Vertikálny les


V Miláne rastú dve budovy. Nie hocijaké. Sú to vertikálne lesy. Prečo? Pretože na nich vyrastie cca 900 stromov. Tieto stromy vyrastú na terasách 400 bytov, ktorých terasy majú spoločne 96.000 metrov štvorcových. Tento projekt začal už v roku 2009 a dokončený má byť toto leto. Na týchto dvoch vežiach, z ktorých jedna má 18 poschodí a druhá 26, pracuje približné 6.000 pracovníkov.

Projekt vznikol z dôvodu potreby udržania zdravého životného prostredia a zameriava sa na (ne)dostatok kyslíka. Miláno je totiž známe ako jedno z najviac znečistených miest na svete.  Prečo práve názov vertikálny les? Les z toho dôvodu, že na stavby sadia približne 480 veľkých a stredne veľkých stromov, 250 malých stromov, 5.000 kríkov a 11.000 ďalších rastlín. Všetká táto vegetácia by pokryla 1 hektár lesa.

Rastliny na tieto stavby boli vyberané a kultivované špeciálne pre tento účel. Boli prekultivované, aby boli schopné rásť na fasáde týchto veží, odolávali horúcej klíme Milána. Boli dokonca testované v aerodynamickom tuneli, či zvládnu poveternostné podmienky v takej výške.

Určite sa naskytla otázka, že táto stavba musí byť neskutočne predražená, avšak nie je. Náklady na rastlinami pokrytú stavbu stoja iba o 5% viac ako celkové náklady na vybudovanie priemerného mrakodrapu.

Zdroj: bornrich.com


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok