Technika včera a dnes


Technika (z gréckeho techné – remeslo, umenie) je základné označenie pre zložku ľudskej kultúry, ktorá zaručuje schopnosti pri akejkoľvek činnosti. V dnešnom ponímaní si pod slovom technika predstavíme súhrn historicky sa rozvíjajúcich ľudských činností a pracovných spôsobov a postupov, ktoré sú založené na aplikácií prírodných vied. Ľudia sa naučili používať nástroje, energiu ako aj vlastné sily – či už fyzické alebo duševné – prispôsobujú svojmu životnému prostrediu a práci, ktorá musí byť vykonaná. Prekonávajú tak teda určité prekážky a na to, aby tieto úskalia prekonali, im pomáha technika.

technika

Kde však niečo také ako technika vôbec vzniklo? Najdávnejšie obdobia, kde môžeme hovoriť o využívaní techniky sú už v praveku. Tieto doby pozná snáď každý – doba kamenná, bronzová a železná. Každá získala svoje meno podľa materiálu, ktorý bol pre daný úsek najcharakteristickejší. Niet divu, že sme začali kameňom – v prírode je ho mnoho a nepotrebuje opracovanie na to, aby sa stal prvým primitívnym nástrojom. Stačilo trocha kreativity od pravekých ľudí a na svete sa zrodili prvé nápady, ako veci okolo nás môžeme prakticky využiť v boji o prežitie. Neskôr sa teda prestriedali aj ostatné obdobia, avšak na celom svete k pokroku nedochádzalo rovnomerne. Veď aj v súčasnosti sú veľké výkyvy medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami. Austrálski aborigénci donedávna akoby zaspali ešte v dobe kamennej, zatiaľ čo my, Európania, už fungujeme na moderných technológiách ako internet, telefón či televízia. Ako by ste čosi podobné mohli vysvetliť ľuďom, ktorí tieto veci v živote nevideli, nepoznajú ich, nemajú s nimi skúsenosti a ani žiadne vedomosti o nich?

Vráťme sa teda ale späť, tento krát však do obdobia, ktoré nazývame starovek. V tejto oblasti ľudskej histórie boli vynájdené také, dnes už úplne bežné veci, ako napríklad papier alebo kompas v Číne, vodný mlyn v Ríme, alebo grécke úspechy pri zakladaní filozofie a západného lekárstva. Neskôr sa ľudstvo prehuplo do stredoveku, kde bola populárna geografia a kartografia – ľudia chceli poznávať svet ešte viac. Tak sa stavali nové a nové lode a doprava napredovala. Počiatky automobilového priemyslu je však potrebné hľadať oveľa neskôr – prvý takzvaný cestný parovoz bol predstavený až v roku 1769, prvé auto s výbušným motorom prišlo až v roku 1836. O päťdesiat rokov neskôr Karl Benz postavil prvý automobil poháňaný benzínovým motorom.

Dnes sú už však autá úplnou samozrejmosťou a nie je nič nezvyčajné, že v jednej rodine nájdeme aj viacero áut. Zväčša sú to rozličné typy podľa zamestnania a koníčkov, no tí, ktorí si môžu dovoliť mať autá „len tak“, si v svojej zbierke nájdu širokú škálu úžitkových vozidiel. Existuje dokonca aj prehľad techniky online, ktorý jasne a stručne predstaví všetko potrebné a pomáha monitorovať vozidlá.

car

Autá však neslúžia len na rozkoš a dopravu, mnohým pomáhajú aj pri práci. Pri pomyslení na prácu vo vzťahu s automobilmi určite každému v mysli prebleskne obrázok vysokozdvižného vozíka, ktorý je naozaj veľkým pomocníkom. Nie každý podnikateľ si však môže dovoliť zbrusu nové, a preto si môžete zakúpiť aj jazdené vozíky.

Popri práci je však vždy dôležité zachovať aj bezpečnosť, teda nezabúdajte aj na ochranné pracovné pomôcky. Zdravie je totiž prvoradé, a presne práve preto by sme si ho mali chrániť a vážiť čo najviac. Kvalitné ochranné pomôcky vám poskytne spoločnosť ADET s.r.o.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok