Voda, elektrina, kúrenie – ako za ne ušetriť


 

Najskôr zopár čísel. Vedeli ste, že kvapkajúci kohútik vás pripraví o viac ako stovku litrov vody ročne? Alebo že pri varení bez pokrievky miniete až trikrát viac energie ako vtedy, keď varíte v hrnci prikrytom pokrievkou? To ale nie je všetko.

 

Pri napustení jednej klasickej vane miniete viac ako 100 litrov vody. Naproti tomu s nastaviteľnou sprchou len asi 10 litrov za minútu. Nekvalitná izolácia má na svedomí až o polovicu vyššie náklady v porovnaní s kvalitným izolovaním. Už vidíte, ako sa dá v domácnosti pomerne ľahko ušetriť? Získajte ďalšie inšpirácie!

 

Voda

Využívame ju denne a mnohokrát málo efektívne. Napríklad pri praní v poloprázdnej práčke. Ak chcete šetriť, perte s plným bubnom. Avšak nie preplneným. Ideálne vtedy, ak je priestor medzi vrstvou prádla a okrajom bubna asi 10cm. Zaujímavé množstvo vody môžete ušetriť aj pri umývaní riadu, najmä ak využívate umývačku riadu. Tú spustite opäť len vtedy, ak je plná. Dokáže pracovať s polovičným objemom vody ako vy pri ručnom umývaní. Oplatí sa pouvažovať aj nad kúpou úsporného splachovania WC. Denne s ním môžete ušetriť aj viac ako 20 litrov vody.

 

Elektrina

Pri výbere spotrebičov sa orientujte aj podľa energetických tried. Spotrebiče v kategórii A sú možno drahšie, ale usporíte s nimi až 50% energie. Ak ale takú chladničku či mrazničku postavíte k radiátoru, usporiť vám nepomôže ani tá najvyššia energetická trieda. Pokiaľ používate v miestnosti klimatizáciu, jej účinok zvýšite aj obyčajným zatvorením okien a dverí. V prípade elektroniky je šetrenie relatívne ľahké. Oplatí sa investovať do nových modelov, v niektorých prípadoch usporia až 75% energie.

 

Kúrenie

V príbytku udržujte stabilnú, no nie vysokú teplotu. Ideálom je 18 °C. V spálni o stupienok menej, obývačka alebo detská izba znesie o kúsok viac. V zime vetrajte krátko a intenzívne, zamedzíte vzniku plesniam. Pri vetraní ale nezabudnite vypnúť kúrenie. To potom zapnite a nevypínajte ani vtedy, keď z domu odchádzate na dlhšie preč.

 

kurenie


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok