Prežite Život Adéle


Víťazný film tohtoročného filmového festivalu v Cannes prišiel koncom októbra aj do našich kín. Premiéru mal v Bratislave na Festivale inakosti a odvtedy ho do svojho programu zaradila väčšina klubových kín na Slovensku. V zostrihanej podobe však prichádza aj do tých komerčných.

Filmovým nadšencom je meno tunisko-francúzskeho režiséra Abdellatifa Kechicha už určite veľmi dobre známe vďaka snímkam Kuskus, či Čierna venuša. Jeho genialita údajne hraničí so šialenstvom, vyjadrili sa herečky Adéle Exarchopoulus a Léa Seydoux, ktorým sa od májového získania Zlatej palmy novinári hádžu k nohám. Odkedy sa po chvíľkovom šťastí z ocenenia trojica verejne pohádala, so vzájomným osočovaním sa v médiách nevie prestať dodnes. Kechichove režijné praktiky vraj neboli úplne s kostolným poriadkom a mladé ženy sa vyjadrili, že s ním už nikdy nič nakrúcať nebudú.

La vie d’Adéle, alebo Blue is a warm color, ako názov preložili Angličania, je veľmi silný príbeh obyčajného dievčaťa, ktoré si počas strednej školy uvedomí svoju náklonnosť k rovnakému pohlaviu. Stretne modrovlasú umelkyňu Emmu, ktorá jej ukáže, čo je to láska. Vášeň medzi intelektuálnou a voľnomyšlienkárskou maliarkou a konzervatívne vychovanou Adéle však, ako to už býva, po čase ochladne.

Pocity hlavnej hrdinky nám počas celého filmu prúdia v žilách, jej radosť či slzy ovládajú naše vnútro, a to všetko len vďaka vskutku geniálne autentickému filmovému spracovaniu. Režisér stavia diváka do pozície voyera, ktorý vie do detailov, ako Adéle spí, večeria, ako sa smeje, či trápi. Človeku, ktorý už mal zlomené srdce, film s chuťou rýpe do dávnych rán a to pekne hlboko.

Nemožno opomenúť ani početné erotické scény, keďže práve tie sa stali najčastejším predmetom filmových kritík, či už lajkov alebo študovaných analytikov. Napriek tomu, že Kechichov zámer je jasne čitateľný, mnohým divákom prekážali práve dlhé milostné scény, ktoré im prišli nevkusné, zbytočné, až poburujúce.

Ak sa na Život Adéle vyberiete, odporúčam vám sledovať plátno s čistou hlavou a otvoreným srdcom. To však musí byť zahojené, inak radšej vydržte a pozrite si film v pravý čas.

 

adele, cannes

 

Zdroj: public.fr


Autor: Martina Gregorova

Zdielať tento príspevok