Zostaň so mnou


Kniha Zostaň so mnou od Gayle Formanovej nás vtrhne do deja príbehu, v ktorom musí hlavná hrdinka urobiť najdôležitejšie rozhodnutie svojho života. Sama a bez cudzej pomoci sa vydá na cestu za odpoveďou, ktorá nepoznačí iba ju, ale aj jej okolie.

1

Sedemnásťročná Mia vedie úplne normálny život stredoškoláčky. Býva v dome s rodičmi a mladším bratom Teddym. Najlepšia kamarátka Kim je ako jej sestra. Je talentovaná violončelistka a vďaka hudbe sa zoznámila s priateľom Adamom, gitaristom v rockovej kapele Shooting star.  Miiní rodičia si ho obľúbili, rovnako ako on aj oni boli rockeri. Miin otec hrával v kapele.

 

V jedno februárové ráno kvôli snehu zrušili školu, a tak sa Mia s rodičmi a bratom Teddym vybrali na výlet. Hrala Beethovenová sonáta pre violončelo, keď do auta s Miinou rodinou narazil pickup. Hudba stále hrala, keď sa Mia ocitla na kraji cesty a videla ich zdemolované auto. Videla na zemi pri aute svojho mŕtveho otca. Jej mama na rozdiel od otca nebola od krvi, pokojne ležala akoby zaspala. Zúfalá Mia sa rozhodla hľadať Teddyho, ale to, čo našla pri ceste ju  šokovalo. Pozerala sa na seba ako nevládne leží zakrvavená na zemi a záchranári sa ju snažia oživiť. V sanitke premýšľa či je mŕtva. V nemocnici v Portlande sa dozvedá, že je v kóme. Nikto ju nevidí ani nepočuje.

Miine zranenia sú veľmi vážne. Jedna sestrička jej povie, že všetko závisí od nej, že ona je režisérka. Chvíľu trvalo, kým pochopila, že rozhodnúť sa musí ona. Pre Miu bolo ťažké myslieť na to, a tak sa rozhodla nerozmýšlať o tom, kým nezistí, kde je Teddy. Zatiaľ je jej rodina v čakárni spolu s Kim.

Neskôr sa Mia dozvedela, že už nemá ani Teddyho. V jedinom okamihu stratila rodinu a zostala sama. O to ťažšie je rozhodovanie. Zostane alebo pôjde? Zomrie spolu s rodinou alebo prežije, bude s Adamom a vylieči sa? Aký by bol jej život keby zostala? Bola by s Adamom a išla by na Julliard?   Celý čas Mia čakala na Adama, a keď konečne prišiel, nepustili ho k nej. Blízko sa k nej Adam dostal, keď s Kim išli po známu speváčku, ktorá aj s davom fanúšikov a Adamovými kamarátmi, urobila rozruch a Adam sa pokúsil dostať k Mii. Bol takmer pri nej, keď ho ochranka vyhodila.  Nešťastná Mia dúfala, že niekto vybaví, aby ju mohol navštíviť.

Celý čas v nemocnici Mia spomína na minulosť. Na rodičov a Teddyho, na ich zážitky, na detstvo strávené v kruhu rockerov. Spomína na deň, keď si vybrala violončelo, na tóny, ktoré vydávalo. Nádherné momenty prežila i s Adamom, ich prvé stretnutia, bozky, na deň, keď pochopila Adamov svet. Nezabudla ani na to ako prihláška na Julliard skomplikovala jej život. Medzi ňou a Adamom vznikol problém a tým bola ich budúcnosť. Julliard bol na opačnom konci štátu ako Adam s kapelou.

Krátko po tom ako vyviedla ochranka Adama, sa Mia zamyslela nad najdôležitejšou otázkou. Zostanem? Bola nešťastná a skoro si ani neuvedomila, že sa takmer zabila. Nasledovala operácia, ktorú našťastie prežila. Ešte nebola rozhodnutá ani zostať, ani odísť. Potrebovala vedieť, že jej odpustia, ak sa nerozhodne zostať.

Adam si vyčítal, že kvôli nemu sa Miin stav zhoršil. Kamarátka jej rodičov vybavila, aby Adama kedykoľvek pustili za Miou. Sedieť pri jej posteli ho stálo veľa síl. Nedokázal si predstaviť, že by zomrela. Keď jej pustí klasickú hudbu cez slúchadlá a sľubuje jej, že s ňou pôjde aj do New Yorku, ak prežije, nastáva dramatická zmena. Mia zrazu počuje hudbu vo vlastných ušiach, vracia sa späť do svojho tela a cíti ako ju Adam drží za ruku.

Možno to bolo kvôli spomienkam, Adamovi, Kim, zvyšným príbuzným, ale na tom nezáleží. Mia prežila a vrátila sa do svojho tela po tom ako je sľúbil, že bude s ňou, ak bude chcieť, že urobí všetko, čo bude chcieť, ak prežije. Ak zostane.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok