Svet spoločenských hier


Spoločenské hry. Kto by ich nehral. Väčšina z nás, ktorí sme vyrastali ešte pred internetovým a mobilovým boomom, sme zažili spoločné večery s našimi rodičmi, súrodencami alebo starými rodičmi, keď sme sa hrali karty a jednoducho sa bavili bez akýchkoľvek technológií. Stačil nám balíček kariet, ktorý sa dal kúpiť v každom obchode, alebo nejaká spoločenská hra, ktorú sme väčšinou dostávali na Vianoce a bol to darček pre celú rodinu.

Premýšľali ste niekedy, ako taká spoločenská stolná hra vznikla? Za najstaršiu sa považuje hra Go, ktorá má viac ako 2500 rokov. Hoci sú dokladované aj staršie hry, ktorých hracie plány sa našli v archeologických vykopávkach, ich pravidlá sa nezachovali.

GO-hra

Go je strategická hra pre dvoch hráčov, ktorá má svoje korene v starej Číne. Je to deterministická hra (podobne ako šachy alebo dáma) a hrá sa na štvorcovej hracej doske goban.

Klasické stolové hry sa delia na doskové a kartové. Pri doskových hrách je potrebný nejaký hrací plán alebo hracia doska. Po doske sa podľa pravidiel pohybujú hracie figúrky. To je na pochopenie asi ľahké. V stredoveku boli najobľúbenejšie klasické hry ako dáma alebo domino.

Kartové hry sú všetky aktivity, ktoré sa hrajú s hracími kartami. Delia sa na mnoho skupín, ako sú vynášacie, porovnávacie a mnohé iné.  Rozmach kartových hier v Európe nastal spolu so zdokonalením kníhtlače. Karty sa mohli začať tlačiť sériovo a tak boli sprístupnené aj prostým ľuďom.

Človeče nehnevaj sa

človeče-nehnevaj-sa-hra

Približne pred 400 rokmi sa v Európe rozšírila indická hra „Pachisi“, ktorá sa u nás vyskytuje pod názvom Človeče nehnevaj sa. Zo začiatku nebola veľmi úspešná, no v roku 1912 Nemec Josef Schmidt upravil sériovú výrobu hry a o dva roky neskôr ju daroval vojnovým lazaretom. Odtiaľ sa rozšírila až do vojenských zákopov a do roku 1920 bol predaný prvý milión kusov. A tak sa táto nesmrteľná hra dostala aj do našich domovov.

Monopoly

monopoly-hra

Asi najznámejšia a najpredávanejšia dosková hra na svete Monopoly vznikla v roku 1935 patentom od Charlesa Darrowa. V roku 1999 boli Monopoly zapísané aj do Guinnessovej knihy rekordov ako najhranejšia hra na svete.

Monopoly sa hrajú na hracej doske a cieľom je skupovať pozemky, stavať domy a hotely a získať čo najviac finančných prostriedkov, aby vaši spoluhráči nakoniec zbankrotovali a vy ste ostali posledným hráčom v hre.

Osadníci z Katanu

osadníci-z-katanu-hra

Osadníci z Katanu je moderná spoločenská hra pôvodom z Nemecka. Autorom je Klaus Teuber a na trh sa dostala v roku 1995. Keďže sa svetovo preložila až do 30. jazykov, je považovaná za „Hru spoločenských hier“.

Na ostrove Katan sa nachádza päť druhov stavebného materiálu – drevo, tehly, ovocie, obilie a kameň. Cieľom je stavba ciest, dedín a miest na ostrove pomocou surovín a na stavbu je potrebná konkrétna kombinácia niekoľkých druhov a kusov surovín. Pre úspešné dokončenie hry je potrebné vhodné plánovanie rozvoja dedín a miest.

Očko

oko-hra

Očko, Oko, Dvadsaťjeden, Black Jack. Známa kartová hra, ktorá najviac prekvitá v oblastiach hazardu. Hrať sa začala vo Francúzsku v roku 1700 a pod rôznymi názvami a variáciami sa postupne rozšírila do celého sveta. Hlavným rozdielom medzi rôznymi variantami hry je počítanie hodnôt. Napríklad v angloamerickej verzii majú kráľ a kráľovná rovnakú hodnotu, 10, a eso má hodnotu 1 a 11, záleží od toho, čo je v tom momente pre hráča výhodnejšie.

Princíp hry je pomerne jednoduchý – z balíka si hráč ťahá karty, až kým nebude mať hodnotu kariet čo najbližšiu číslu 21. Kto má bližšiu hodnotu, prípadne 21, vyhráva. Ak má hráč hodnotu väčšiu, hráč zahlási trop a prehráva.

Na hru Očko sa viaže aj úspešný film „Oko berie“ z roku 2008

Poker

poker-hra

Poker je asi najznámejšia hazardná kartová hra. Hrá sa s 52 kartami a cieľom hry je vyhrať čo najviac peňazí.

Keďže pravidlá sú zložitejšie, odporúčam si ich pred hraním poriadne naštudovať. Na internete je veľa stránok zaoberajúcich sa problematikou pokeru.

Žolík

žolík-hra

Žolík je kartová hra s francúzskymi kartami. Tie majú hodnotu od 2 po 10 podľa hodnoty, ktoré majú zobrazenú na karte. Žolíky, bonusové karty, majú hodnotu 50 bodov. Zbierajú sa postupky číselné alebo farebné alebo série kariet – napríklad trojice s rovnakou hodnotou v rôznych farbách. Jeden hráč karty mieša a rozdáva každému hráčovi po 13 alebo 15 kariet. Cieľom je vyložiť všetky karty na stôl tak, aby hráčovi v ruke nezostala žiadna zvyšná karta a jednou kartou zakryje balík. Ak sa to niekomu podarí, ostatní hráči automaticky prehrávajú.

 

Keďže sa nachádzame v modernej dobe technológií, takmer všetky spoločenské hry sa dajú hrať aj na internete, väčšina z nich online. Existujú stránky, kde si môžu hráči vyskúšať vyhrať v online blackjacku, pokery alebo aj stránky, kde sa hrajú klasické rodinné stolové hry. Všetkým hráčom želáme šťastnú ruku.

 

Via: ihrysko, deskovehry,


Zuzana Nikorovičová

Autor: Zuzana Nikorovičová

Zdielať tento príspevok