Šesť vyvolených Henricha VIII.


O záletníckom kráľovi Henrichovi VIII., jeho manželkách, nespočetných milenkách, niekoľkých legitímnych a mnohonásobne viac nelegitímnych potomkoch bolo napísaných už mnoho riadkov a vytvorených niekoľko filmov, no napriek tomu nás jeho život stále fascinuje. Panovník s neuveriteľnou mocou, ktorý v snahe splodiť mužských potomkov vystriedal šesť manželiek by zrejme nebol hrdý na fakt, že jeho rod ho prežil iba o jednu jedinú generáciu. Potomkovia, do ktorých vkladal všetky svoje nádeje totiž nenasledovali jeho príklad a svetu nezanechali žiadnych budúcich panovníkov rodu Tudorovcov.


A čo Henrichove manželky? Iróniou osudu bolo, že najskôr sa kvôli nim odtrhol od katolíckej cirkvi, dostal do konfliktu s anglickým ľuďom a keď mu prestali vyhovovať, chladnokrvne sa ich zbavil. Kto boli tieto ženy a aký bol ich osud?

1. Katarína Aragonská
Kráľovná milovaná ľudom (1509 – 1533)

Pôvodne španielska princezná, ktorú si vybral za ženu Henrichov starší brat Artur Tudor vo svojich pätnástich rokoch. Mladý Henrich bol druhorodeným synom a v tieni staršieho brata žil až do jeho smrti v roku 1502, keď sa spolu s mladou Katarínou nakazili vírusovou chorobou, pričom sa hovorí o more alebo tuberkulóze. Katarína, ktorá iba o vlások unikla smrti, sa stala vdovou a kým nebolo isté, že nečaká kráľovského potomka, Henrichova cesta ku trónu bola uzavretá. Jeho túžba sa mu však napokon splnila. Stal sa mocným kráľom Anglicka a jeho manželkou vdova po Arturovi Tudorovi, Katarína Aragonská.
Henrich však začal byť netrpezlivý. Jeho o šesť rokov staršia manželka mu síce porodila štyri deti – dvoch synov a dve dcéry – avšak zo všetkých prežila iba dcéra Mária (neskôr prezývaná „Krvavá“). Najväčšia snaha splodiť mužského potomka sa ukazovala čím ďalej, tým viac neuskutočniteľná. O všetkom bolo rozhodnuté vo chvíli, keď sa kráľ zamiloval do Kataríninej dvornej dámy, mladej a ambicióznej Anny Boleynovej.
Rozhodnutie anulovať manželstvo s Katarínou však nebolo práve najšťastnejšie. Na jeho uzavretie bol potrebný pápežský výnos, pričom Katarína musela prisahať, že jej predchádzajúci zväzok s Henrichovým bratom nebol naplnený. Časom sa však našlo riešenie – kráľ sa odtrhol od Ríma a vytvoril vlastnú anglikánsku cirkev, za ktorej hlavu sa aj sám vymenoval. Hoci toto rozhodnutie prinieslo Henrichovi vytúžený rozvod a možnosť vziať si Annu, Anglicko navždy rozdelilo na dva tábory.


2. Anna Boleynová
Tisícdňová kráľovná (1533 – 1536)

Narozdiel od svojej sestry Márie, kráľovej milenky a matky jeho nemanželských detí, bola Anna cieľavedomá a priebojná žena, ktorej nestačila chvíľková kráľova pozornosť a pamiatka v podobe niekoľkých nelegitímnych detí. Chcela viac a dosiahla to. Pomocou ženskej vypočítavosti a prísľubu, že porodí Henrichovi mužských potomkov sa stala anglickou kráľovnou. 7. septembra 1533, necelé 4 mesiace po vyhlásení právoplatnosti manželstva, Anna predčasne porodila. Dcéru. (Alžbeta I., prezývaná tiež „kráľovná – panna“ sa neskôr stala najväčšou panovníčkou Anglicka – svojej krajine vládla 45 rokov. Nikdy sa nevydala a nemala žiadnych potomkov.) V tom čase už však bol vzťah Henricha a Anny veľmi krehký, a keď v pätnástom týždni druhého tehotenstva potratila, ešte k tomu chlapca, znamenalo to koniec manželstva. A tiež koniec Anninho života. Kráľ ju vyhlásil za čarodejnicu a pred súdom bola usvedčená z incestu, velezrady a cudzoložstva. Inými slovami, Henrich sa opäť zamiloval a Anna kvôli tomu prišla o hlavu.


Anna Boleynová v podaní Heleny Bonham Carter, dvojdielny film Henrich VIII. (2003)

Natalie Portman, Eric Bana a Scarlett Johansson ako Anna Boleynová, Henrich VIII. a Mária Boleynová v pôsobivom filme The Other Boleyn Girl (v preklade „Druhé dievča Boleynovcov“ alebo „Tá druhá Boleynová“, u nás známom ako Kráľova priazeň), ktorý rozpráva príbeh skromnej Márie, kráľovej milenky, a jej sestry Anny, ktorá je jej pravým opakom. 

3. Jana Seymourová
Dokonalá manželka (1536 – 1537)

Deň po poprave Anny Boleynovej sa kráľ zasnúbil s Janou, jej dvornou dámou. Už o desať dní si ju vzal za ženu, no korunovať ju chcel len pod tou podmienkou, že mu porodí syna. Svojej novej „kráľovnej“ veril až do takej miery, že vytvoril zákon, ktorým ustanovil za dedičov trónu ich spoločných potomkov, kým jeho dcéry z predošlých manželstiev boli vyhlásené za nelegitímne.
V roku 1537 Jana naozaj porodila Henrichovi chlapca – následníka trónu Eduarda VI. (zomrel však vo veku 16 rokov), ale sama za to zaplatila životom. Dvanásť dní nato zomrela na následky infekcie. Kráľ ju vyhlásil za jedinú „pravú manželku“ a po svojej smrti o 10 rokov neskôr bol pochovaný po jej boku.


4. Anna Klévska
Nepohľadná kamarátka (1540)

Mužský potomok síce žil, ale v čase takých chorôb, ako je mor, či tuberkulóza, nie je ani zďaleka nič isté, preto sa chcel Henrich poistiť ďalšími deťmi. Na základe obrazu vychýreného maliara a nekonečných lichôtok ministra a svojho priateľa Thomasa Cromwella, ktorý sobáš navrhol, kráľ nakoniec povolil a rozhodol sa vziať si Annu Klévsku. Manželstvo s ňou síce bolo veľmi politicky výhodné, pretože zaručovalo spojenectvo s Nemeckom, ale Henrich opäť povýšil vlastné záujmy nad štátne. Vyhlásil Annu za „tlstú flanderskú kobylu“ a sviatok anuloval. Bol jednoducho sklamaný jej vzhľadom.
Keďže bola Anna inteligentná a súhlasila s anuláciou, dostala ako kráľovná veľkorysé finančné vyrovnanie a bola častou návštevníčkou Henrichovho dvora. Neskôr sa stala  jeho veľmi dobrou kamarátkou a čestným členom kráľovskej rodiny – všetci ju s úctou oslovovali „Kráľova milovaná sestra“. Tento fakt však nezachránil Thomasa Cromwella. Za vybavovanie nepodareného manželstva zaplatil hlavou.


5. Katarína Howardová
Neverná kráska (1540 – 1542)

Narozdiel od Anny Klévskej, mladučká sesternica Anny Boleynovej, Katarína, kráľa absolútne uchvátila. Bol nadšený jej krásou a v deň Cromwellovej popravy sa slepo zamilovaný Henrich znova oženil. Manželstvo však netrvalo dlho. Nielenže mala Katarína milostné pomery skôr, ako sa vydala za kráľa, ale ich ani po svadbe neukončila. A keďže milencov, ktorí sa k pomerom priznali a zamilovaných listov, ktoré im Katarína posielala bolo viac než dosť, o dôkazy nebola núdza.
Napriek tomu, že vzhľadom k pomerom nemohlo byť manželstvo oficiálne platné, kráľovnú odsúdili a popravili. Vďaka kráľovej láske a svojej ešte nevybúrenej mladej krvi nežila dlhšie než 21 rokov (v čase popravy mala 18-21 rokov, jej dátum narodenia je neznámy).


Katarína Howardová je vo filmových spracovaniach Henricha VIII. takmer výlučne zobrazovaná ako blondína. Snímka pochádza z televízneho seriálu Tudorovci. 

6. Katarína Parrová
Posledná kráľovná (1543 – 1547)

Bohatej vdove Kataríne Parrovej sa podarilo prežiť Henricha VIII., čo bolo vlastne jej jediným šťastím. Počas manželstva sa niekoľkokrát dostali do rozporov kvôli svojmu náboženskému vyznaniu, no keď už hrozilo, že sa stane treťou kráľovou ženou, ktorá skončí na popravisku, podvolila sa a súhlasila, že nebude zasahovať do cirkvených vecí.
Henrich jej však mal za čo ďakovať, veď práve jej zásluhou sa opäť zblížil so svojimi dvoma dcérami Máriou a Alžbetou. Prijal zákon, ktorý im po Eduardovi prisúdil práva na trón, a tento istý zákon mu umožnil určiť vo svojej poslednej vôli aj ďalších nástupcov, ktorých sám uzná za vhodných.

Ku koncu svojho života mal už Henrich výraznú obezitu a niekoľko chorôb, ktoré ho nakoniec položili na lôžko. Existuje teória, že umrel za syfilis, ktorá sa začala presadzovať o sto rokov neskôr (a vzhľadom na jeho milostné aféry je opodstatnená), ďalšia hovorí o tom, že podobne ako jeho sestra Margaréta, umrel na cukrovku. Jeho posledné slová obetoval volaniu na mníchov. Niet sa čo čudovať, pretože sa naozaj mal z čoho spovedať. Okrem svojich dvoch mladých manželiek totiž nechal popraviť ďalších 72 000 ľudí. To bol koniec Henricha VIII., veľkého panovníka a vládcu „nad životom a smrťou“.

Zdroje: wikipedia.org | plusizekitten.com | imdb.com

 


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok