The Best Offer/Najvyššia ponuka


bf
Film: La Migliore offerta (Najvyššia ponuka)
Režisér: Giuseppe Tornatore
Rok: 2013
Žáner: Mysteriózna dráma

„Everything can be fake“

Keď do kín v roku 1988 prišiel film Kino Raj, Giuseppe Tornatore sa navždy zapísal do dejín filmu ako tvorca, ktorý dokáže prebudiť aj tie najskrytejšie emócie. Čas plynul a my na radu múdreho Alfréda (postavy z kina Ra ) sme žili, tvorili a milovali a nemali sme v úmysle vrátiť sa. Za to G. Tornatore sa vrátil a to v plnej sile s dielom La Migliore offerta. A zas raz dokázal, že v umení často krát nejde o kvantitu, ale o kvalitu. O to, či máme naozaj niečo ľuďom, povedať, ukázať a zdeliť. A aká bola vaša najvyššia ponuka pri tomto filme?
Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je samotár, vyhľadávaný znalec umenia a z domu nevyjde bez rukavíc. Hneď v úvode nám je predstavený ako muž, ktorý má svoje rituály, má zvládnutú svoju prácu a má svoju samotu. Pekne vo svojich kožených rukaviciach. Akoby samotná nechuť dotknúť sa cudzieho človeka prechádzala v nechuť dotknúť sa samého seba skrz otázku: Dokedy sa dá takto žiť?

My si túto otázku pokladáme hneď na začiatku, on si ju pokladá, až keď mu zavolá záhadná žena a prosbou o pomoc. Sama vo veľkom dome, plnom starožitností s fóbiou vyjsť z toho obrovského sídla. Virgil sa po prvotnom zaváhaní približuje čoraz bližšie a hynie túžbou uzrieť tvár neznámej, ktorá mu otočila život naruby. Muž, ktorý celý život rozoznáva originál od napodobneniny sa utne vo svojej najväčšej dražbe života.
Tento film nám nastoluje otázku do akej miery môže byť niečo falošné, či predsa len aj napodobnenina nie je predsa len originálna. Ako aj hovorí jedna postava: Ani falšovateľ sa neubráni a do falzifikátu pridáva niečo zo seba. Keby to tak nebolo, všetci by sme boli stroje a dookola opakovali to isté.
Aj keď možno tou jednou odpoveďou by sa stala tá jediná a pravdivá.

Zdroj:csfd.cz | passpopcorn.com


Autor: Barbora Gricova

Zdielať tento príspevok