov, ktorí sa v horúcom slnečnom dni túžia trocha občerstviť. Dovolenkové destinácie plné turistov, letné tábory plné džavotajúcich detí, ktoré si užívajú čas strávený s priateľmi, novými kamarátmi a najmä – ďaleko od rodičov, teda nejakej autority, ktorá by nás strážila. Leto je výnimočné a má niečo, čo ostatné ročné obdobia nemajú. Samozrejme, každý čas v roku má niečo špecifické, čím sa od tých zvyšných líši, niečo charakteristické, prečo práve to dané obdobie máme možno najradšej. Alebo práve naopak, prečo je nám oveľa menej milé a boli by sme najradšej, keby z kalendára jeho mesiace úplne zmizli a odišli niekam na opačný koniec sveta 🙂

Čo robí teda leto takým výnimočným? Jedným slovom – sloboda. Naše skutočné povinnosti často klesajú na minimum a tak získavame priestor pre seba. Pre svoju sebarealizáciu, konečne máme čas aj na to, čo sme si počas zvyšku roka museli odopierať kvôli závalu práce, školy alebo iných úloh. Určite ste si aj vy všimli, že počas leta viac míňame, pretože si trocha chceme vynahradiť to, ako sme sa predtým natrápili. No a aby naša snaha teda nebola márna, všetko, čo sme našetrili tvrdou prácou si v lete môžeme naplno vychutnať. V tom spočíva tá sloboda, že sa trochu odtrhneme z reťaze, odpútame sa od ťažoby všedných dní a dovolíme si trocha sa vytiahnuť na špičky, aby sme videli, počuli a zažili viac. Tam vonku na náš všetko čaká, čaká len na to, aby sme prišli a dotkli sa, ochutnali to, čo sme predtým nemohli alebo nechceli.

car

Jednou formou, ako si dopriať odpočinok – a pritom ale nezaháľať – je ísť na dovolenku autom. Medzi Slovákmi sú prímorské destinácie na balkánskom a peloponézskom polostrove veľmi lákavé, pretože sú prístupné peňaženke za pomerne kvalitné služby a príjemné prostredie. Čo však robiť, ak máme chuť na takzvaný roadtrip, ale nemáme vodičský preukaz? Týka sa to najmä mladých študentov a tých, ktorí si počas školy tento sen nesplnili z najrozličnejších príčin. Leto je akoby stvorené na získavanie skúseností, a preto nie je ničím nezvyčajným, že si mnohí vyberajú svoju autoškolu práve v tomto čase. Za oknami je teplo a pod pneumatikami nezavadzia sneh. Ak stále váhate nad vašimi schopnosťami, vyberte si takú autoškolu, kde vám poskytnú profesionálny prístup. Ste predsa ich klientom, oni to budú určite rešpektovať, aj ak ste pomalší študent. Inštruktori sú pripravení na všetko, teda je to maximálne bezpečné, niet sa čoho obávať. Stačí už len kladne odpovedať na otázku: Chcem sa vôbec naučiť šoférovať?

Pri autách ešte chvíľu zostaneme. Vyššie sme spomínali sneh, ktorý môže neskúseným vodičom narobiť vrásky. V autoškole sa o to postará inštruktor, ako náhle si však zadovážite vlastné auto, o perfektný stav vašich pneumatík sa musíte postarať sami s pomocou odborníkov, ktorí vám na viacerých pracoviskách ochotne pomôžu a poradia, ako postupovať pri všetkom, čo sa týka vášho auta.

car2

Ide nielen o opotrebovanie pneumatík, ale aj celkový stav vozidla. V dnešnej dobe je do popredia z environmentálnych dôvodov kladený dôraz na technický a emisný stav vozidla – toto všetko je potrebné pravidelne kontrolovať na špeciálnych stanovištiach. A najmä ženy nám dajú za pravdu, že v aute by mal byť poriadok tak isto ako aj u nás doma, preto je skvelé použiť napríklad autorohože, ktoré zadržiavajú nečistotu, a samozrejme, pravidelne interiér aj exteriér auta čistiť. Na ten exteriér je leto ako stvorené – do plaviek a hadicu do ruky! Pri takejto činnosti si určite aj oddýchnete, aj sa osviežite a ako bonus získate nablýskané autíčko. Potom nezostáva nič iné, len doň nasadnúť a odviezť sa na obľúbené miesto, kde si s ľahkosťou a spokojnosťou z dobre odvedenej práce môžete po celom dni oddýchnuť. Nezabúdajte aj na svojich priateľov – ak ich zveziete v takom vyblýskanom aute, a spoločne strávite pár chvíľ, určite to ocenia.

 

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok