Úvod do kitingu a čo to vlastne kiting je…


Kiting je jeden z najmladších a zároveň najdynamickejšie sa rozvíjajúcich adrenalínových športov súčasnosti. Na kiting sa používa vlečný drak – kite. Jazdec sa pohybuje vďaka kitu, ktorý je poháňaný vďaka vetru. Kiting sa dá prevádzkovať pri veternom rozsahu 3 – 20 m/s. Drak, teda vlastne kite, má tvár leteckého krídla. Je dostupný v rozmeroch od 4 – 16m2 od rôznych výrobcov. Kiting sa dá prevádzkovať po celý rok, teda vlastne každý veterný deň. Kiting má množstvo spôsobov napríklad na vode- kiteboarding, na zemi- landkiting alebo počas zimných zasnežených dní to môže byť snowkiting. Na kiteboarding sú viac-menej jednoznačne určené nafukovacie kity, teda vlastne kite, ktorý sa pred jazdou nafúka, drží si svoj tvar a tak sa pri páde na do vody neutopí. K landkitingu a snowkitingu sú viac odporúčané komorové kity, o ktorých sa hovorí, že sú odolnejšie pri pádoch na tvrdú zem. Technológia komorových kitov je prevzatá z paraglidingu. Komorové kity môžu byť s uzavretou alebo s otvorenou komorou.

 

SNOWKITING
Jazdec pri snowkitingu používa lyže alebo snowboard. Podľa štýlu sa snowkiting delí na freeride alebo freestyle. Freeride snowkiting je voľná jazdca, kde jazdec prechádza z kopca na kopec v 30 centimetrovom prašane je proste pocit na neopísanie. Freeriding nie je nijak extrémne náročný na fyzickú kondíciu a preto sa hodí pre všetky vekové kategórie. Freestylu sa rozumejú všetky skoky a triky, ktoré môžete vďaka kitu spraviť. Naučiť sa vysoko skákať a kontrolovať skákať ale vyžaduje pomerne veľa úsilia, výsledky sa nedostavia hneď. Jazdec pri dobrých veterných podmienkach a dobrom teréne môže dosahovať rýchlosť jazdy až do 70 km/h.

 

LANDKITING

Pokiaľ máme snehu užívajme si ten. Landkiting si priblížime v najbližšej dobe, keď nám sneh začne ustupovať aj v tých vyšších polohách.

 

Výber vhodného miesta na Snowkiting a Landkiting

Na Slovensku nie je ani tak problém s výberom vhodných miest, na landkiting a počas lepšie zimy aj na snowkiting, vám postačí roľa, pole. Ako sa vraví v živote, že pod lampou je najväčšia tma platí aj pri kitingu, mnoho ľudí si zväčša tie pekné priestranné miesta za domami ani nevšimnú, čo je chyba. Práve tie sú zväčša tým najlepším spotom v okolí. Netreba zabúdať na bezpečnosť. Kitovať sa z pravidla nemá pri elektrickom vedení. Pri stromoch sa začiatočníkom tiež neodporúča.

KITEBOARDING (KITESURFING)

Kiteboarding alebo teda aj kitesurfing si viac priblížime, keď teploty vzduchu a vody vystúpia na vyššie priečky.

 

Autor: Mario Petlák 

Foto: mysticslovakia.sk


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok