MDD v Markušovskom kaštieli


 

 

 

 

Markušovce sú starou historickou obcou ležiacou v údolí rieky Hornád, päť kilometrov východne od mesta Spišská Nová Ves. V minulosti bola významnou obcou ovplyvňujúcou život na Spiši vzhľadom na sídlo rodiny Máriássyovcov. Svojimi kultúrnymi a historickými pamiatkami, ktoré sú v obci zákonom chránenou pamiatkovou zónou, je predurčená na rozvoj turistického ruchu. Tak tomu bolo aj uplynulý týždeň, kedy sa pre deti z celého kraja organizovali špeciálne prehliadky kaštieľa a Letohrádku Dardanely.

Škôlkarov, ale aj malých školákov privítali princezné, králi a uniesli do sveta rozprávky Soľ nad zlato. Zatancovali si s lesnou vílou, vyrábali permoníkov, ktorí pomáhali rozprávkovej Maruške. Celou cestou ju sprevádzali po kaštieli a plnili rôzne zaujímavé úlohy. Aj napriek nie najslnečnejšiemu počasiu sme sa tešili mnohým malým návštevníkom, ktorých vtipné poznámky o tom, ktorá z princezien si zaslúžili korunu, pobavili zakaždým.

Už počas letných mesiacov sa opäť návštevníci môžu tešiť na Noc múzeí, počas ktorých sa v Markušovskom kaštieli zoznámite s bežným, každodenným životom šľachty. Počas roka je však kaštieľ aj letohrádok otvorený pre širokú verejnosť, preto neváhajte, a zavítajte aj vy do tejto malebnej dedinky na východe Slovenska.

Zopár spomienok:

Maruška s kráľovskou kuchárkou – „Pán kráľ, pán kráľ, veľká galiba sa stala!“

Maruška, ktorá priniesla naspäť do kráľovstva soľ

Fotografie – Lukáš Podolský


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok