Leto, letíčko, príď už!


Noci sa predlžujú a sukne skracujú. Aj takto sa dá nazvať obdobie začínajúceho leta plného slnka, vody, oddychu a poobedňajšej siesty. Nejeden by chcel, aby najkratšia siesta dňa trvala minimálne 24 hodín. Žiaľbohu, alebo chvalabohu, že žiaľbohu, musíme chodiť do práce a celodenné siesty si môžeme dopriať tak maximálne cez víkend alebo počas dovolenky. A práve dovolenky sú tým, na čo sa najviac celý rok tešíme a rozmýšľame kam ísť. Trendy dovoleniek sa menia podľa rôznych kritérií a protikladov. Hory – pláže. Slnko – chládok. Túra – relax. Pamiatky – a opäť pláže. Nám Slovákom je už po desaťročia srdcu najbližšia destinácia Chorvátsko. Nie nadarmo sa hovorí, že ide o „slovenské more“. Občas však netreba klasiku niečím oživiť a zmeniť pláž. Ak ste si tento rok ešte nevybrali to správne miesto, kde si budete vychutnávať lúče slnka a chytať bronz, aby vám kolegyne/kolegovia z práce závideli, skúste dovolenku na ostrove Cyprus. Cyperská kuchyňa je takmer totožná s gréckou kuchyňou. Najobľúbenejšie mäso je jahňacie, ku ktorému podávajú prevažne šaláty. Ľahké jedlo nie je jediné, čo vám Cyprus ponúka. Okrem mora a pláží môžete navštíviť prírodné staroveké divadlo v meste Pafos, alebo Afroditine skaly.

cyprus

K letu neodmysliteľne patria ľadové nápoje a zmrzlina. Milovníci kávy však svojej pochúťke nevedia odolať ani počas horúcich letných dní a s radosťou si ju doprajú. Masovo sa káva v Európe začala piť až v 19. storočí, čo je o 4 storočia neskôr ako boli objavené prvé dôveryhodné poznatky o tejto káve. Prvá európska kaviareň bola otvorená v Benátkach v roku 1645 a odtiaľ sa postupne káva dostávala všetkými smermi do Európy. Už vtedy sa káva pripravovala tradičným spôsobom ako ho poznáme dnes. V rebríčku svetovo najobľúbenejších nápojov je káva na druhom mieste hneď po čaji, čomu svedčí aj fakt, že svetová produkcia kávy v roku 2007 dosiahla 7,742 miliónov ton. V kaviarňach je najobjednávanejším typom práve espresso.

kocky

Letné počasie si (bohužiaľ) objednať ešte nedokážeme. Je to celé o náhode a šťastí. Je to tom, či budete ležať za slnečného počasia na pláži, alebo hrať spoločenské hry na hotelovej izbe. O tom, či si kávu vychutnáte na slnečnej terase, alebo zašitej kaviarničke na konci mesta. Je to o tom, či vyhráte, alebo prehráte. Náhoda a šťastie. Prchavé momenty, ale niečo v nás zachovajú. Takéto momenty, kedy rozhoduje šťastie, si určite môžete vychutnať aj počas dovoleniek. Stačí si urobiť výlet do Las Vegas a staviť na čiernu trinástku. Zahrávať sa s tým, kedy sa šťastena nakloní práve na našu stranu. A ak náhodou zájazd do Ameriky toto leto nevyjde, nezúfajte. Ešte stále môžete skúsiť vyhrať nejaké drobné aj v tých našich, slovenských kasínach s milými krupierkami. Možno ich dlhé nohy prinesú šťastie. Alebo ak aj nie, tak viete, čo sa povráva – kto nemá šťastie v hre, má ho v láske. Preto nič neľutujte, skúšajte a objavujte svet! Nič vás nemôže zastaviť na ceste k tomu, čo je vaším cieľom.

Preto sa nenechajte ničím odradiť a venujte sa tomu, čo je vášmu srdcu blízke. A možno neskôr aj tá náhoda a šťastie si nájdu váš smer. Spoločne vám pomôžu kráčať na ceste životom 🙂


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok