Zaručené rady ako ignorovať zaručené rady


Človeče, potrebuješ poradiť? Nevieš sa rozhodnúť sám tak, aby to bolo správne, aby si to neľutoval, a aby ti to prinieslo dnes tak nevyhnutný úžitok? Ako to ? Si predsa svojprávny, samostatný, vševediaci,…alebo sa mýlim? Prepáčte, možno som neslušná ale pripadá mi to smiešne. Aký paradox, čím viac si zakladáme na našej ne-sku-toč-nej vyspelosti a dokonalosti, tým viac pochybujeme o svojich rozhodnutiach a siahame po tzv. zaručených radách iných.

Ide z našej strany o prevenciu? U lekára sa nechávame očkovať – pre istotu…veď nechceme ochorieť, snažíme sa predísť akémukoľvek zlu. Pýtam sa, je toto dôvod našej túžby po radách, návodoch, vychodených chodníčkoch a cudzích skúsenostiach? Nikto nám nevstrekne očkovaciu látku proti zlým zážitkom a sklamaniam. Totiž, za radami a návodmi na lásku, šťastný život, dlhovekosť, úspech, slávu atď. nie je nijaká garancia. Pravda, i keď sa tak na prvý pohľad tvária. Ponúkajú bezprostredne zaručenie nášho komfortu, ideálny život a celý rad vecí po ktorých naša prirodzenosť túži. Ono by to všetko bolo aj v poriadku, keby sme si skutočne mohli prostredníctvom komplexu ,,zaručených návodov“ dopomôcť.

Pozrime sa na to optikou logiky, ak by návody fungovali ako prevencia a viedli k úspechu, neriadila by sa nimi celá spoločnosť?..ukážte mi prstom na toho, kto by nechcel byť šťastný. NEFUNGUJÚ! Na rovinu povedané, návody nefungujú. Nie sme figúrky umiestnené na hracom poli, ktoré sa pridŕžajú manuálu na to, aby sa posunuli o pár políčok ďalej. Pri hrách sa to očakáva, prirodzene, ale človek takto nemôže fungovať.

01

 

Pravdepodobne sa pýtate, kam týmto svojim introm smerujem a čo mi, ľudovo povedané, sadlo na nos.  Totiž, čítajúc dnešné lifestylové magazíny, nedá mi nevšimnúť si periodické opakovanie sa článkov typu ,,5 zaručených rád ako schudnúť, 4 cviky pre ploché bruško, 7 rád ako najlepšie uspokojiť milenca, 4 kroky k dokonalej vizáži, 10 vecí, ktoré na ženách muži milujú“ a verte mi, mohla by som takto pokračovať na ďalších xy stranách. Tajne dúfam, že nie len mne tieto články bijú do očí a pri ich kvantite a naivite ma začínajú iritovať. Všetci by sme si mali uvedomiť to, o čom som písala vyššie a síce, že podobné návody a rady nefungujú. Ten, kto mal reálne problémy s nadváhou alebo sa pustil do bodybuildingu, vie kriticky zhodnotiť, že žiadne štyri ,,overené cviky“ vášmu brušku nepomôžu. Ani diéty, keď konzumujete jednu potravinu, ani keď si dáte dvojdňovú detoxikáciu a pozor!..ženy je mi to ľúto, žiaľ nie, ani 21-dňová výzva na pevný a okrúhly zadoček nefunguje.

Koľko atraktívnych žien sa vzdá svojich snov o partnerovi, keď zistia, že chuderky nespĺňajú ani len polovicu z desiatich bodov, v ktorých autorky demonštrujú ideál krásy. Ach. Nehovoriac o tom, keď si zameníte bod 4. s bodom 3. a v okamihu keď ste si mali naniesť korektor si nanášate očné tiene…tak milé ženy, naozaj odvaha!

02

 

Stačí. Nerozoberajme ďalšie príklady, pozrime sa skôr na to čo majú spoločné. Okrem toho, že nás pobádajú k striktnému riadeniu sa podľa nich za klamlivým prísľubom očakávaného výsledku, je tu ešte jedna, povedala by som, formálna spojitosť. Takmer každý z návodov obsahuje v titulku (v názve) určité číslo. ČÍSLO…prečo? Chcete mi povedať, že keby som teraz napísala článok s titulkom ,,Niekoľko cvikov na ploché bruško“ nikoho by nezaujal? Asi by nepriťahoval na seba pozornosť v takom rozsahu, než keby v ňom stálo číslo 2,4,3…?  My dnešní ľudia máme radi čísla. Však? Presný počet cvikov, božechráň viac. Ak článok píše štyri, tak ich budem robiť štyri. Ak návod v článku píše, že stačí päť minút denne, tak budem cvičiť päť minút denne. Hoci v žiadnom prípade nedosiahneme výsledky a sme sklamané z nedostaveného progresu… a opäť sa trápime, kde sme urobili chybu? Mali sme predsa jasný návod, číslo, počet a sľub vypracovaného bruška.

Ešte stále milujete návody? Lebo nie deväť z desiatich žien si nájde muža snov, ale žiadna, ak zahodí svoju prirodzenosť a začne sa správať podľa stupnice bodov jeden až desať. Návody na šťastný život nám ho v skutočnosti šťastným nezaručia. Jediné čo od nich dostaneme je sebadeštrukcia. V okamihoch keď budeme svoje konanie prispôsobovať manuálu, potlačíme vlastnú intuíciu…SEBA. Ospravedlňte môj expresívy výraz, no kašlime na návody a kvázi rady pre naše dobro. Buďme realisti a učme sa kriticky zhodnotiť neefektivitu vecí o ktorých sa rozprávame. Náš život, naše pravidlá (návody). Znie to ako kliše? Nech! Každopádne je to pravda. Môj zaručený návod ako si odpovedať na kladené otázky vám nepoviem. Pretože, ak ste pozorne čítali, viete kto JEDINÝ si ho môže vymyslieť a zrealizovať.

 

Autor: Lenka Genčúrová


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok