TOP 10 hororov podľa Bord.sk


Na svete sú dva druhy ľudí: Jedni, ktorí pri prvom náznaku hororu v televízii okamžite prepínajú na iný kanál a ďalší, ktorí tento typ filmu doslova vyhľadávajú. Potom sú tu aj dva druhy hororov. Také, ktoré ľudia v bežnej reči nazývajú „brakmi“ a ich jediným lákadlom je Paris Hilton, ktorá beží iba v podprsenke pred živou voskovou figurínou. Inými slovami, béčkové horory. Do druhej skupiny patria geniálne, do detailov premyslené filmy s pútavým dejom, po ktorých máte ešte pár hodín strach, či sa niečo také naozaj nemôže stať aj v reálnom živote. A presne to by malo byť cieľom skutočného hororu, nie? Zdvihutie hladiny adrenalínu v krvi, rozbúšené srdce a rozšírené zreničky divákov.

Pre milovníkov hororových filmov zostavil Bord.sk rebríček desiatich najlepších z kategórie 2. Ak ste niektorý z nich ešte nevideli, po zotmení si pohodlne sadnite k televízii, vezmite pukance, kolu, ovládač a partnerovu ruku. Začíname!

10. EXORCISTA (1973)

Oscarová klasika zo sedemdesiatych rokov je často označovaná za najdesivejší horor všetkých čias. Je viac ako isté, že v čase svojej najväčšej slávy to skutočne o príbehu dievčatka posadnutého diablom platilo, no v porovnaní s dnešnými krvavými horormi sa zdá byť Exorcista ako skutočne slabý odvar. Diváci mu najčastejšie vyčítajú enormnú dĺžku 122 minút, čo by nebolo až tak zlé, keby nebola viac ako polovica filmu pre rozuzlenie absolútne nepodstatná. Dej, bohužiaľ, takisto zaostáva. Musíme však pochopiť, že vtedajším zámerom tvorcov bolo skôr poukázať na fakt, že napriek pokroku vedy sú proti diablovi lekári narozdiel od silnej cirkvi skutočne bezmocní. Plusové body dostáva Exorcista vďaka vernému zobrazeniu diabla, dokonalému maskérskemu umeniu a skvelým hereckým výkonom, preto mu v našom rebríčku patrí desiate miesto.

 

9. MLČANIE JAHNIATOK (1991)

Ďalší z kategórie klasických hororov o charizmatickom kanibalovi Hannibalovi v podaní Anthonyho Hopkinsa, ktorého osobnostný profil spracováva mladá agentka FBI, vtedy ešte začínajúca herečka Jodie Foster. Zápletka príbehu nastáva vo chvíli, keď má Hannibal ako bývalý psychológ pomôcť odhaliť chorého vraha mladých dievčat, ktorý bol kedysi jeho pacientom. Horor ocenený piatimi Oscarmi síce nepatrí k tým, ktoré by ste zo strachu v polovici vypli, ale rozhodne vás niečím chytí za srdce.


8. THE SHINING (1980)

Mysteriózny film o rodine izolovanej v hoteli, v ktorom sa začne prebúdzať zlo a nadprirodzené javy z minulosti. Príbeh o tom, čo všetko sa môže stať, ak by ste sa jedného dňa rozhodli zostať celú zimu na jednom mieste bez možnosti úteku. A tiež o sile samoty a úzkosti v mysli človeka. Podľa kritikov je The Shining filmom, ktorý sa pre svoj intelektuálny obsah nedá označiť „ľahkou nálepkou – horor“. V našom rebríčku mu teda patrí úctyhodné ôsme miesto.

 

7. SAW (2004)

Prvý zo série snáď najdesivejších a zároveň najmorbídnejších filmov všetkých čias, pričom platí, že čím vyššie číslo sa nachádza za názvom konkrétnej časti, tým psychopatickejší dej obsahuje. Od druhej časti vyššie je spracovanie určené len pre skutočne silné povahy, pretože charizmatický, no zároveň chorý vrah Jingsaw dokáže priviesť svoje obete do skutočného šialenstva. Polemiku by sme mohli viesť aj o tom, či je skutočným vrahom, keďže sám vlastne nezabíja. Obete, ktoré si vybral však nemajú často inú možnosť, než zabiť sa sami.

 

6. 28 TÝŽDŇOV POTOM (2007)

Číslo 28 predstavuje v zombie type hororov priam magický počet. Zo všetkých týchto filmov nejakým spôsobom označených dvadsaťosmičkou sme pre vás vybrali práve 28 týždňov potom, príbeh o tom, čo všetko sa môže stať po naoko eradikovanej nákaze, ktorá premieňa ľudí na chodiace mŕtvoly. V každom filme o zombie sa nachádza iný typ tohto netvora, v našom prípade ide o nešťastníkov, ktorí sa premenia pár sekúnd po pohrýznutí, dokážu neuveriteľne rýchlo a vytrvalo bežať, no rovnako ako obyčajní ľudia, môžu umrieť hladom. To však neznamená, že ich vyhubenie je ľahšie. Vo filme 28 týždňov potom sa dozvedáme, že stačí jeden jediný preživší, aby celá nočná mora začala odznova.


5. ÚSVIT MŔTVYCH (2004)

Remake úspešného hororu z roku 1978, ktorý v zobrazení chodiacej smrti zachádza ešte ďalej. Hoci v dnešných časoch je filmov o zombie viac než dosť a stále pribúdajú, Úsvit mŕtvych im dáva novú, desivejšiu tvár. A najmä, v tomto snímku nečakajte žiaden happyend. Všetko totiž končí ešte horšie, ako to začalo. Ďalším zombie filmom, na ktorý by bolo hriech zabudnúť v našom zozname Zem mŕtvych. Od Úsvitu mŕtvych sa líši tým, že v tomto boli niektoré scény považované za tak desivé a krvavé, že v niektorých krajinách sveta (medzi inými v Rusku a USA) je prehrávanie filmu v pôvodnej podobe zakázané. Slovensko medzi ne, našťastie (alebo nanešťastie?) nepatrí.


4. KRUH (2002)

Slávna snímka Kruh z roku 2002 a jeho pokračovanie Kruh 2 patria rozhodne k filmom, ktoré v našom zozname nesmú chýbať. Malá Samara, ktorá nešťastne umierala 7 dní v studni, je dnes pre mnohých stále nočnou morou, i keď už patrí k jednej z najznámejších hororových postáv. Kto ju nepozná, môže ľutovať. Aj keď je pravda, že po tomto filme sa zrejme na svoju televíziu začnete pozerať trochu nedôverčivo.


3. CHATA V HORÁCH (2011)

5 mladých ľudí, jedna chata hlboko v horách a pár nadprirodzených stvorení. Znie to ako popis jedného z „béčkových“ hororov spomínaných v úvode článku, a počas prvých pár minút z neho aj budete tento pocit mať. No keď zistíte, že desivé stvorenia v horách tam nie sú náhodou a mladí ľudia sa nesprávajú celkom inak len vďaka vplyvu alkoholu, všetko sa zmení. Zrazu začnete mať pocit, že ste súčasťou deja, a všetko, čo sa deje vo filme, sa v skutočnosti odohráva okolo vás. Vždy je tu totiž niekto, kto vás sleduje…  A zaručujeme vám, že po jeho skončení sa pre istotu pozriete von z okna.

http://youtu.be/7ENUBUdFswM
2. NEPOZVANÁ (2009)

Film, kvôli ktorému málokto spadne zo strachu zo stoličky, najmä nie hororový znalec, zato dej tento malý nedostatok plne vynahrádza. Perfektná atmosféra doplnená hudbou, desivé prostredie osamelého domčeka uprostred lesa a dve dievčatá, ktoré prežili tragický požiar, no akoby to nestačilo, tyranizuje ich nová priateľka ich otca. Problém nastáva, keď otec odchádza na služobnú cestu a Anna s Alex zostávajú s diabolskou Rachel samy. Čo ak je však všetko úplne inak? Najstrašidelnejšie na tom je, že celý film je 100 %-ne reálny. Zajtra sa teda môže pokojne stať v živote každého z nás.

1. SILENT HILL (2006)

Horory o nadprirodzených bytostiach, pri ktorých sme si istí, že v skutočnom živote ich nikdy ani len neuvidíme, dnes už len tak niekoho nevydesia. Ale čo nebezpečné živly tak autentické, že ich stretávame každý deň na ulici? Správne, sú to ľudia. A vedia byť horší než tí najkrvilačnejší zombíci. Hoci v meste duchov Silent Hill vládne aj zhmotnené zlo, horším než ono sú „vlci v rúchu barančom“, ktorí prežili smrtonosný požiar pochovajúci mesto pred mnohými rokmi a ukrývajú sa v kostole. Celé dni sa modlia, slúžia Bohu, no ich fanatizmus prináša len smrť. Pretože kto raz prekročí hranicu Silent Hillu, ten sa odtiaľ už živý nedostane.

 

Zdroje: imdb.com


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok