Život po mastektómii


Mastektómia, čiže odstránenie prsníka, najčastejšie kvôli zhubnému nádoru, je dnes veľmi diskutovanou témou. Je tomu tak najmä od chvíle, kedy sa slávna herečka Angelina Jolie priznala k tomuto odvážnemu zákroku, ktorý navyše podstúpila dobrovoľne. Dôvod je jednoduchý – nechala sa preventívne otestovať testom BRCA1, vďaka ktorému zistila, že pravdepodobnosť vzniku rakoviny v jej tele až 87 %. Čoskoro nato vyhlásila, že nedovolí, aby jej deti prišli o matku a nechala si odstrániť oba prsníky. Avšak ešte ani zďaleka nekončí. Aby ešte viac eliminovala riziko rakoviny, plánuje si nechať vziať aj maternicu.

BRCA1 (z angl. breast cancer = rakovina prsníka) je gén, ktorého mutácia zapríčiňuje predispozíciu jednej z foriem rakoviny prsníka a vaječníkov. Táto konkrétna forma reprezentuje približne 5 % všetkých prípadov rakoviny prsníka, avšak až 20-30 % tých, u ktorých sa rakovina vyvinie pred tridsiatkou. Tento gén je zmutovaný v telách miliónov žien na celom svete. Iba 20 % z nich zostáva zdravých.

Angelinin krok vzbudil v ženách na celom svete nielen obdiv, ale aj strach a paniku. Táto žena venujúca sa charite, ktorá vychováva niekoľko adoptovaných detí, je totiž pozitívnym vzorom pre mnohé z nich, a tiež ich dokáže do vysokej miery aj ovplyvniť. Dokazuje to fakt, že po zverejnení správy o Angelininej mastektómii rapídne stúpli objednávky na spomenuté testy v cene 3-4 tisíc dolárov. Médiá preto špekulujú skôr o šikovnom reklamnom ťahu viac, než o herečkinej opatrnosti. Za zmienku stojí aj fakt, že patent na genetické testy BRCA1 ešte nie je schválený, no vďaka tomuto kroku je k tomu opäť o čosi bližšie.

Vraví sa: „Čo oko nevidí, to srdce nebolí.“ Avšak existuje aj citát, ktorý napomína, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Dnes už naozaj nevieme, čomu môžeme veriť. Neexistuje nič, čo by nám dokázalo, že tieto testy neboli vytvorené len (alebo najmä) za účelom zisku, aj keď za cenu strachu miliónov žien na celom svete. Navyše, nie je odstránenie oboch prsníkov len kvôli percentuálnej pravdepodobnosti trochu prehnané? Na druhej strane po zistení zhubného nádoru v prsníku je už neskoro pýtať sa, prečo sme nenasledovali Angelinin vzor. Je to ďalšie z rady ťažkých rozhodnutí, ktoré musí každá žena urobiť sama.

Angelina Jolie nie je jediná celebrita, ktorá sa snaží nejakým spôsobom upozorniť na riziko rakoviny prsníka. Medzi mnohými ďalšími sa angažoval aj fotograf David Jay, ktorý sa rozhodol na podporu kampane proti rakovine prsníka nafotiť 28 odvážnych žien po mastektómii, ktoré sa vďaka nej úplne vyliečili. Fotografie uverejnil pod názvom SCAR project (z angl. scar = jazva).

Filozofia SCAR projektu je jasná: Keďže na rakovinu prsníka ochorie ročne vyše 10 000 žien vo veku do 40 rokov, David sa im touto cestou snaží povedať, že sa nikdy nemajú vzdávať, pretože vždy existuje nádej na vyliečenie. Výťažok z projektu bude venovaný práve im.

Zaujímavé je, že najmladšia účastníčka projektu má iba 18 rokov. Za svoj krátky život už stihla poraziť rakovinu. Najstaršia z nich má 35. Z fotografií teda jasne vidíme, že hoci percentuálne existuje vyššia pravdepodobnosť ochorenia u žien v určitom veku, nakoniec na rokoch aj tak nezáleží. „U týchto žien je ich portrét niečo ako osobný doklad o víťazstve nad chorobou,“ hovorí na margo svojich modeliek David Jay, „to im pomáha kultivovať ich ženskosť, sexualitu a identitu.“

Pohľad na takéto portréty vzbudzuje úctu a súcit, no predovšetkým obdiv k ženám, ktoré sa napriek zákernej chorobe nevzdali. Prežili, aby mohli ukázať ostatným, že aj po tom najtvrdšom páde na zem sa musíme postaviť, ísť ďalej a nakoniec to najdôležitejšie – naučiť sa tešiť zo života, aj keď nie je dokonalý.

 

Zdroje: lifo.gr | feminity.sk | vesmir.cz


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok