Nech mu je Zem plochá


Sir Terence David John Pratchett, známy pod menom Terry Pratchett, dňa 12. marca 2015 prehral boj so zákernou Alzheimerovou chorobou. 

terryTerry Pratchett bol anglický spisovateľ, tvorca fantasy diel, najznámejší pre svoj cyklus o Plochozemi.

S písaním začal už ako malý. Jeho prvým vydaným dielom bola krátka poviedka The Hades Business (Hádova práca), uverejnená v jeho školskom časopise keď mal trinásť rokov. Samozrejme, publikoval stále čoraz viac, neskôr – v roku 1965 – získal post v miestnych novinách s názvom Bucks Free Press.

Počas svojej  novinárskej kariéry mal za úlohu vyspovedať aj Petra Bander van Durena, jedného z riaditeľov malého lokálneho vydavateľstva. Tam práve vychádzala jedna nová kniha a sám Terry spomenul pred van Durenom, že aj on sa venuje písaniu. V tom čase šlo o knihu The Carpet People, ktorá vyšla v origináli v roku 1971  a slávnostne bola predstavená v oddelení kobercov obchodného domu Heal’s na Tottenham Court Road v Londýne. V slovenskom znení ju vydalo vydavateľstvo Columbus pod názvom Koberčania v roku 2003.

Jeho najznámejšou fantasy sériou však ostáva tá o Plochozemi, v origináli The Discworld. Je súborom vyše štyridsiatich kníh, poviedok, máp a ďalších publikácií, ktoré sa odohrávajú v pomyselnom svete Plochozeme. V slovenskom preklade vyšlo doteraz desať kníh. Stal sa jedným z najzásadnejších literárnych diel 20. storočia, a to nielen v populárnej literatúre. Pratchettovu zásluhu o literatúru v roku 2009 povýšila kráľovná do šľachtického stavu a získal tak vtedy titul Sir.

Bohužiaľ, v roku 2007 mu bola diagnostikovaná zvláštna forma Alzheimerovej choroby. Stal sa však jedným z najvýznamnejších supporterov medicínskeho výskumu v tejto oblasti a spolupracoval tiež na dokumente, ktorý opisuje proces eutanázie.

Spisovateľ však kvôli svojej chorobe trpel čoraz väčšmi, stratil schopnosť písania na klávesnici, a preto jeho posledné knihy vyšli v spolupráci s jeho pani manželkou, ktorej diktoval svoje ostatné texty.

Takisto jeho dcéra, Rhianna Pratchett, sa venuje literárnej tvorbe.

tweet

Posledný Pratchettov tweet. „Terry sa nechal viesť za ruku Smrti a nasledoval ju cez dvere do tmavej púšte, pod nekonečnou nočnou oblohou.“

Via: kultura.sme.sk | wikipedia.org


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok