Samoštúdium. Áno či nie?


Venujete svoj voľný čas individuálnemu štúdiu? Nie? Možno by ste mali. Okrem toho, že učenie udržuje náš mozog zdravší a výkonnejší, otvára nám nové možnosti. Veľa nových možností. Žijeme totiž v storočí, ktoré každú nevyužitú možnosť potrestá absenciou niekedy skutočne vzácnej skúsenosti. A skúsenosti sa hodia. Nie len do životopisov, najmä do života.

knihy

Svet sa dnes krúti oveľa rýchlejším tempom ako kedysi a keď z tohto kolotoča nechceme vypadnúť, musíme sa držať každý deň silnejšie. Pri tak enormnom množstve informácií kolujúcich v slovách, zvukoch, obrazoch, jednotkách a nulách sa vlastne voči novým vedomostiam ani brániť nedá. Sledovanie večerných správ z nás však ešte samoukov neurobí. Chce to trochu viac snahy a trochu viac času a k tomu ešte aj trochu chuti naučiť sa niečo nové. Príležitosti sa nám núkajú každý deň. Aké?

cudzie jazyky

Jazyky. Ak sa vo vás skrýva vášeň pre cestovanie, ale stále ste sa kvôli neznalosti jazykov nikam neodhodlali, možno nastal ten správny čas začať sa nejakému poctivo venovať. Existuje naozaj mnoho efektívnych metód ako sa naučiť cudziu reč bez učiteľa, nudných cvičení a stresu pred testom. Investovať sa však oplatí aj do jazykového kurzu, ktorý tiež spadá do kategórie individuálneho štúdia. Pre tých odvážnejších sa stále núka možnosť zbaliť kufre, vycestovať do cudziny a spojiť príjemné s užitočným.

 

Hudobné nástroje. Aby ste vedeli hrať na gitaru, na flautu, či na klavír nemusíte nutne navštevovať hudobnú školu. Stačí ak máte sluch a trpezlivosť. Najmä tú trpezlivosť. Základné know-how vám ponúknu aj rôzne tutoriály a potom je to už na vašej fantázii. Stačí niekoľko mesiacov a bude z vás hviezda večerných táborákov.

hudobné nástroje

hudobné nástroje

 

 

 

 

 

 

 

 

Šport. Čoraz viac ľudí prichádza na to, že zdravý duch sídli iba v zdravom tele a preto sa samovzdelávanie vôbec nemusí obmedziť čisto na mentálnu činnosť. Populárna je jóga. Pomáha navodiť pocit harmónie nehovoriac o tom aká je prospešná pre telo. Zaujímavé môžu byť rôzne bojové umenia, alebo obyčajné cvičenia pre udržanie kondície. Alebo sa konečne naučte lyžovať, alebo plávať, alebo vyskúšajte rafting, či lezenie po skalách. Na to si však pre istotu zožeňte inštruktora.

joga

IT. Kto inklinuje skôr k virtuálnemu svetu a technike, môže sa naučiť napríklad programovať. Dnes už všetci bez problémov (aspoň si tak myslíme) využívame laptopy, ultra tenké tablety, lcd monitory s podsvietením od epicom.sk, smartfóny a všetko možné. Keď sa však vyskytne s moderným zariadením problém, vytvoríme všeobecnú paniku (česť výnimkám) a vybavujeme reklamáciu. Namiesto toho by sme sa mohli naučiť svojim notebookom a mobilom lepšie rozumieť.informatika

Kde to využijete?

Všade. A to doslova. To, čo sa naučíte, čomu sa venujete s radosťou a s elánom vašim životom doslova presiakne. Vďaka jazykom budete mať napríklad prednosť na výberových konaniach na rôzne zaujímavé pracovné pozície, otvoria vám aj dvere do sveta, k novým kultúram, novým ľuďom a novým zážitkom. No a zbytočné určite nebude nič, čo sa naučíte z vlastnej iniciatívy, bez nútenia. Cenné vedomosti vám môžu byť napríklad nápomocné pri písaní rôznych prác. Vypracovanie bakalárskej práce je predsa len jednoduchšie, ak už v hlave čosi máte a nemusíte všetko pracne hľadať v knihách. No a vedomosti, nech už sú akéhokoľvek charakteru, formujú najmä našu osobnosť. Pomáhajú nám utvárať si názory, hľadieť na svet s nadhľadom  a rásť. V múdrejších a rozhľadenejších ľudí, ktorí sa práve vďaka poznaniu nemusia donekonečna bezhlavo točiť na tom zrýchľujúcom sa kolotoči.

via: informatik.com/druna.cz/learnenglishteens.britishcouncil.org/cbc.ca


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok