Tutanchamon a jeho poklady konečne aj na Slovensku!


Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je zostavená presne tak, ako bola pred takmer 100 rokmi hrobka objavená a otvorená významným archeológom a egyptológom Howardom Carterom. Všetky posvätné predmety, sošky, šperky aj sarkofágy ležia presne na rovnakých miestach, ako boli kedysi nájdené. Návštevníci budú mať možnosť vidieť viac ako 1000 predmetov vrátane zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a jeho pozlateného sarkofágu. Vďaka tomu, že ide o dokonalé repliky, ktoré boli vyrobené pod prísnym dohľadom egyptológov z celého sveta, môžu byť všetky predmety z faraónovej hrobky zhromaždené na jednom mieste a môžu tak vytvoriť celkový obraz o dávnej vyspelej civilizácii, o jej umení a posvätných obradoch.

Golden Mask of the Pharaoh Tutankhamun -2B

„Uvedenie faraónovej hrobky v jej celkovej podobe a reálnom kontexte nás priamo konfrontuje s magickým kráľovstvom starobylého Egypta… a to bez sklenených vitrín, ktoré nám bránia vo výhľade!“ Rheinische Post, Düsseldorf

Veľkolepá rekonštrukcia faraónovej hrobky a jeho pokladov

Táto výstava otvára novú kapitolu v oblasti prezentácie kultúrnej histórie, a to tak ako vo všeobecnom význame, tak aj s ohľadom na staroveký Egypt. V prvom rade tu stojíme pred bezprecedentným rozsahom v podobe viac ako tisíc vystavovaných predmetov – dokonalých replík vytvorených pod dohľadom odborníkov. Ide o najkompletnejšiu výstavu aká bola kedykoľvek predtým, kde boli použité originály. A samozrejme spôsob, akým sú jednotlivé exponáty vystavené je taktiež novinou. Návštevníci budú mať tak jedinečnú možnosť vstúpiť do pohrebnej komory a preskúmať ju vlastnými očami. Povestná krása faraónovej hrobky bude teda priamo na dosah ruky. Je to dobrodružstvo pre všetky zmysly, zážitok, ktorý si bude snáď každý z návštevníkov zapamätá.

Highlightss of the burial chamber - Canopic shrine

Zabudnutý faraón

Tutanchamon je jedna z najtajomnejších postáv egyptskej histórie. Bol potomkom 18. dynastie, ktorá založila Nové kráľovstvo a viedla ho počas obdobia rozkvetu. Tutanchamon bol synom božského kráľa Achnatona a stal sa tak faraónom už v ôsmych rokoch, nevládol však dlho, nakoľko zomrel za dosiaľ úplne nevyjasnených okolností o necelých desať rokov neskôr. Jeho nástupcovia takmer úplne vymazali jeho meno zo všetkých pomníkov, takže nefiguroval na žiadnom zozname kráľov a ostal v zabudnutí. Neznámy a neobjavený ležal po takmer tri a pol tisícročia v Údolí kráľov, až kým jeho hrobka nebola objavená Angličanom Hawardom Carterom.

 

Výstava potrvá od 15. 8. 2014 do 30. 11. 2014 v Inchebe Expo Aréne. Otváracie hodiny sú pondelok až nedeľa 9:00 – 19:00.

www.tut-vystava.sk

 

 


Autor: Kristof Budke

Zdielať tento príspevok