Slovenská renesancia


Autorkou projektu Slovenská renesancia je fotografka Petra Lajdová. Síce ide o výstavné fotografie, ktoré boli vystavené v Piešťanoch ešte počas leta minulého roku, toto dielo má stále svoje čaro a jeho posolstvo osloví každého.

Oslavuje totiž krásu a estetiku ľudového odevu moderne, originálne a s úctou. Obsahuje 20 veľkoformátových fotografií zobrazujúcich ženy v partách a čepcoch, svadobných pokrývkach hlavy neviest a vydatých žien, hlavných obradových súčastí ľudového odevu. Problémom súčasnej doby je totiž to, že na svoje korene, tradície a zvyklosti už zabúdame. Autorka preto modernou formou spojila nové s tradičným a vzniklo toto originálne dielo, ktoré vzdáva hold Slovanstvu.

Autorka touto výstavou chce pozdvihnúť a nechať vyjsť “z tieňa” tento typický pestrofarebný vizuál slovenského tradičného umenia. Prepája tak svoju tvorbu, tému ženskosti so silou farieb a slovenskou ľudovou tvorivosťou, jednoducho a renesančne. Určite aj vo vás vzbudí hrdosť na váš pôvod.

Petra Lajdová sa narodila v roku 1978 v Bratislave. Ústredným motívom v jej tvorbe sú najmä ženy, prostredníctvom ktorých vizualizuje nepredstieranú krásu, vášeň a krehkosť. Jej fotografia je súčasťou komerčných a umeleckých projektov, portrétov a ženských aktov.
Fotografické diela majú za cieľ vidieť nové perspektívy, sťaby vytiahnuť napovrch to zabudnuté moderne, prirodzene, pričom harmónia je kľúčová. Pôsobí na Slovensku, taktiež pracuje a tvorí v zahraničí.

1 2

Čepiec z Tekova (Dolné Pohronie) 1981, z umeleckej dielne Šarloty Kišovej (Lúčnica), modelka Elena Medlenová

3

Čepiec z Čičmian (Rajecka kotlina – cca 1910), Kristína Osrmanová

4

Svadobná parta – Myjava (1915) Sára Danielová

6

Čepiec z Detvy (Podpoľanie – cca 1950) z umeleckej dielne Šarloty Kišovej (archív Lúčnica), Anna Dudášová

7

Svadobná parta z Torysiek (Spiš -cca 1910) archív Anna Sakmárová

8

Svadobná parta z Vajnor (mestská časť Bratislavy – cca 1970) Vajnorsky okrašľovací spolok, Martina Omamiková

Via: Sloveni


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok