Leto je za dverami – čas na zmeny!


Aj ja sa radím medzi študentov, ktorým sa  v piatok dostane do rúk zhrnutie posledných desiatich mesiacov. Hodiny presedené nad knihami, dni plné stresu, strachu, učenia sa, opisovania a zároveň aj nezabudnuteľných zážitkov so spolužiakmi sa končia. Pre mnohých tak prichádzajú dva mesiace prázdnin, voľna, slobody. Niektorí sa tešia na slnečné poobedia a teplé večery strávené s priateľmi niekde na stanovačke, opekačke, pri jazere či v lese. Iní si na svoje prídu chytajúc bronz v jednej z dovolenkových destinácií, nechajú sa uniesť vôňami kuchýň iných národov, spoznávajúc rozličné nové kultúry, zvyky, pamiatky.

Aby ste sa z toho ničnerobenia nezbláznili, je fajn urobiť si malý plán predsavzatí. Konečne budete mať čas sami pre seba, aby ste začali s novým koníčkom, vyskúšali niečo, na čo ste nikdy nemali čas, odvahu. Teraz je tá pravá chvíľa odložiť všetky výhovorky, spísať si, čo chcete dosiahnuť a začať na tom poctivo pracovať.

 

1. Dievčatá a ženy – prichádza plavková sezóna a vás trápia ešte vianočné kilá? Skúste každé ráno odštartovať malou rozcvičkou, 20-minútovým behom alebo jednoduchými dýchacími cvičeniami.

2. Odopierali ste si dlho nejakú novú činnosť? Posúvali ju „keď budem mať viac peňazí“ alebo „keď budem mať viac času“? TERAZ je tá pravá chvíľa. Možno skúsiť nejaké lekcie cudzieho jazyka, začať sa učiť hrať na hudobný nástroj, prihlásiť sa na tanečný kurz s kamarátkou. Nehľadajte hranice a zábrany, prekážky sa naučte prekonávať – pôjde to potom jednoduchšie aj v septembri.

3. Poznáte to – prídete zo školy celí unavení a ste radi, že fungujete. Rýchlo do seba hodíte nejaký v mikrovlnke ohriaty polotovar a pokračujete v štúdiu doma. Nekonečný kolobeh, ktorý evidentne zdraviu absolútne neprospieva. Je predsa leto, obdobie plné čerstvej zeleniny, ovocia, ich štiav. Možno je správny čas na malý detox organizmu a prehodnotenie jedálnička.

4. S minimom voľného času ste prestali čítať, pozerať obľúbené filmy, kino prišlo len raz za čas príležitostne, keď ste práve na druhý deň nemali skúšku. Teraz je však voľno, skúste to všetko dobehnúť. Siahnite po knihe, na ktorú ste si nevedeli dlho nájsť dostatok priestoru. Vychutnajte si ju trebárs v mestskom parku, obklopení zeleňou alebo niekde na priehrade, kde vás nič nebude rušiť.

5. Chceli ste cestovať? Nemali ste čas, peniaze, priestor? Skúste to teraz. Na korčuliach, bicykli, či pešou túrou do najbližšieho okolia, malé prechádzky, či okúsiť slovenské Vysoké Tatry? Tí odvážnejší môžu skúsiť cestovať stopom.

To je len zopár tipov, ako si oživiť dva mesiace sladkého oddychu. Stavím sa, že aj sami dokážete tento zoznam doplniť o svoje vlastné túžby, ktoré ste dlho pochovávali pre nejakú plytkú výhovorku. Skúste to teraz napraviť a okoreniť si život štipkou zdravého adrenalínu 🙂

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok