Týždeň slovenského filmu


Prezentovať domácu tvorbu aj Slovákom. Totiž o našej tvorbe snáď vedia viac v zahraničí, než vieme my sami – vďaka úspešným filmovým festivalom. Podnietiť rozhovory medzi tvorcami, divákmi i filmovými teoretikmi. Na tomto podujatí sa totižto uskutočnia aj odborné  besedy o všetkých druhoch filmov, ktoré sme na Slovensku vyprodukovali. Premietnuť diela, na ktorých sa naši slovenskí filmári podieľali v rokoch 2008-2014. Dať do povedomia všetky slovenské filmy aj koprodukcie, ktoré vznikli počas minulého roku. To sú hlavné zámery Týždňa slovenského filmu.

A aký je vlastne ten slovenský film? Čo by o mohlo vystihovať? Nuž, podľa upútavky, ktorú spískali organizátori tohto podujatia, je „namakaný, bombový, božský, hravý, svieži, šťavnatý a sexy“ – a určite prívlastky nekončia len pri tomto spote.

 

O podujatí sa rozhodlo počas vlaňajšej jesene, keď sa do vedenia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie dostali nové tváre. Prezidentom je odvtedy Marek Leščák, novými členmi prezídia sa stali režisér Martin Šulík a dokumentarista Miro Remo. Slovenská filmová a televízna akadémia v spolupráci s RTVS a Slovenským filmovým ústavom sa rozhodla teda podnietiť vznik nového mini festivalu v podobe prehliadky domácej tvorby. Inšpiráciou boli pravdepodobne festivaly z blízkych krajín ako Finále Plzeň (Česká republika) a Maďarský filmový týždeň.

Prvý ročník podujatia Týždeň slovenského filmu má však aj predskokana, ktorým je prehliadka s názvom Divácke a festivalové hity 2008-2013, ktorá začala prvého apríla, no neskončí až do 12. apríla. Premietne 22 filmov rozdelených do troch častí – s návštevnosťou vyššou ako 50-tisíc divákov, s cenami zo zahraničia a krátkometrážne filmy.

Samotný Týždeň začne 13. apríla v kine Lumiére, kde bude predstavených 23 filmov, ktoré vznikli v roku 2014 koprodukciou, alebo výlučne v slovenskej produkcii. Môžete sa tešiť napríklad na Slovensko 2.0 či Tak ďaleko, tak blízko. Presný program nájdete na tejto stránke.

Via: tyzdenfilmu.sk


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok