Nebuďte za sedliaka. Naučíme vás, ako správne zapínať sako


Že si na spoločenskú akciu oblečiete sako, z vás ešte automaticky nerobí elegána. Veľa mužov totiž nevie, ako svoje sako správne zapnúť. Poďme si to preto ukázať a vysvetliť – aby ste nabudúce presne vedeli, aký gombík zapnúť a aký naopak nikdy nezapínať.

 

Jednoradové saká

Začnime pekne od začiatku. U jednoradových sák platí základné pravidlo – v sede máte sako vždy rozopnuté, v stoji vždy zapnuté. Zo začiatku na to možno budete musieť myslieť, ale časom si proces zautomatizujete – rovnako, ako napríklad radenie rýchlostí pri riadení auta.

 

A teraz k samotnému zapínaniu.

Úplne najjednoduchšie to máte u sák s jedným gombíkom. Nie sú príliš obvyklé, každopádne platí, že gombík sa zapína.

Najčastejším typom sák sú jednoradové s dvoma gombíkmi. U tých sa zapína len horný gombík, spodný zostáva rozopnutý. Prečo? Odpoveď nájdeme na začiatku 20. storočia, kedy britský kráľ Eduard VII. riadne pribral tak, že si spodný gombík nemohol dopnúť. A poddaní, aby ho neurazili, si preto spodný gombík rozopínali tiež.

 

Ideme ďalej. Saká s tromi gombíkmi. Pri klasických je najlepší zapnúť horné dva gombíky a spodný nechať rozopnutý – stačí spomenúť na Eduarda. Prípadne si môžete nechať rozopnutý tiež horný gombík a zapnúť len ten prostredný. Prvý variant však zvyčajne vyzerá lepšie.

 

Spomenúť sa musíme tiež o 3-roll-2 sakách, kde je horný gombík iba na okrasu. U takého saká si vždy zapnite iba prostredný gombík.

Čas od času sa stretnete aj so sakom so štyrmi gombíkmi. U tých si opäť nechajte rozopnutý spodnej gombík, prípadne posledné dva. Tiež si môžete zapnúť iba prostredné dva gombíky. Záleží na vás – a také strihu saka.

ottoshop-SK_saka

Dvojradové saká

Dvojradové saká. U nich platí základné pravidlo, že sako vždy zostáva zapnuté. Ani posediačky si ho nerozopínajte. Dôvodom je ich vojenský pôvod. Dvojradové saká navyše nie sú na časté rozopínanie a zapínanie stavaná.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že zapínanie dvojradových sák je zložitejšie, než jednoradových. Ale nie je to tak úplne pravda. Výrobca zvyčajne vyvedenými dierkami naznačuje, ktoré gombíky sa zapínajú.

Dvojradové saká s jedným gombíkom vždy zapínajte. S dvoma gombíkmi zapínajte len ten horný. S tromi gombíkmi zapnite buďto horné dva, alebo len prostredný. So štyrmi gombíky opäť horné dva (alebo tri), prípadne dva prostredné. Zdá sa vám to povedomé? Jasne – pravidlá sú rovnaká, ako u sák jednoradových.

 

Ak by ste narazili na nejaké netradičné dvojradové sako, je vždy lepšie sa na zapínanie opýtať predajcu. Ten by vám mal odborne poradiť.

 

Článok pripravil a úvodnú fotografiu dodal: http://www.otto.sk/c-25077643-saka.html


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok